REKLAMA

"Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga!". Młodzież pytała, eksperci odpowiadali

Nauka

Debatę młodzieżową, dotyczącą przeciwdziałania powszechności dopalaczy i innych środków psychoaktywnych w ramach kampanii „Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga”, zorganizowano 22 lutego w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyszkowie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Głównym celem debaty było zwiększenie poziomu wiedzy nauczycieli i uczniów o zagrożeniach, jakie związane są z narkotykami i dopalaczami, ale też kształtowanie świadomości wśród dzieci i młodzieży szkolnej na temat negatywnego wpływu środków odurzających. Celem debaty była również integracja środowiska oświatowego – uczniów i nauczycieli z różnych szkół powiatu wyszkowskiego, budowanie koalicji na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom, a także promowanie dobrych praktyk w szkołach. Debatę poprowadził Jacek Niewiadomski – nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie.

- Człowiek w swojej wolności niczym nie ograniczony tak często się zapędza, że popada w różne nałogi. Gdy spadniemy i jesteśmy na dnie, a tak bardzo często działają narkotyki, to wtedy jak nie będzie tej osoby, która wyciągnie do nas rękę, to sami nie wstaniemy. Mam nadzieję, że to wybrzmi na dzisiejszej debacie, jak bardzo wszyscy jesteśmy sobie potrzebni – mówił.

- Ta wspaniała debata jest idealną ilustracją do zagrożeń do tragedii do walki, jaką musimy w życiu codziennym toczyć. Niektórzy potrafią sobie z tym poradzić lepiej, niektórych ten problem nie dotyczy, ale też są tacy, którzy bez naszej pomocy sami sobie nie pomogą. Z jednej strony wiemy, że narkotyki są zakazane przez prawo z drugiej strony wiemy, że rujnują nasze życie, niszczą naszą osobowość. Wiemy, że niszczą naszą rodzinę, a mimo to i tak zdarza się, że po nie sięgamy. Jak skomplikowaną i złożoną istotą jest człowiek, jak ciężko jest go zrozumieć – mówił wicestarosta Adam Mróz.

Głos zabrał również przedstawiciel Komendy Powiatowej policji w Wyszkowie podkom. Damian Wroczyński.
- Jeśli widzicie coś niepokojącego, macie jakiś problem wśród swoich rówieśników, to my chętnie pomożemy, udzielimy wsparcia, można w każdej chwili do nas przyjść i porozmawiać na ten temat. Są również psycholodzy w szkołach, którzy chętnie udzielą wsparcia. Czasami sami możecie coś zauważyć i porozmawiać z taką osobą i udzielić jej wsparcia i pomóc. Warto jest reagować – mówił.

Przedstawicielka Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Zdrowotnych w Wyszkowie – Izabela Groszkowska zreferowała temat zawiązany z narkotykami, czyli „Fakty o zdrowiu – jakie zmiany w człowieku powodują narkotyki”.
- Są narkotyki, które stymulują, pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, są takie, które opóźniają te procesy w mózgu, ale również takie, które zaburzają pracę ośrodkowego układu nerwowego. Skutkami zażywania narkotyków i dopalaczy to przede wszystkim zaburzenia kory mózgowej, czyli ośrodki odpowiedzialne za wzrok, słuch, ośrodki odpowiadające za procesy myślowe. Często pojawiają się urojenia, zaburzenia psychiczne i stany depresyjne. Główną przyczyną najbardziej tragiczną jeśli chodzi o narkomanię jest przedawkowanie, zatrucie i śmierć. Pamiętajmy, że narkotyki uzależniają i pamiętajmy, że powodują nieodwracalne ciężkie straty w naszej psychice i zdrowiu – mówiła.

Na temat działania i rodzajów narkotyków wykład wygłosiła Grażyna Borkowska – przedstawicielka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wyszkowie. 
- Są to substancje działające na układ nerwowy, oddziaływają na całe nasze ciało. Legalnymi substancjami psychoaktywnymi, nie kojarzącymi się z narkotykami, jest alkohol i wyroby tytoniowe. Są one dozwolone do sprzedaży od osiemnastego roku życia. Po spożyciu narkotyków następuje zmiana zachowań oraz zamroczenie. Często młodzież zażywa takie substancje, aby lepiej się bawić, głównie na dyskotekach. Bardzo popularne stały się dopalacze, skład ich ciągle ulega zmianie, występują pod różnymi postaciami. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie bardzo silnego efektu narkotycznego – mówiła.

Wykład na temat sygnałów, które powinny nas zaniepokoić, wygłosiła Urszula Zadworna – przedstawicielka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie.

- Jeśli mówimy o jakiś sygnałach, które możemy zaobserwować i są podejrzenia, że młodzież ma kontakt z substancjami psychoaktywnymi, to musimy być bardzo ostrożni, czy to, co się dzieje z naszym dzieckiem, jest taką normą rozwojową czy to już gdzieś wykracza poza normę. Bardzo ważna jest dyskretna obserwacja. Ważne jest utrzymywanie kontaktów z dzieckiem. Bardzo często, gdy dziecko ma kontakt z narkotykami, to zaczyna się izolować, odcinać się od życia rodzinnego. Może nastąpić diametralna zmiana środowiska rówieśniczego, występują zmiany w wyglądzie, pogorszenie stanu zdrowia, utrata zainteresowań, są to sygnały ostrzegawcze – mówiła.

Debata była skierowana do uczniów szkół podstawowych (klasa VII), szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu wyszkowskiego. Młodzież zadawała wiele pytań, była bardzo zaciekawiona debatą. Pytała m.in. o zaburzenia wydzielania dopaminy pod wpływem zażycia środka psychoaktywnego. Dopytywała, z jakimi narkotykami spotykamy się najczęściej na terenie powiatu wyszkowskiego, jaka jest średnia wieku zatruć dopalaczami, co zrobić, aby nie sięgać po takie substancje, czy w powiecie wyszkowskim były zatrucia dopalaczami? Pytań było wiele a na wszystkie udzielono wyczerpujących odpowiedzi.

Uczniowie ZS nr 1 wystawili przedstawienie profilaktyczne pt. “Życie pod murem”, zaśpiewali również piosenkę z repertuaru Czesława Niemena pt. “Dziwny jest ten świat”, która oddała charakter debaty. Przygotowano również tzw. “walizkę edukacyjną”, w której można było obrazowo zobaczyć, jakie szkody wyrządzają narkotyki jeśli chodzi o poszczególne narządy w naszym organizmie. Młodzież miała także możliwość przetestowania okularów “alkoholowych” i “narkotykowych” - zobaczyła przez nie na trzeźwo, jak się czuje człowiek po alkoholu i narkotykach.

Kampania realizowana była przez Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu, Kuratorium Oświaty w Warszawie, starostę wyszkowskiego i Zespół Szkół nr w Wyszkowie na czele z dyrektorem Marianem Popławskim. Wśród gości, którzy wzięli udział w debacie, byli m.in. Mirosław Grzyb - dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, Cecylia Domżała - dyrektor SPZZOZ w Wyszkowie, sierż. Wioletta Szymanik, Marcin Bardyszewski - kurator Sądu Rejonowego w Wyszkowie, przedstawiciele samorządu, policji, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówKPP Wyszkówdebata o narkotykach i dopalaczachmłodzieżKuratorium Oświaty w WarszawieStarostwo w WyszkowieAdam MrózZS nr 1 im.M.Sklodowskiej - Curie w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

Pracuj.pl