REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Fundacja Museion Norwid kontra powiat wyszkowski w sporze o przyszłość pałacu w Dębinkach

Powiat

Fundacja Museion Norwid, która przejęła w dzierżawę pałac w Dębinkach i zamierza w nim stworzyć Muzeum Norwida, oczekuje, że Rada Powiatu wycofa się z decyzji o sprzedaży działek przyległych do pałacu. Fundacja zamierza szukać pomocy u wojewódzkiego i krajowego konserwatora zabytków a nawet w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. - Stoimy na stanowisku, że ten teren jest całością przynależną do pałacu i nie powinien być sprzedawany - mówi prezes Fundacji Jacenty Matysiak.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zespół parkowo-pałacowy w Dębinkach do niedawna był siedzibą domu dziecka. Po przeniesieniu placówki do Wyszkowa, do nowo wybudowanych obiektów, pałac stoi pusty i niszczeje. Powiat w styczniu wydzierżawił go gminie Zabrodzie, a ta podpisała porozumienie z Fundacją Museion Norwid, która w Dębinkach chce stworzyć dom pracy twórczej i Muzeum Norwida ze stałą ekspozycją pamiątek po wieszczu. Plany i działania ogranicza jej na razie fakt, że o majątek pałacowy upomnieli się spadkobiercy byłych właścicieli - postępowanie prawne jest w toku. 

- Jesteśmy na etapie rozmów i uzgodnień z potencjalnymi spadkobiercami, jakie są ich ewentualne kroki po okresie dzierżawy. Gdy wyrażą wolę pozostawienia obiektu po swojej stronie, będziemy starali się przez te 10 lat doprowadzić pałac do stanu niepogorszonego a na pewno polepszonego, żeby obiekt funkcjonował, żeby można było tu zrobić ekspozycję. Jeśli spadkobiercy wyrażą wolę pozostawienia tu muzuem, innego rodzaju prace będziemy robili. Niezależnie od ich decyzji w tym roku wykonamy podstawowe prace zabezpieczające - zadbamy o dach, fundamenty, park i przygotujemy się do otwarcia ekspozycji. Podstawowe prace zabezpieczające obiekt zamkną się kwotą okolo 1 mln zł - mówi Jacenty Matysiak.

Marzeniem Fundacji jest otwarcie muzeum w 2021 roku, w 200. rocznicę urodzin Cypriana Norwida. Teraz jednak co innego absorbuje członków Fundacji. Z kompleksu pałacowo-parkowego Starostwo Powiatowe w Wyszkowie wydzieliło działki, które nie są przedmiotem roszczeń spadkobierców dawnych właścicieli i nie podlegają ochronie konserwatora zabytków. Powiat zamierza je sprzedać w drodze przetargu pod budownictwo mieszkaniowe, aby odzyskać część pieniędzy, które zainwestował w budowę nowych domów dziecka w Wyszkowie.  To decyzja, która budzi sprzeciw Fundacji.

- Uważamy, że wycięcie działek kompletnie zniszczy układ parkowy. A patrząc na aspekt, że ma tu powstać muzuem, będziemy sobie wzjaemnie przeszkadzać. Ta część stanowi integralną calość parkową. Ktoś w pewnym momencie przestał oiekować się parkiem, zaorał i zrobił pole, a teraz jako pole chce sprzedać. Mam pretensje do Rady Powiatu, że nie patrzyła na ten obiekt jako dziedzictwo kulturowe. Radni podeszli do tego z punktu widzenia ekonomicznego. Będziemy składali pismo do Rady Powiatu, aby anulowała własną decyzję - mówi Jacenty Matysiak.

Fundacja już zaskarżyła do mazowieckiego konserwatora zabytków decyzję delegatury ostrołęckiej, pozwalającą na wydzielenie z zespołu pałacowo-parkowego w Dębinkach dwudziestu dwóch działek i przeznaczenie ich do sprzedaży komercyjnej. Zamierza walczyć dalej i jeśli Rada Powiatu nie wycofa się z zamiaru sprzedaży działek, Fundacja odwoła się do krajowego konserwatora zabytków i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

- Będziemy walczyć, żeby ten teren zachować jako jedną całość. Nie zgodzę się, że starosta robi wszystko dla dobra powiatu. Podjęcie takiej a nie innej decyzji z domem dziecka nie było do końca rozważne, a widząc obiekt, którym gospodarzył, to raczej nie świadczy o nim jako o dobrym gospodarzu. Można było dzieci przenieść z Dębinek tańszym kosztem - za chwilę przestanie istnieć szkoła w Zabrodziu, można było zaadaptować ten budynek - uważa Jacenty Matysiak. Zarzuca samorządowi powiatowemu, że doprowadził do degradacji majątku w Dębinkach. 

- Jeżeli niszczymy coś, co istaniało od wielu dziesiątek lat, to nie powinniśmy sobie pozwalać na decyzję samodzielną, tylko taka decyzja powinna zapadać w większym gronie albo poprzez referendum lokalne na temat tego, co zamierza tu starosta robić. Starosta mówi, że potrzebuje pieniędzy, bo zaciągnął kredyt na budowę domów dziecka i wykup gruntów pod szpitalem. Starosta ma tu jeszcze kilkakanaście hektarów, które może sprzedać i ta kwota powinna wystarczyć - uważa prezes Fundacji. - Nawet jeśli za 10 lat miałbym stracić ten teren, trzeba walczyć o zachowanie tego terenu jako całości. Proszę sobie wyobrazić, że mamy tu koncert albo inną imprezę masową, a ktoś tu niedaleko rozpala sobie grilla i puszcza swoją ulubioną muzykę... Mamy kakofonię - dodaje Matysiak.

Starosta Bogdan Pągowski nie zamierza wycofać się ze swojej decyzji w sprawie sprzedaży działek i odpowiada, że Fundacja może przystąpić do przetargu i nabyć sporne działki. 

- Problem jest w tym, że nie do końca ja tu jestem właścicielem. Gdybym miał pewność, że tutaj zostanę, nie ma problemu. Ale nie wiadomo, jak się zachowają spadkobiercy, w perspektywie po 10 latach zostanę z dziewięcioma działkami, które są mi do niczego niepotrzebne - odpowiada Jacenty Matysiak.  

- My realizujemy uchwałę Rady Powiatu, która zezwala nam na sprzedaż tych działek. Sprzeciwu nie wniósł koserwator zabytków, roszczeń do tych działek nie zgałszają spadkobiercy. Podział działek odbył się za zgodą wójta gminy Zabrodzie. Wszystkie procedury zostały zachowane. My musimy szukać pieniędzy na nasze zadania. Gdybyśmy nie przenieśli stąd domu dziecka, nie byłoby w ogóle tematu muzuem Norwida. Panu wolno protestować, ale uchwała nie została uchylona przez wojewodę, jest obowiązująca. Zresztą, ja mam umowę dzierżawy z wójtem gminy Zabrodzie a nie z Fundacją i uważam, że Fundacja nie może nam zabraniać sprzedaży terenów, które nie podlegają ochronie ani roszczeniom - mówi Bogdan Pągowski.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Fundacja Museion NorwidTomasz KorpyszJacenty MatysiakDębinkipałac w Dębinkachmuzeum NorwidaC.K. Norwidpowiat wyszkowskirada powiatu wyszkowskiegoBogdan Pągowski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowe składowisko śmieci w Wyszkowie?
Przecież to środek miasta. Jak tak można? Takie miejsca są uciążliwe z powodu zapachów i zanieczyszczeń. Lokować powinno się poza miastem a nie w środku.
Gość
Tężnia, infokiosk, rzeźby i... toaleta. Miasto ma nowy projekt dla parku
Już my dziękujemy miastu i jego urzędnikom za ich pomysły. Przez nich park stracił swoje walory, nie ma nawet gdzie z dziećmi na kasztany iśc jesienią - chyba żeby się w tych bluszczach zaplątać? Kto to wymyślił? Poroniony pomysł. Ani to ładne, ani to pasujące do charakteru naszego parku, anui praktyczne. Niby park a kawałka terenu zielonej trawy nie uświadczysz żeby dzieci czy psiaka wypuścić swobodnie pobiegać albo na kocu posiedzieć. wszędzie tylko te bluszcze i inne zielone wijce
Mama
Choszczowe nie zwalnia tempa!
Wieś nie ma kanalizacji. Nie wiem czy ma gaz? Każą im szamba robić. Nikt nie ma żadnego pomysłu i budują po krzakach takie nikomu nie potrzebne budy, które u innych już dawno utraciły rację bytu i tu też wcześniej czy później zniszczeją nie używane. Siłownia? Inni nie musieli na nią przeznaczać własnych pieniędzy a mają? Czyli znowu wyrzucone pieniądze. Narobię się w polu to wieczorem śmignę na siłownię? Bez sensu. Kto to organizuje? Musiał się z kimś się na rozum zamienić.
Y
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA