REKLAMA

W uznaniu pięknej, godnej, obywatelskiej i życiowej postawy... Wyszkowskie obchody 100-lecia LMiR

Kultura

24 lutego w wyszkowskiej filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku odbyła się finałowa uroczystość 98 rocznicy zaślubin Polski z morzem oraz 100 - lecia Ligi Morskiej i Rzecznej im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły. Ukoronowaniem uroczystości był koncert Orkiestry Dętej Ligi Morskiej i Rzecznej.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgromadzonych powitala Aleksandra Kowalewska, córka komandora Józefa Kowalewskiego.

 - Jest to druga części uroczystości z okazji 98. rocznicy Hallerowskich Zaślubin z Morzem. Nasze spotkanie stanowi preludium do cyklu wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą - mówiła.

- Z wyrazami szacunku zwracam się dzisiaj  do wszystkich noszących mundur Polskiej Żeglugi i Marynarki Wojennej w uznaniu pięknej, godnej, obywatelskiej i życiowej postawy. Wiele morskich tradycji odnajdziemy na kartach historii Wyszkowa, a za sprawą Ligi Morskiej i Rzecznej oraz miłośników marynistyki wciąż zapisywane są kolejne karty. Jest ich wielka miłość do ojczyzny i tej wielkiej i tej małej, troska o publiczne dobro, przywiązanie do obyczajów, poczucie obowiązku edukowania młodych pokoleń. Dziękuję za to w imieniu wyszkowskiej wspólnoty samorządowej. Zawsze jesteście aktywni i otwarci, wzbogacacie nasze życie publiczne i artystyczne. Jako samorządowiec głęboko przywiązany do takich wartości jak wspólnota, współpraca, tradycja życzę, alby obchody te odbywały się w duchu wartości, bo przecież łączy nas Polska niepodległa i dumna. Pielęgnujmy jej korzenie i budujmy jej skrzydła - mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski.

Rys historyczny zaśubin Polski z Bałtykiem przedstawił prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej kpt.ż.ś. Andrzej Potapowicz. Podziękowania i pamiątkowy ryngraf Wojskowej Komendy Uzupełnień odebrał kmdr Józef Kowalewski za kultywowanie tradycji oręża polskiego, za kultywowanie tradycji patriotycznych, tradycji morskich, Marynarki Wojennej w lokalnym środowisku. Podczas uroczystości przyznano również medale najbardziej zasłużonym. Złotym Medalem za Zasłużenia dla Ligi Morskiej i Rzecznej za zaangażowanie i wieloletni wkład pracy w rozwój organizacji wyróżniony został kpt. ż.ś. Jerzy Pielaciński. Srebrne Medale wręczono m.in. kpt. ż. ś. Mariuszowi Pielacińskiemu, st. bsm. Maciejowi Jastrzębskiemu, st. bsm. Jarosławowi Morawskiemu, bsm. Wojciechowi Decewiczowi, bsm. Stanisławowi Rapaczowi, muzykowi Januszowi Łakusowi, muzykowi Janowi Jończykowi, muzykowi Rafałowi Suchcie. Brązowe Medale wręczono m.in. Łukaszowi Chrustkowskiemu, Rafałowi Jagielskiemu, Patrykowi Michalakowi, Arturowi Morawskiemu, Maciejowi Tranczewskiemu, Elizie Trzcińskiej, Hubertowi Żylukowi. Odznaczenia wręczył kpt. ż.ś. Andrzej Potapowicz wraz z kmdr Józefem Kowalewskim w asyście Hanny Potapowicz - sekretarz ZOM LMiR. Przyznano także awanse wojskowe w uznaniu szczególnych zasług na rzecz suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej. Mianowanie odebrali sierż. rez. Andrzej Gerek, sierż. rez. Maciej Jastrzębski, sierż. rez. Jarosław Morawski na stropień starszego sierżanta rezerwy. Rozkaz podpisał Wojskowy Komendant Uzupełnień w Wyszkowie ppłk. Leszek Wieczorek.

Uroczystość była okazją do prezentacji książki ”Morski kalejdoskop” autorstwa kpt. ż.w. doc. Eugeniusza Daszkowskiego - honorowego obywatela Wyszkowa. Każdy z gości został obdarowany książką. Niestety autor nie mógł wziąć udziału w uroczystościach, więc wystosował okolicznościowe pismo, które odczytał Leszek Marszał.

- Jestem dumny z osiągnięć wyszkowskiego Oddziału, gdyż to jest również moja Liga. Ta powojenna, która ma swój udział w moim zafascynowaniu morzem, i w której działałem w wyszkowskim liceum. Życzę, aby Orkiestra Reprezentacyjna LMiR z Wyszkowa pod batutą prof. komandora Józefa Kowalewskiego poprowadziła was w kierunku morza - cała na przód! - napisał E. Daszkowski.

Krótkiej prezentację książki dokonała wiceburmistrz Aneta Kowalewska. 

- Jest to książka przygodowa, filozoficzna, ale także biograficzna, także kompendium wiedzy o zarządzaniu. Książka ta jest bardzo ciekawa w swojej formule, napisana niechronologicznie, a alfabetycznie. Cyt.: „O Wyszkowie chcę pisać inaczej, jest to miasto ściśle związane  z morzem, jedyne swego rodzaju w Polsce, które jak żadne inne , może poza Warszawą i Gdynią szeroką falę wyszkowskich marzycieli morza wyniosło do kapitańskich godności. Trudno mi dociec skąd taka tęsknota za morzem dopadła tak niewielkie miasto leżące daleko od Wybrzeża...”.  Z tego rozdziału można się dowiedzieć skąd ta bliskość Wyszkowa z morzem. W szczególny sposób chciałabym polecić tę książkę młodym ludziom, bo to jest książka o tym, że warto mieć marzenia, że trzeba mieć siłę, aby je realizować – mówiła.

Odbył się również koncert okolicznościowy Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej. Orkiestra miała podwójną okazję do świętowania, ponieważ obchodziła dziesięciolecie działalności. Zaprezentowała utwory muzyki klasycznej, narodowo - patriotycznej, wojskowej, rozrywkowej i filmowej m.in. "Hymn do Bałtyku", „Chłopcy Radarowcy”, „Wiązanka pieśni żołnierskich”. Orkiestrą dyrygował kmdr Józef Kowalewski – założyciel orkiestry, ppor. Szczepan Nevlacil, st. bsm. Mgr Andrzej Jacek Gerek oraz kplm. Benedykt Cezary Celian. Natomiast swoim śpiewem uatrakcyjnili uroczystość Ewa Rapacz i Stanisław Rapacz. Orkiestra powstała w 2008 roku w Wyszkowie i tu ma swoją siedzibę. Muzycy rekrutują się z Ciechanowa, Jońca, Marek, Pułtuska, Warszawy i Wyszkowa. Zespół zapewnia oprawę muzyczną najważniejszych wydarzeń Ligi Morskiej i Rzecznej m.in. Rocznic Zaślubin z Morzem, Zlotów Jungów LmiR, Zjazdów Krajowych, Operacji Nautycznych FLIS WIŚLANY i innych. Orkiestra ma w swoim repertuarze ponad 200 opracowanych pozycji z różnych gatunków i form muzycznych.

 

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówLiga Morska i Rzecznaorkiestra98 rocznica zaśłubin z morzem100 - lecie Ligi Morskiej i RzecznejSzkoła Wyżasza im.Pawła Włodkowieca w Płocku filia w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

Pracuj.pl