REKLAMA

"Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem" - wystawa w Wyszkowie

Kultura

Mieli zniknąć bez śladu, a miejsce pochówku zaorane. Stało się inaczej, Polska upomniała się o swoich bohaterów. Podczas prac poszukiwawczych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, wydobyto około 300 osób zamordowanych przez komunistów w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. O pracach i historii tego miejsca opowiada wystawa „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem”, która stanie na placu przy Sanktuarium Św. Rodziny 28 kwietnia i będzie dostępna do 13 maja.

REKLAMA

Wystawa jest swoistym podsumowaniem historii Kwatery Ł, potocznie zwanej Łączką, i prac poszukiwawczych prowadzonych tam w latach 2012–2017 przez zespół IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Dziś nie ma Polaka, który nie zna „Łączki” i jej historii. Tytuł naszej wystawy nie jest przypadkowy, bo to jest panteon, mimo, że tak to jeszcze nie wygląda – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk otwierając w październiku 2017 r. wystawę na Wojskowych Powązkach w Warszawie. 

- Kwatera Ł jest miejscem, gdzie w niedługim czasie ten panteon powstanie. Dzisiaj nasza wystawa, która mówi o historii tego miejsca, która mówi o osobach, które tutaj pogrzebano, która mówi o naszych pracach, niech będzie zapowiedzią naszego następnego spotkania na „Łączce”. Spotkania do którego dojdzie w niedługim czasie. Spotkania, podczas, którego uroczyście odsłonimy rzeczywisty Panteon Żołnierzy Wyklętych, tutaj pod cmentarnym murem – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

- Wystawa opowiada przede wszystkim o zbrodni. Zbrodni pojmowanej jako eksterminacja pewnych grup i ludzi, w tym tych najbardziej zasłużonych dla walk o niepodległość, weteranów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, Kampanii Wrześniowej 1939 roku, Powstania Warszawskiego i partyzantki antykomunistycznej – powiedziała PAP Kamila Sachnowska z IPN, autorka – wspólnie z Aleksandrą Kaiper-Miszułowicz – wystawy.

- Wystawa nie opowiada tylko o samej zbrodni, ale też o traumie przeżywanej przez rodziny osób zamordowanych. Po 1956 roku rodziny upominały się o podanie miejsca pochówku. Na te starania i błagania władze pozostawały głuche, aż do 1989 roku – podkreśliła Sachnowska.

- Chcieliśmy zawrzeć portret zbiorowy osób, których szczątki spoczywają na „Łączce”. Pokazujemy ilu było wśród nich żołnierzy II konspiracji, Powstańców Warszawskich, żołnierzy 1920 i 1939 roku. Ilu było kawalerów Virtuti Militari, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, ilu więźniów łagrów sowieckich - dodała współautorka wystawy. - To są osoby, które swoim życiem opowiadają całą historię wojenną Polski w XX wieku. Jednym z celów tej wystawy jest pokazanie potencjału, jakiego zostaliśmy przez komunistów pozbawieni. Chodzi o potencjał ludzi, którzy zostali zamordowani, a mogli być świetnymi inżynierami, wojskowymi, lekarzami. Mogli służyć Polsce, bo większość z nich dokładnie tego chciała.

Kwatera ŁI i ŁII, czyli tzw. Łączka, to miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar – często byli to żołnierze przeciwstawiający się sowietyzacji Polski. Wśród odnalezionych w poprzednich latach i już zidentyfikowanych osób znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

 

Źródło: Sanktuarium Św. Rodziny

 

PS. Przypominamy również o spotkaniu "POWRACAMY PO SWOICH" w Bibliotece Miejskiej (szczegóły)

Elwira Czechowska

Udostępnij:


ŁączkaKwatera ŁWyszkówwystawaSanktuarium św. Rodziny w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Wtorek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Ireny, Irminy, Stanisława

REKLAMA

Pracuj.pl