REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Fundacja Museion Norwid kontra powiat wyszkowski w sporze o przyszłość pałacu w Dębinkach

Powiat

Fundacja Museion Norwid, która przejęła w dzierżawę pałac w Dębinkach i zamierza w nim stworzyć Muzeum Norwida, oczekuje, że Rada Powiatu wycofa się z decyzji o sprzedaży działek przyległych do pałacu. Fundacja zamierza szukać pomocy u wojewódzkiego i krajowego konserwatora zabytków a nawet w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. - Stoimy na stanowisku, że ten teren jest całością przynależną do pałacu i nie powinien być sprzedawany - mówi prezes Fundacji Jacenty Matysiak.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zespół parkowo-pałacowy w Dębinkach do niedawna był siedzibą domu dziecka. Po przeniesieniu placówki do Wyszkowa, do nowo wybudowanych obiektów, pałac stoi pusty i niszczeje. Powiat w styczniu wydzierżawił go gminie Zabrodzie, a ta podpisała porozumienie z Fundacją Museion Norwid, która w Dębinkach chce stworzyć dom pracy twórczej i Muzeum Norwida ze stałą ekspozycją pamiątek po wieszczu. Plany i działania ogranicza jej na razie fakt, że o majątek pałacowy upomnieli się spadkobiercy byłych właścicieli - postępowanie prawne jest w toku. 

- Jesteśmy na etapie rozmów i uzgodnień z potencjalnymi spadkobiercami, jakie są ich ewentualne kroki po okresie dzierżawy. Gdy wyrażą wolę pozostawienia obiektu po swojej stronie, będziemy starali się przez te 10 lat doprowadzić pałac do stanu niepogorszonego a na pewno polepszonego, żeby obiekt funkcjonował, żeby można było tu zrobić ekspozycję. Jeśli spadkobiercy wyrażą wolę pozostawienia tu muzuem, innego rodzaju prace będziemy robili. Niezależnie od ich decyzji w tym roku wykonamy podstawowe prace zabezpieczające - zadbamy o dach, fundamenty, park i przygotujemy się do otwarcia ekspozycji. Podstawowe prace zabezpieczające obiekt zamkną się kwotą okolo 1 mln zł - mówi Jacenty Matysiak.

Marzeniem Fundacji jest otwarcie muzeum w 2021 roku, w 200. rocznicę urodzin Cypriana Norwida. Teraz jednak co innego absorbuje członków Fundacji. Z kompleksu pałacowo-parkowego Starostwo Powiatowe w Wyszkowie wydzieliło działki, które nie są przedmiotem roszczeń spadkobierców dawnych właścicieli i nie podlegają ochronie konserwatora zabytków. Powiat zamierza je sprzedać w drodze przetargu pod budownictwo mieszkaniowe, aby odzyskać część pieniędzy, które zainwestował w budowę nowych domów dziecka w Wyszkowie.  To decyzja, która budzi sprzeciw Fundacji.

- Uważamy, że wycięcie działek kompletnie zniszczy układ parkowy. A patrząc na aspekt, że ma tu powstać muzuem, będziemy sobie wzjaemnie przeszkadzać. Ta część stanowi integralną calość parkową. Ktoś w pewnym momencie przestał oiekować się parkiem, zaorał i zrobił pole, a teraz jako pole chce sprzedać. Mam pretensje do Rady Powiatu, że nie patrzyła na ten obiekt jako dziedzictwo kulturowe. Radni podeszli do tego z punktu widzenia ekonomicznego. Będziemy składali pismo do Rady Powiatu, aby anulowała własną decyzję - mówi Jacenty Matysiak.

Fundacja już zaskarżyła do mazowieckiego konserwatora zabytków decyzję delegatury ostrołęckiej, pozwalającą na wydzielenie z zespołu pałacowo-parkowego w Dębinkach dwudziestu dwóch działek i przeznaczenie ich do sprzedaży komercyjnej. Zamierza walczyć dalej i jeśli Rada Powiatu nie wycofa się z zamiaru sprzedaży działek, Fundacja odwoła się do krajowego konserwatora zabytków i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

- Będziemy walczyć, żeby ten teren zachować jako jedną całość. Nie zgodzę się, że starosta robi wszystko dla dobra powiatu. Podjęcie takiej a nie innej decyzji z domem dziecka nie było do końca rozważne, a widząc obiekt, którym gospodarzył, to raczej nie świadczy o nim jako o dobrym gospodarzu. Można było dzieci przenieść z Dębinek tańszym kosztem - za chwilę przestanie istnieć szkoła w Zabrodziu, można było zaadaptować ten budynek - uważa Jacenty Matysiak. Zarzuca samorządowi powiatowemu, że doprowadził do degradacji majątku w Dębinkach. 

