REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Niepełnosprawny a czas jego pracy

Kącik Prasowy

Warto wyjść od tego, kim jest osoba niepełnosprawna? Jak możemy ją definiować? To na pewno ktoś, u kogo występuje długotrwały stan pewnych ograniczeń, które nie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

REKLAMA

Osoba z niepełnosprawnością 

Osoba, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności posiada stały wymiar pracy – wynosi on 7 godzin dziennie, a 35 – tygodniowo. Prawo to zostało wprowadzone w 2014 r. Warto mieć na uwadze fakt, że niższy wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej nie wpływa na wysokość stałego miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że skrócone normy pracy będą obowiązywały od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego jego niepełnosprawność.

Jak wygląda czas pracy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Tak naprawdę czas pracy uzależniony jest od stopnia niepełnosprawności. Jeżeli dana osoba posiada lekki stopień niepełnosprawności – czas jej pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Jeżeli w umiarkowanym stopniu jest niepełnosprawna, będzie pracować 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo. Taka sama sytuacja jest w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności. 

Co z pracą w porze nocnej i nadgodzinami?

Praca w porze nocnej nie może być wykonywana przez osoby, które posiadają orzeczenie. Ponadto, taka osoba (niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności) nie może pracować w godzinach, które przekraczają jej wymiar, tzn. 40/35 godzin tygodniowo.

Jeśli lekarz wyrazi zgodę… 

W przypadku, kiedy niepełnosprawny jest zatrudniony do pracy lekkiej, np. monitorowania czyjegoś mienia albo w sytuacji, kiedy lekarz na wniosek osoby z orzeczeniem wyrazi zgodę – osoba niepełnosprawna może podjąć pracę w godzinach nocnych lub nadliczbowych. W sytuacji, kiedy pracownik, który posiada zgodę lekarza oraz nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania pracy w wymiarze przeznaczonym dla każdego przeciętnego pracownika, pracodawca ma prawo do tego, aby tę pracę – zgodnie z kodeksowymi normami czasu pracy – mu zagwarantować. 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


niepełnosprawnipracaoferty pracyzatrudnienie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Bug Wyszków ma nowego trenera
Ogrodziński był taki evropejski, taki fachman, a że wyników sportowych nie było, to nie miało znaczenia. Nagle tłuste koty z zarządu Bugu, po potyczkach przegranych z byłym prezesem Andrzejewskim, postanowiły coś pomieszać, może większa kasa się pojawi bo za tą nie da się żyć. Nowy intelektualista Cegiełko, podobno książkę o piłce napisał, będzie zaskakiwał pozytywnie, jak Sousa, który po krótkim czasie podjął inne wyzwanie. Poczekamy, Ogrodziński szorował z Bugiem po dnie, gorzej być nie może, ale życie może zaskoczyć.
Co tam panie w piłce wyszkowskiej
Magazyn za płotem niemile widziany. Mieszkańcy Lucynowa protestują
Niech gmina stawia magazyny obok domu Burmistrza. O swoja rodzinę umie zadbać, a niedogodności mieszkańców ma gdzieś. Liczy się kasa, nie człowiek
Mieszkanka Wyszkowa
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
To słowa rzeźbiarza?
C

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Poniedziałek
Lipiec 2022
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Aureli, Malwiny, Zygfryda

REKLAMA