REKLAMA

Ballady i pieśni dla niepodległej

Kultura

Monika Andrzejewska, Ernest Bereski i Julia Antoniak będą reprezentować powiat wyszkowski w II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Legionowej. 7 kwietnia w WOK "Hutnik" odbył się przegląd powiatowy, połączony z recitalem pieśni dla Niepodległej pt. "Ballady i Pieśni".

Galeria zdjęć


REKLAMA

W wyszkowskim przeglądzie udział wzięło osiemnastu uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty wokalne. Przegląd poprowadzili Wojciech Bardowski i Anna Witkowska, która przypomniała drogę Polski do niepodległości.

- Każdy z nas, Polaków, wie, czym jest niepodległość. Przecież uczymy się tego od najmłodszych lat. Niepodległość to Polska, to wolność, to wspólne działanie. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stalo się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Pieśni i ballady, które zostaną zaprezentowane podczas dzisiejszego wieczoru, są małym wycinkiem, ale jakże ważnym zapisem naszej historii. W nich jest zaklęta miłość Polaków do ojczyzny, nasza Polska dusza i idiomy patriotyczne, oparte na wartościach: Bóg, Honor, Ojczyzna - mówiła.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: przewodnicząca Magdalena Tunkiewicz - absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także Wydziału Filologicznego w Słupsku, związana z Filharmonią Poznańską oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu. Koncertuje na scenach krajowych i zagranicznych; Wojciech Bardowski - uczestnik i laureat wielu festiwali wokalnych w kraju i za granicą. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej; Mariusz Marszał - naczelnik Wydziału Organizacyjnego i i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Wyszkowie; Irena Zdunek - Studio Wokalne, Rewia Dziecięca "Sylaba"; Franciszek Józef Biegnowski - kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie. Po burzliwych naradach jury wyłoniło laureatów:

I miejsce - Monika Andrzejewska z utworem pt. "Już mi raz zabrali Wilno"

II miejsce - Ernest Bereski z utworem pt. "Orlęta"

III miejsce - Julia Antoniak z utworem pt. "Białe róże".

Wyróżnienie przyznano Natalii Szczechurze za wykonanie utworu pt. "W suterynie dalego za miastem" (akompaniament Paulina Kowalska) oraz Alicji Mieszało za utwór pt. "Maki" (akompaniament Tomasz Śnieżak). Wszystkim uczestnikom wręczono upominki, dyplomy i odznaki od Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański. Laureatom przyznano nagrody rzeczowe m.in. sprzęt audio. Monika Andrzejewska, Ernest Bereski i Julia Antoniak zostali zakwalifikowani do kolejnego etapu II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej, który odbędzie się 12 maja w Zielonce. 

W oczekiwaniu na podsumowanie przeglądu i werdykt ze wspaniałym recitalem pt. "Niepodległej - ballady i pieśni" wystąpili Magdalena Tunkiewicz - sopran i Wojciech Bardowski - baryton. Wykonali wiele pieśni patriotycznych z różnych epok walki niepodległościowej Polski m.in. "Gdzie są chłopcy z tamtych lat", "Hubalowa legenda", "Już mi raz zabrali Wilno".  W czasie przerwy głos zabrał Zbigniew Drobot w imieniu Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański, który przybliżył temat pieśni legionowej, twórców legionowych oraz Legionów. Gospodarzem konkursu było Starostwo Pawiatowe w Wyszkowie na czele ze starostą Bogdanem Pągowskim. Współorganizatorami byli gmina Wyszków, WOK "Hutnik", Związek Piłsudczyków RP Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie. Celem konkursu jest pielęgnowanie i upowszechnianie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych tradycji legionowej oraz historii Polski w twórczości artystycznej, propagowanie postaw patriotycznych, kultywowanie pamięci o bohaterstwie żołnierzy i bojowników o wolność i niepodległość, popularyzacja dziedzictwa kulturowego Legionów Polskich propagowanie postaw patriotycznych. I Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej zainicjował Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie.

W konkursie udział wzięli: 

Anna Ciskowska z utworem pt. "Rozkwitały pąki białych róż".

Klaudia Nasiadka z utworem pt. "Jak to na wojence ładnie".

Karolina Zwolińska z utworem pt. "Siwy mur", akompaniament Dawid Zwoliński.

Wiesława Oleksiak z utworem pt. "Świat cały śpi spokojnie", akompaniament Ewa Rytelewska.

Michał Laskowski z utworem "Pierwsza kadrowa".

Angelika Wawryła z utworem pt. "Nie idź na wojnę".

Aleksandra Milczarczyk z utworem pt. "W suterynie daleko za miastem", akompaniament Michał Laskowski.

Kamila Soliwoda z utworem pt."Pobór na dziewczynki".

Piotr Kuchta z utworem pt."W suterynie daleko za miastem".

Olga Kaczmarczyk z utworem pt. "My pierwsza brygada".

Hanna Fornal z utworem pt."Siwy mundur".

Aleksandra Zawadzka z utworem pt. "Siwy mundur".

Julia Antoniak z utworem pt. "Białe róże", akompaniament Kamil Rosłoniec.

Jan Trętowski z utworem pt. "O mój rozmarynie".

 

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówII Powiatowy Przegląd Pieśni LegionowejWOK "Hutnik"PiłsudczycyNiepodległośćAdam MrózBogdan Pągowskipowiat wyszkowski100 lat niepodległościPolska

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

Pracuj.pl