REKLAMA

"To wielkie wydarzenie, wielkie święto". Konferencja popularnonaukowa w Długosiodle na 100-lecie niepodległości

Powiat

W całym kraju trwają obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 27 lutego w Szkole Podstawowej w Długosiodle odbyła się konferencja popularnonaukowa, która zainaugurowała obchody tego jubileuszu w gminie Długosiodło.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uczestniczyła w niej licznie młodzież szkolna z całej gminy oraz dorośli mieszkańcy zainteresowani historią naszego kraju. Inaugurujemy obchody stulecia odzyskania niepodległości.

- To wielkie wydarzenie, wielkie święto i nigdy za wiele takich konferencji, które przybliżają nam historię naszej ojczyzny – powiedział wójt Stanisław Jastrzębski. Zapowiedział, że w ramach obchodów tej ważnej rocznicy realizowane będą różnorodne przedsięwzięcia. Życzył słuchaczom wielu wzniosłych chwil. - Obyśmy wszyscy wyszli z konferencji bogatsi w wiedzę i z poczuciem satysfakcji, że mogliśmy się dziś spotkać – powiedział.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Długosiodle polonezem rozpoczęli występ artystyczny. Tańcem, śpiewem i recytacją wyrazili miłość do ojczyzny.

Dr hab. Radosław Lolo, prof. Akademii Humanistycznej w Pułtusku zaprezentował zilustrowany slajdami wykład pt. „Długosiodło z czasów staropolskich”, począwszy od pochodzenia nazwy miejscowości. Mówił o dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego z 1203 roku, potwierdzającym uposażenie biskupstwa płockiego, w którym pojawia się nazwa Dlugosedlec. Wskazywał też na kolejny akt ważny dla dziejów Długosiodła mówiący o założeniu miasta w 1556 na postawie przywileju wydanego przez króla Zygmunta Augusta na prośbę kapituły pułtuskiej. Dokument lokacyjny nadawał Długosiodłu szereg praw i przywilejów, m.in. prawo do trzech jarmarków rocznie oraz targów w każdy wtorek.

"Walki o niepodległość na trwałe wpisały się w historię gminy Długosiodło i całej Puszczy Białej. Przez jej ziemie przetaczały się liczne wojny, zaś tutejsza ludność kurpiowska niejednokrotnie dawała świadectwo patriotyzmu, mając swój wkład w odzyskanie niepodległości przez państwo polskie. Tak było począwszy od insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich, poprzez powstanie listopadowe i styczniowe, wydarzenia lat 1905-1907, a skończywszy na czynie zbrojnym I wojny światowej. Ostatnim akordem walk o niepodległość była walka z najazdem bolszewickim 1920 roku” - referat prof. dr hab. Janusza Szczepańskiego „Długosiodło i okolice w drodze walk o niepodległość Polski 1795 - 1920” przeczytała nauczycielka historii Marta Piotrak. 

Prof. dr hab. Adam Dobroński - wybitny historyk, autor wielu monografii i opracowań, znawca Podlasia oraz Mazowsza, barwnie przedstawił historię Kresów wschodnich w drodze do niepodległej Polski.

Na zakończenie zabrani obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Długosiodło dawniej i dziś”.

Źródlo: Gmina Długosiodło

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Powiat wyszkowskiDługosiodłokonferencja popularnonaukowagmina Długosiodło100 lat niepodległościPolska

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

Pracuj.pl