REKLAMA

"Tylko miłość jest twórcza" - swoiste rekolekcje w DPS w Niegowie

Powiat

Dom Pomocy Społecznej w Niegowie wystawił Misterium Męki Pańskiej pod tytułem "Tylko miłość jest twórcza", które można było oglądać w dniach 19 - 23 marca. Spektakl wprowadza w atmosferę zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Tegoroczne Misterium poświęcone było św. Maksymilianowi Kolbe.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Postać św. Maksymiliana Kolbe przybliżyła siostra Lidia Cecylia Lewandowska ze Zgromadzenia sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie.

- Tylko miłość jest twórcza - te słowa wypowiedział św. Maksymilian Maria Kolbe, którego postać stoi w centrum naszego tegorocznego misterium. Franciszkanin, szaleniec niepokalanej, mistyk, misjonarz, twórca Niepokalanowa w Polsce i Japonii, męczennik z miłości. Chciejmy przyjrzeć się tej niezwykłej osobie, jaką był św. Maksymilian i chciejmy zawierzyć Niepokalanej tak, jak on. Chciałabym przytoczyć słowa papieża Polaka św. Jana Pawła II: "Maksymilian nie umarł, ale oddał życie za brata". Była w tej straszliwej po ludzku śmierci cała ostateczna wielkość ludzkiego czynu i ludzkiego wyboru. Było w tej jego ludzkiej śmierci przejrzyste świadectwo dane Chrystusowi. Właśnie dlatego śmierć św. Maksymiliana stała się znakiem zwycięstwa, było to zwycięstwo nad całym systemem pogardy i nienawiści człowieka i tego co boskie w człowieku, zwycięstwo podobne do tego jakie odniósł na Kalwarii , Pan nasz Jezus Chrystus.  Jeżeli prawdą jest powiedzenie, że miłość jest sztuką, tak samo jak sztuką jest życie, to w odniesieniu do Rajmudna Ojca Maksymiliana, bohatera i męczennika z miłości, ciekawi nas jak zdobywał umiejętność miłowania, którego ukoronowaniem była dobrowolna ofiara z własnego życia, by ocalić życie drugiego człowieka.  U jakich mistrzów uczył się ojciec Maksymilian, aż do granic bohaterstwa, heroizmu, męczeństwa z miłości. Jego mistrzem był Jezus Chrystus, a mistrzynią Maryja Niepokalana, której zawierzył całe swoje życie - mówiła.

Głos zabrał również starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski.

- Wasze Misterium to swoiste rekolekcje przed świętami, które wprowadzają nas duchowo w nastrój świąt wielkanocnych. Przed nami bardzo ważne święta w naszej religii i naszej kulturze, do których trzeba się przygotować godnie - mówił.

Dom Pomocy Społecznej w Niegowie od 10 lat organizuje przepiękne i wzruszające Misterium, które przygotowuje nas do świąt wielkanocnych, w skupieniu i zadumie pozwala rozmyslać nad tym, jak wielką miłością Chrystus darzył ludzi. Spektakl zaprezentowali mieszkańcy DPS, terapeuci, nauczyciele, klerycy z Seminarium w Urlach i uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabrodziu. W rolę Jezusa wcielił się kleryk Michał Borowski. W tym roku aktorzy bardzo się postarali i niezwykle realistycznie przedstawili spektakl o męce i śmierci Chrystusa. Wspaniała scenografia przeniosła zgromadzonych do czasów chrystusowych, cudowna muzyka, za którą odpowiadała Małgorzata Dobosz  - pracownik DPS - nadawała całości niesamowitą atmosferę. Za reżyserię odpowiadała siostra Lidia. Wspaniałe stroje zostały uszyte własnoręcznie przez terapeutki i nauczycielki z DPS. Na widowni zasiedli uczniowie gimnazjum w Zabrodziu, Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie, Szkoły Podstawowej z Adelina, Zespółu Szkół nr 46 z Warszawy, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy "Soteria", DPS "Fiszor" w Gaju.

Twórcom niezwykłego widowiska złożono wiele podziękowań i gratulacji za trud włożony w przygotowania. Dziękował m.in. wójt gminy Zabrodzie Tadeusz Michalik, który wręczył drobne upominki i kwiaty siostrze Lidii Cecyli Lewandowskiej - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Niegowie. Misteria Męki Pańskiej w Polsce odbywają się już od średniowiecza, obecnie wystawiane są w wielu miejscach w Polsce -  te najsłynniejsze w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Wyszkowie w najbliższych dniach Misteria wystawione zostaną w Sanktuarium św. Idziego oraz św. Rodziny. 

 

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiDom Pomocy Społecznej w Niegowiemisterium męki pańskiejWielkanocBogdan PągowskiZgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża ChrystusowegoNiegów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

Pracuj.pl