REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pomnik, który ma łączyć. Stanisław Wolski stanie na placu Wyzwolenia

Miasto

27 maja, w Święto Samorządu Terytorialnego, na placu Wyzwolenia w Wyszkowie stanie pomnik Stanisława Wolskiego, ostatniego przedwojennego burmistrza Wyszkowa, wybitnego samorządowca i szlachetnego człowieka, odznaczonego medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za ocalenie dwóch Żydówek. Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu pomnika, autorstwa artysty rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja. 20 lutego o godz. 17.00 na spotkaniu w Urzędzie Miejskim głos będą mogli zabrać mieszkańcy Wyszkowa.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Stanisław Wolski był burmistrzem Wyszkowa w latach 1931 - 1939. Po wybuchu wojny odmówił współpracy z Niemcami i podczas okupacji niemieckiej pracował z rodziną jako ogrodnik w wydzierżawionym ogrodzie w Wyszkowie. Razem z żoną, Wincentyną, uratowali z wojennego pogromu dwie żydowskie dziewczynki, córki wyszkowskiego Żyda Rubinowicza. Jedna z nich żyje i mieszka w Izraelu. Stanisław Wolski miał opinię znakomitego samorządowca, fachowego i oddanego swojej pracy. W 1938 r. został odzoanczony przez prezydenta Ignacego Mościckiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był piłsudczykiem, działaczem społecznym, patriotą, odznaczony odznaką honorową XIII Pułku Piechoty. Uważany był za dobrego, uczciwego i szlachetnego człowieka wielkiej odwagi, czego z pewnością wymagało ukrywanie podczas okupacji żydowskich dziewczynek, za co został odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W ubiegłym roku Prezydent RP Andrzej Duda za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, ale także za wybitne zasługi w obronie godności i człowieczeństwa, pośmiertnie odznaczył Stanisława i Wincentynę Wolskich Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uhonorować Stanisława Wolskiego, przede wszystkim jako samorządowca, człowieka oddanego Wyszkowowi, ale jednocześnie człowieka o pieknym życiorysie, szalchetności, harcie ducha, chce także wyszkowski samorząd. Stąd pomysł pomnika Stanisława Wolskiego w eksponowanym miejscu Wyszkowa, na nowo wybudowanym placu Wyzwolenia, u zbiegu ulic Wąskiej i Kościuszki. Pomnika, na którym widać postać Stanisława Wolskiego jako urzędnika, ale pod opieką którego znajdują się dwie dziewczynki. Autorem projektu pomnika jest artysta rzeźbiarz Czesław Dźwigaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor licznych pomników Jana Pawła II w Polsce i Europie. Jego projekt spodobał się juz radnym miejskim, a teraz będzie przedstawiony do szerszych konsultacji społecznych.

- To projekt, wstępna propozycja, pewne szczegóły będą się jeszcze zmieniać. Na pewno zmianie ulegnie kształt kapelusza oraz rekwizyt trzymany przez jedną z dziewczynek (bułka zamiast kwiatka). Ale chcieliśmy pokazać ogólny zarys pomnika... Pomnika, który ma łączyć a nie dzielić, ma wzbudzać pozytywne emocje, ma być miły i taki ten projekt według nas jest - mówią burmistrz Grzegorz Nowosielski i jego zastępca Aneta Kowalewska.

Pomnik ma być odlany z brązu. Będzie miał wysokość około 2,6 metra. Nie będzie usytuowany na cokole, ale poziomie ziemi, aby można było do niego podejść, sfotografować się, zapoznać z historią jego bohatera. Postaci umiejscowione są na płaskim postmencie w postaci przełamanej gwiazdy Dawida. Na jednej jej części odciśnięte są ludzkie dłonie i stopy, co ma symbolizować dramat wojennych losów ludzkich. Na drugiej części widnieje napis - jego treść będzie jeszcze konsultowana. Pomnik ma kosztować około 200 tys. zł. Nie jest on jedynym elementem przybliżającycm i upamiętniającym wśród wyszkowian postaci Stanisława Wolskiego. W Bibliotece Miejskiej można właśnie oglądać wystawę pamiątek po rodzinie Wolskich. 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Stanisław WolskiGrzegorz Nowosielskiburmistrz WyszkowaWyszkówpomnikplac Wyzwolenia w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Środa
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora

REKLAMA

Pracuj.pl