REKLAMA

Historia polskiego jazzu będzie dalej zapisywana

Kultura

Od miesiąca w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie można było oglądać wystawę niezwykłych fotografii, dokumentujących historię polskiego jazzu. 2 marca finisaż wystawy uświetnił równie wyjątkowy koncert jazzowy - "Krzysztof Pacan i Andrzej Gondek Jazz Duo".

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgromadzonych gości powitała dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko.

- Witam wszystkich w elitarnym klubie miłośników jazzu – mówiła. 

Głos zabrał również autor wystawy, Andrzej Rumianowski, który jest wiceprezesem fundacji “Muzeum Jazzu”. 

- Historia z fotografowaniem zaczęła się od tego, jak Jarosław Śmietana napisał utwór pt. “A story of Polish Jazz” i tam, w rytmie rapu i w aranżacji jazzowej, wymienił nazwiska 78 artystów, którzy tworzyli lub tworzą muzykę jazzową w Polsce. Przez dwa lata jeździłem po całej Polsce, umawiałem spotkania, później zrobiłem wystawę. Znalazłem partnerta, dokładnie firmę,  która była zainteresowana tym, żeby ta wystawa była w Filcharmonii Narodowej w Warszawie. Taka wystawa się odbyła w 2009 roku z towarzyszeniem koncertu, na który przyjechał Jarosław Śmietana i 20 artystów. Był Krzesimir Dębski, była Ewa Bem, Wojciech Karolak - to było coś niesamowitego. Ze wzruszenia aż się rozpłakałem, że mnie coś takiego się udało. Trzeba po prostu chcieć, jak się chce i realizuje konsekwentnie, to naprawadę można dojść do sukcesu. Po tej wystawie pomyślałem, że to nie może się zmarnować więc wymyśliłem sobie, żeby zrobić muzeum jazzu. Współpracuję z wieloma artystami, są oni szczęśliwi, że historia polskiego jazzu będzie dalej zapisywana. Ta wystawa jest sto jedenastą wystawą na przestrzeni pięciu lat – mówił.

„A story of Polish Jazz” to wystawa osiemdziesięciu fotografii artystów wymienionych w utworze Jarosława Śmietany - “A story of Polish Jazz”. Na fotografiach zaprezentowani są polscy muzycy jazzowi m.in. Zbigniew Jaremko, Urszula Dudziak, Zbigniew Wegehaupt, Paweł Jarzębski, Zbyszek Namysłowski, Ewa Bem, Marysia Sadowska, Jarosław Śmietana. Autorką grafik jest Julia Rumianowska, autorem fotografii jest Andrzej Rumianowski – z zamiłowania fotograf, uczestnik i organizator wielu  indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych i koncertów.  Wystawę w Wyszkowie można było oglądać od 12 lutego. W wyszkowskiej bibliotece orgaznizowana była po raz pierwszy. Zaprezentowano również książkę pt. “Był jazz” Krzysztofa Karpińskiego. Zwieńczeniem finisażu był koncert utalentowanych jazzmanów – Andrzeja Gondka i Krzysztofa Pacana. W ich repertuarze znajdują się autorskie kompozycje jak również swobodne interpretacje najsłynniejszych standardów amerykańskiej muzyki jazzowej. Artyści koncertowali po całym świecie, współpracowali z wybitnymi muzykami jazzowymi. W Wyszkowie dali wspaniały koncert.

Andrzej Gondek - gitarzysta jazzowy. Uczył się pod okiem cieszących się uznaniem muzyków pedagogów m.in. u Artura Lisieckiego we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, czy prof. Karola Ferfeckiego w klasie gitary jazzowej Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w 2015 r. Był uczestnikiem wielu warsztatów i kursów prowadzonych przez gwiazdy muzyki jazzowej – Scott Henderson, Dean Brown, Jerry Bergonzie, Dave Liebman i wielu innych. Wielokrotnie zapraszany do współpracy przez czołowych polskich i zagranicznych muzyków jazzowych takich jak Karren Edwards, Mark Preston, Liz Rosa, Eric Allen, Terence Blanchard, Joshua Crumbly, Dana Hawkins, John James, Josh Lawrence Jacques Sequin, Adam Bałdych, Anna Serafińska, Kinga Głyk, Olga Boczar, Krystyna Prońko, Danutą Błazejczyk, Sławek Uniatowski, Jnr Robinson Peter Francis. Wraz z Adamem Kowalewskim i Krzysztofem Dziedzicem tworzy Power Trio. Obecnie pracuje nad swoją debiutancką płytą. Brał udział w wielu koncertach i festiwalach zarówno w kraju jak i zagranicą m.in. Alfa Jazz we Lwowie, Algier Jazz w Algierze, Silesian Jazz Festival w Katowicach, „Jazz na Kresach” w Zamościu, Festiwal 7x Gospel w Krakowie, Festiwal poświęconemu pamięci Zbigniewa Seiferta, Hilden, festiwal JazzTage w Dusseldorfie w Niemczech, KFPP w Opolu.

Krzysztof Pacan - zadebiutował w wieku 16 lat grając na kontrabasie w zespołach największych muzyków polskiego jazzu tj. Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak,Urszula Dudziak. Zdobył wyróżnienie indywidualne,oraz pierwszą nagrode z zespołem Jan Smoczyński Trio na Międzynarodowym Festiwalu Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors 2001”w Krakowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncertował w całej Polsce (min. „Gdynia Summer Jazz Days”, „Jazz na Starówce”, „Orange Warsaw Festiwal”, „Festiwal Gwiazd w Miedzyzdrojach”,”Jazzowa Jesień w Bielsku Białej”, „Męskie Granie” wraz z Tomaszem Stańko) w Europie (Szwecja, Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Bułgaria, Rumunia, Ukraina wraz z zespołami Zbigniewa Namysłowskiego) a także w USA (Chicago, New York z zespołem Michała Urbaniaka), Kanadzie, Chinach, RPA, Brazylii, Izraelu. Ponadto współpracował również ze Smolikiem i Tomaszem Stańko przy projekcie "Peyotl", dj Krimem, Agą Zaryan, Miką Urbaniak, Dorotą Miśkiewicz, Piotrem Wojtasikiem, Leszkiem Możdżerem, Pawłem Kaczmarczykiem, Grzechem Piotrowskim, Jerzym Małkiem, Piotrem Baronem, Markiem Bałatą, Davidem Murray'em, Jacobem Dinesen'em, Eric Vloeimans'em.

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówjazzBiblioteka Miejska w WyszkowieA story of Polish JazzKrzysztof PacanAndrzej GondekJarosław Śmietana

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

Pracuj.pl