REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Polsko-szwedzka bitwa w Wyszkowie

Miasto

Zwieńczeniem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Wyszkowie była rekonstrukcja historyczna w plenerze. Wyszkowianie podziwiali XVII-wieczną potyczkę rycerstwa polskiego ze szwedzkim. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Współczesność bardzo pięknie przeplatała się z historią podczas tegorocznych obchodów patriotycznej majówki w Wyszkowie. W środę, w ważną dla Polaków rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wyszkowianie przenieśli się w czasie do XVII wieku. W Centrum miasta mieli nieczęstą okazję obejrzenia rekonstrukcji bitwy polskiego rycerstwa i szlachty ze szwedzkim najeźdżcą. Wcześniej wspólnie pomodlili się w Sanktuarium św. Idziego w intencji ojczyzny, tej współczesnej, ale w swej historii dotkniętej nie raz klęską wojny, śmierci, nieszczęścia. Aby to się nigdy nie powtórzyło...

- ...I aby "nasz wewnętrzny GPS" się nie pogubił - tak ważne jest pamiętanie o naszym pięknych fundamentach, o historii własnego kraju. A historia Polski mocno osadzona jest w chrześcijaństwie. Polska państwowość rozpoczęła się właśnie z chwilą  przyjęcia chrześcijaństwa - przypominał w swoim kazaniu ks. dziekan Zdzisław Golan. Nawiązywał do słów Jana Pawła II o ojczyźnie i korzeniach. Kapłan przypomniał także do przypadających 3 maja ważnych dla polskiego narodu rocznic - uchwalenia Konstytucji oraz oddania Polski pod opiekę Maryi, którą wybrano na Królową Polski.

Po nabożeństwie, w którym licznie uczestniczyli wyszkowscy harcerze, poczty sztandarowe szkół i organizacji, władze samorządowe, oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP, wyszkowianie udali się na plac Miejski, gdzie już czekało w gotowości obozowisko i pole bitwy. Za chwilę miały się tu rozegrać sceny sprzed niemal czterystu lat, gdy Szwedzi najechali na Polaków. Huk dział i salwy armatnie dały znak do rozpoczęcia natarcia. Raz z jednej, raz z drugiej strony padały strzały a niewiasty znosiły rannych z pola bitwy. Z odsieczą piechocie przyszła polska husaria, która ostatecznie zaważyła na wygranej Polaków. 

W widowisku historycznym pt. "Karol Ferdynad Waza" uczestniczyły następujące grupy rekonstrukcyjne:

1. Sarmackie Dziedzictwo (Bydgoszcz),

2. Regiment Autoramentu Cudzoziemskiego Królewicza Jana Kazimierza (Pomorze),

3. Chorągiew Husarska Koronna Stefana Branickiego (Białystok),

4. Semper Fidelis Res Publicae - Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej (Warszawa),

5. Mazowiecka Chorągiew Husarska im. Jana Karola Chodkiewicza (Barcice),

6. Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Ziemi Lubelskiej,

7. Rota Strzelcza Prywatnego Zaciągu Imć Franciszka,

8. Josef Cangy (Czechy),

9. Ewa Rudawska (Kraków),

10. Justyna Kulczycka (taniec historyczny – Kraków),

11. Artur Żak i Marta Radwan (sokolnictwo – Kraków),

12. Goście z pobliskich terenów: Beata Kornatka (Niegów), Malfred, Sławomir Wróbel (Gulczewo), Paweł Kozakiewicz, Jarosław Żmuda (Tumanek), Agnieszka Krasnopolska.

 

Tego dnia odbyła się jeszcze jedna impreza w ramach obchodów 3 Maja - Biblioteka Miejska zaprosiła wyszkowian na rajd rowerowy, którego przewodnikami byli Mirosław Powierza i Jacek Szymanik. Mimo niesprzyjającej aury kilkunastu wyszkowian skorzystało z zaproszenia i udało się na trasę rajdu. 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


rekonstrukcjawojna polsko-szwedzkapotop szwedzkiXVII wiekKarol Ferdynand wazaWyszków3 Maja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Czy to nadal park?
Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.
aaa
Czy to nadal park?
To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".
WWY
Czy to nadal park?
Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?
Sprawdzam Panie Pawle.
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA