REKLAMA

Przedszkole Integracyjne nr 4 to przedszkole z tradycjami!

Nauka

Przedszkole nr 4 w Wyszkowie wzięło udział w projekcie edukacji regionalnej "Przedszkole z tradycjami". W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano konkursy plastyczne pt. "Wielka Księga Regionu" i "Oto moja rodzina - drzewo genealogiczne". 13 marca odbył się finał, a laureatom wręczono nagrody.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uroczystość poprowadziła Edyta Olbryś - koordynatorka projektu i nauczycielka.

- Chcieliśmy się pochwalić tym, co robimy, a co dotyczy edukacji regionalnej dzieci. Postanowiliśmy, że trzeba się zająć tym tematem bliżej, bo bardzo ważne jest, by dzieci znały swoje korzenie, kulturę, znały swoje tradycję, żeby znały swoją najbliższą okolicę, żeby wiedziały, co było kiedyś, gdy nie było jeszcze Wyszkowa. Chcemy, aby dzieci troszeczkę tej wiedzy nabyły. Poznawaliśmy nasz region, nasz Wyszków, bliższą i dalszą okolicę. Uczestniczymy także w akcji "Pokochaj Wyszków", która jest organizowana przez gminę Wyszków - mówiła.

Legendę o Wyszkowie we własnym opracowaniu przedstawiła Sylwia Jaworska z Pracowni Naukowej w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały historii powstania miasta.

- Dawno, dawno temu, za niepamiętnych czasów, nie było w Polsce ani miast, ani wsi. Kraj pokrywały ogromne lasy, pełne dzikiej zwierzyny. Tylko gdzieniegdzie znajdowały się niewielkie osady ludzkie. Właśnie wtedy na skraju Puszczy Białej, na wysokim brzegu rzeki Bug, żył młody, mężny gospodarz imieniem Wyszko, wszystkim w okolicy znany. Był to mąż zacny i pracowity, dla każdego miał zawsze miłe słowo i chętnie służył pomocą. Pewnego razu w okolicy przejeżdzał możny pan - biskup płocki ze swoim orszakiem, który podążał na spotkanie z księciem mazowieckim. Gdy dotarli do Bugu, okazało się, że rzeka jat tak głęboka iż nie uda i  się dostać na drugą stronę. Wówczas Wyszko zaofiarował swoją pomoc biskupowi i wskazał dobre miejsce do przeprawy na drygi brzeg rzeki. Biskup w podzięce obiecał sowicie nagrodzić Wyszka w drodze powrotnej. Po paru latach Wyszko ponownie spotkał biskupa, a ponieważ dzień chylił się ku końcowi zaprosił go do swej chaty na noc. Biskup widząc piękną, zadbaną chatę Wyszka uczynił go zarządcą okolicznych ziemi, zaś osadę nad Bugiem na cześć Wyszka do tej pory Wyszkowem zwano. Przez wiele wieków Wyszków i okoliczne ziemie stały się własnością biskupów płockich. Oni to w grodzie pobudowali piękny pałac, do którego przyjeżdżali na odpoczynek. Na wysokiej nadbużańskiej skarpie biskup ufundował piękną, drewnianą kaplicę. Z biegiem lat na miejscu drewnianej kaplicy stanął murowany kościół, którego patronem jest św. Idzi. Na pamiątkę biskupa płockiego Karola Ferdynanda Wazy na ulicy 3 Maja stoi pomnik - Obelisk Wazów. Mijały lata i wieki, z małej osady, powstał gród bogaty, z czasem do rangi miasta podniesiony, w którym dziś mieszkamy. 

Przedszkole przygotowało bogaty program artystyczny. Barwne stroje regionalne przedszkolaków oddawały klimat Kurpiowszczyzny. Na dzieci czekało wiele zagadek dotyczących regionu, na które chętnie odpowiadały. Najmłodsi śpiewali piosenki, recytowali wierszyki i zatańczyli do piosenki pt. "Czarny baranie". Nagrody laureatom konkursu wręczył Sławoimr Cieślak - naczelnik wydziału edukacji. Były to m.in. gry edukacyjne, dyplomy i gadżety związane z Wyszkowem. Nagroda specjalna w konkursie "Wielka Księga Regionu" powędrowała do Julii Wawryły z mamą Magdaleną. Natomiast w konkursie "Oto moja rodzina - drzewo genealogiczne" pierwsze miejsce zajął Adam Werni, drugie miejsce - Natalia Kacprzuk, trzecie miejsce - Szymon Polak. Były to prace wykonane wspólnie z rodzicami. Wyróżniony został Dominik Piechociński. W konkursie udział brały przedszkolaki ze wszystkich grup. Przygotowania prac trwały przez kilka miesięcy, najmłodsi wraz z rodzicami włożyli w nie wiele trudu i zaangażowania. Celem konkursu było kształtowanie tożsamości kulturowej, poznawanie zwyczajów związanych z tradycją ludową i narodową, kształtowanie postawy regionalistycznej i postaw prospołecznych, podkreślenie wartości rodziny, poznanie dziedzictwa kulturowego, kształtowanie postawy patriotycznej, identyfikacja z małą i dużą ojczyzną. Z pewnością te cele udało się w Przedskzolu Integracyjnym nr 4 osiągnąć. 

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówPrzedszkole z tradycjamikonkursPrzedszkole nr 4 w Wyszkowieprojekt edukacji regionalnejprzedszkolakiKurpieSławomir Cieślak

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

Pracuj.pl