- Jeżeli niszczymy coś, co istaniało od wielu dziesiątek lat, to nie powinniśmy sobie pozwalać na decyzję samodzielną, tylko taka decyzja powinna zapadać w większym gronie albo poprzez referendum lokalne na temat tego, co zamierza tu starosta robić. Starosta mówi, że potrzebuje pieniędzy, bo zaciągnął kredyt na budowę domów dziecka i wykup gruntów pod szpitalem. Starosta ma tu jeszcze kilkakanaście hektarów, które może sprzedać i ta kwota powinna wystarczyć - uważa prezes Fundacji. - Nawet jeśli za 10 lat miałbym stracić ten teren, trzeba walczyć o zachowanie tego terenu jako całości. Proszę sobie wyobrazić, że mamy tu koncert albo inną imprezę masową, a ktoś tu niedaleko rozpala sobie grilla i puszcza swoją ulubioną muzykę... Mamy kakofonię - dodaje Matysiak.

Starosta Bogdan Pągowski nie zamierza wycofać się ze swojej decyzji w sprawie sprzedaży działek i odpowiada, że Fundacja może przystąpić do przetargu i nabyć sporne działki. 

- Problem jest w tym, że nie do końca ja tu jestem właścicielem. Gdybym miał pewność, że tutaj zostanę, nie ma problemu. Ale nie wiadomo, jak się zachowają spadkobiercy, w perspektywie po 10 latach zostanę z dziewięcioma działkami, które są mi do niczego niepotrzebne - odpowiada Jacenty Matysiak.  

- My realizujemy uchwałę Rady Powiatu, która zezwala nam na sprzedaż tych działek. Sprzeciwu nie wniósł koserwator zabytków, roszczeń do tych działek nie zgałszają spadkobiercy. Podział działek odbył się za zgodą wójta gminy Zabrodzie. Wszystkie procedury zostały zachowane. My musimy szukać pieniędzy na nasze zadania. Gdybyśmy nie przenieśli stąd domu dziecka, nie byłoby w ogóle tematu muzuem Norwida. Panu wolno protestować, ale uchwała nie została uchylona przez wojewodę, jest obowiązująca. Zresztą, ja mam umowę dzierżawy z wójtem gminy Zabrodzie a nie z Fundacją i uważam, że Fundacja nie może nam zabraniać sprzedaży terenów, które nie podlegają ochronie ani roszczeniom - mówi Bogdan Pągowski.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Fundacja Museion NorwidTomasz KorpyszJacenty MatysiakDębinkipałac w Dębinkachmuzeum NorwidaC.K. Norwidpowiat wyszkowskirada powiatu wyszkowskiegoBogdan Pągowski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
To jest dopiero początek braków kadrowych, jak od marca będą obowiązkowe szczepienia medyków to dopiero zacznie się armagedon, to się L4 zaczną sypać, Byyrawo Dodek
QQRYQ
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Zamiast płacić misiewiczom i pociotkom znajomych powinni dobrze zapłacić pielęgniarkom a my od tego jesteśmy żeby tak było. Ale jak ma ktoś to zrozumieć jeśli w radzie nadzorczej jest sklepowa która nie zna się jest w radzie szpitala i jest prezesem i została nim bez wiedzy i konkursu. W tej sytuacji pielęgniarki powinny być burmistrzami. Ten świat stoi na głowie za tego rządu.
T
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Może to tylko mi się wydaje... Ale tych 35 covidowych pacjentów którzy poszli na oddział to nie tak, że od razu tam się znaleźli. Na jaki oddział by się nie trafiało to raczej przez izbę przyjęć albo przez oddział ratunkowy, nigdy inaczej. Chyba, że od razu idą na oddział wewnętrzny, to co innego i roszczenia pielęgniarek są niezasadne. W innym przypadku to ktoś się chyba tymi 35 osobami najpierw zajął. I raczej się nie bał.
Grigorij
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława

REKLAMA

pl.jooble.org