REKLAMA

Ambasador Syrii odwiedził Szkołę Podstawową nr 5 w Wyszkowie. To podziękowanie za pomoc syryjskim dzieciom

Miasto

Swoją wizytą dyplomata chciał wyrazić wdzięczność uczniom, rodzicom i nauczycielom szkoły za zorganizowanie akcji pomocy i zbiórki darów na rzecz dzieci z Aleppo, poszkodowanych trwającą od siedmiu lat wojną w Syrii.

Galeria zdjęć


REKLAMA

16 marca dla Szkoły Podstawowej nr 5 był wielkim świętem i dniem niecodziennej wizyty. Społeczność szkolna oraz zainteresowani mieszkańcy miasta mieli okazję spotkać się z ambasadorem Syrii - Bassemem Jouman-Agha, który przyjechał osobiście podziękować za okazaną pomoc. Wizyta ambasadora była możliwa dzięki współpracy SP nr 5 z Polskim Korpusem Pokoju - fundacją zajmującą się m.in. zwalczaniem skutków klęsk żywiołowych w kraju i za granicą oraz działaniem na rzecz przestrzegania praw człowieka. Uczniowie SP nr 5 aktywnie uczestniczą w akcjach charytatywnych. Wolontariat stał się jednym z filarów funkcjonowania szkoły. 

- Spośród innych tysięcy szkół w Polsce wyróżniają nas cztery takie filary: nauka poprzez patriotyzm, wychowanie poprzez sport, integracja oraz wolontariat - wyliczał dyrektor SP nr 5 Zbigniew Szczerba.

Uczniowie i rodzice Szkoły Podstawowej nr 5 w aktywny sposób włączyli się dotychczas w organizację koncertu charytatywnego na rzecz rodzin w Wyszowie, nieśli pomoc dzieciom poszkodowanym m.in. w nawałnicach na Pomorzu, w Kenii, w Sierra Leone i właśnie w Syrii. To podczas grudniowego koncertu „Bądź aniołem - otwórz serce” gościł w Wyszkowie komendanta PKP, który dowiedział się o akcji na rzecz Syrii i przekazał tę wiadomość do ambasady. Ambasador osobiście chciał podziękować za dary, wzruszające listy do syryjskich dzieci i podczas wizyty w Wyszkowie obiecał przekazać dzieciom w Aleppo otrzymane artykuły papiernicze, zabawki. Spotkanie było także okazją do przybliżenia historii i tradycji Syrii, kolebki cywilizacji a także zaprezentowania gościom polskiej kultury i tradycji.

- Wiele elementów nas różni ale wiele jest podobnych. Polska i Syria wiele wycierpiały w swojej historii: wojny, setki bitew, najazdów innych krajów, utratę niepodległości - jak to się pięknie splata. Dwa narody na krańcach świata a tak do siebie podobne pod względem historii - mówił dyrektor Zbigniew Szczerba. 

- Za wasze dobro, pamięc o kraju, który tak bardzo cierpi - nie ma takiego słowa, które mogłoby wyrazić moją wdzięczność - mówił ambasador. - Łączy nas jedna cywilizacja a dzieci są zawsze dziećmi i człowiek jest zawsze człowiekiem bez względu na to, gdzie mieszka. Wszystkim dzieciom potrzeba życia w pokoju. To, co się dzieje od siedmiu lat w Syrii prowadzi do skutków znacznie gorszych niż II wojna światowa - mówił Bassem Jouman-Agha.

W spotkaniu uczestniczyli zastępca burmistrza Wyszkowa i radni miejscy. 

- NIezmiennie jestem dumna z tej szkoły - mówiła Aneta Kowalewska. - Te cztery filary, o których mówił pan dyrektor, mają jeden wspólny mianownik - szacunek dla drugiego człowieka. Wychowywać ludzi mądrych - to trudne i ja doceniam wasze wyniki w nauce, ale jeszcze trudniej jest wychować dobrych i szlachetnych ludzi.

Uczniowie SP nr 5 przygotowali prezentację o Syrii oraz program artystyczny. Gościnnie wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca "Oberek". 

 

Fot. Tuba Wyszkowa/ Urząd Miejski w Wyszkowie

Elwira Czechowska

Udostępnij:


SyriaambasadorSzoła Podstawowa nr 5 w WyszkowieWyszkówwolontariatpomocwojna

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

Pracuj.pl