REKLAMA

Tomis Zednik i jego twórczość w Wyszkowie

Kultura

Wyszkowski Ośrodek Kultury "Hutnik" od 7 maja gości prace niezwykłego artysty - Tomiša Zedníka, który zaprezentował swoje rzeźby i grafiki. Wystawa odbywa się po raz pierwszy w Polsce, w Wyszkowie można ją oglądać do 2 czerwca.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Każde wydarzenie w naszej galerii jest na swój sposób wyjątkowe, również wyjątkowe jest dzisiejsze, chociażby dlatego, że ma niecodzienny charakter i formę odmienną od tego, co staramy się prezentować na co dzień. Jest wyjątkowe również z tego powodu, że rzadko gościmy twórcę i artystę, który ma tak szerokie spektrum swoich prac - powitał zgromadzonych w WOK "Hutnik"  dyrektor Mariusz Kowalski.

Tomiš Zedník urodził się w 1978 r. w Vyškově na Morawach, gdzie mieszka do dziś. Ukończył Średnią Szkołę Sztuk Użytkowych w mieście Uherské Hradiště - wydział rzeźby w kamieniu. Pierwszą wystawę miał w 1996 roku w Uherské Hradiště i Vyškově. Po ukończeniu szkoły przez cztery lata pracował w pracowni restauratorskiej jako rzeźbiarz a od 2000 roku uprawia wolny zawód artysty rzeźbiarza. Twórczość Tomiša Zedníka to głównie jego oryginalne pomysły. Z upodobaniem i często zaskakującym dla odbiorcy efektem łączy przedmioty metalowe z lipowymi rzeźbami. Dla wywołania pożądanego efektu artystycznego często posługuje się żartem lub zabawą formalną. Tematem jego twórczości są głównie anioły (czuwające nad jego twórczymi zmaganiami), konie (głównie Pegazy) oraz klauni i niemowlęta. Na swoim koncie ma wiele wystaw m.in. w Niemczech, Włoszech. Co dwa lata prezentuje swoje rzeźby na wystawach tematycznych w Vyškove. Ich dotychczasowe tematy to: głowa, znaki zodiaku, ciąża, wnętrze i cykle świata. Współpracuje z teatrami i producentami filmowymi. Zaprojektował i wykonał kilka scenografii dla vyškovskiego teatru "Divadlo bez střechy" i od kilku lat, systematycznie wykonuje artystyczne klapsy dla organizatorów Zlin Film Festiwal – Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży. Jego rzeźby i grafiki można oglądać do 2 czerwca w galerii WOK Hutnik, z Wyszkowa jadą prosto na wystawę do Olomouc. Tomiš odwiedził Wyszków wraz z rodziną.

O tym, jak Tomiš Zedník i jego prace trafiły z Vyškova do Wyszkowa opowiedział inicjator i pomysłodawca wystawy Piotr Adler z Akademii Umiejętności Pan Hilary.

- Wszystko zaczęło się dziewiętnaście lat temu od zrobienia reportażu, jak się żyje w czeskim Vyškově, żeby porównać, przedstawić wyszkowianom, jak to jest w takim samym mieście, które się identycznie nazywa, lecz mieści się w Czechach. Wyjechaliśmy tam na trzy dni, efektem tego było napisanie dwóch artykułów, które zajęły ponad cztery strony. Był żywy odbiór tego, nasi wyszkowianie w polskim Wyszkowie byli bardzo ciekawi tego, jak się żyję w czeskim Vyškově na Morawach. Największym plonem naszej wizyty jest fakt, że zaprzyjaźniliśmy się z Czechami, których tam poznaliśmy. W Akademii Umiejętności Pan Hilary pomyśleliśmy, że może warto współpracę między tymi miastami wznieść na poziom artystyczny i kulturalny. Efekt tego jest taki, że dziś widzimy się z Tomiš'em i jego twórczością - mówił.

Artysta opowiadał o poszczególnych pracach i cyklach ich wykonania. W swoich dziełach wykorzystuje części roweru, gdyż jego drugim hobby po rzeźbiarstwie jest jazda na rowerze. Podczas wernisażu zaprezentowano film, przedstawiający pracę Tomiša z ojcem nad szopką betlejemską, która została wystawiona na rynku w Vyškově. Swoją grą na pianinie wernisaż umilał Kamil Pałubiński - nauczyciel Ogniska Muzycznego w WOK "Hutnik".

Najważniejsze dokonania artysty:

- 1998 r. zaprojektował i wyrzeźbił szopkę do kościoła p.w. św. Mikołaja w mieście Louny.

- 2012 r. współpracował z kanałem telewizyjnym HBO rzeźbiąc łodzie do serialu "Wikingowie"

- 2012 r. udział w sympozjum "Brněnský plenér"

- 2014 r. udział w międzynarodowej wystawie "Angel’s smile" w Veronie (Włochy) 

- 2015 r. zaprojektował i wyrzeźbił szopkę wystawioną na vyškowskim rynku

- 2017 r. indywidualna wystawa w Dobeln (Niemcy).

 

 

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówTomiš ZedníkWOK "Hutnik"wernisażrzeźbagrafikaVyškovCzechywystawaMariusz KowalskiAkademia Umiejętności Pan HilaryPiotr Adler

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Wtorek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Ireny, Irminy, Stanisława

REKLAMA

Pracuj.pl