REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Żywa lekcja historii

Powiat

"Cichociemni" - byli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych desantowani do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu prowadzenia walki partyzanckiej z niemieckim okupantem oraz organizowania ruchu oporu. Historię ich desantu na terenie Łosinna przypomniano 16 września podczas cyklicznego widowiska historycznego „Zrzut Cichociemnych - Zapora”. Rekonstruktorzy zaprezentowali m.in., jak wyglądał zrzut "Cichociemnych" - spadochroniarzy Armii Krajowej.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zawsze działali cicho i w ciemnościach. "Cichociemni" to polscy żołnierze szkoleni do zadań specjalnych, którzy lądowali w okupowanego przez Niemców kraju, by tu działać na rzecz niepodległej Polski. Na terenie Łosinna w latach 1942-1943 trzy zrzuty "Cichociemnych" oraz sprzętu wojskowego dla Armii Krajowej. Polskie załogi „Halifaxów" ze 138. Dywizjonu RAF dokonały ostatniego ze zrzutów w nocy z 16/17 września 1943 r., podczas którego wylądowali na spadochronach "Cichociemni" z Anglii - kpt. Bronisław Rachwał „Glin”, por. Hieronim Dekutowski „Zapora” oraz ppor. Kazimierz Smolak „Nurek”. Akcją dowodził ppor. Jan Widlicki ps. Orski, ojciec głównego organizatora i pomysłodawcy tego widowiska historycznego - Mirosława Widlickiego. Rekonstrukcja historyczna w Łosinnie 16 września tego roku odbyła się po raz kolejny właśnie po to, by upamiętnić  to wydarzenie i jego bohaterów.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od złożenia kwiatów przy pomniku, gdzie niegdyś żołnierze zabezpieczali zrzut "Cichociemnych". Wraz z delegacjami samorządów, organizacji pozarządowych, kombatantów, delegacji szkół, hołd żołnierzom oddali uczniowie miejscowej szkoły, któa już 29 września przyjmie imię "Cichociemnych".

Atrakcją sobotniego popołudnia w Łosinnie była prawdziwa wymiana ognia, rekonstrukcja obławy na grupę WiN Jana Kmiołka w Grądach Polewnych w 1948 roku. Rekonstruktorzy wiernie odtworzyli także życie polskiej wsi w czasie wojny oraz przygotowania do przyjęcia zrzutu. Najbardziej efektowną częścią widowiska był sam zrzut z wielozadaniowego samolotu, wykonany przez żołnierzy jednostki GROM na spadochronach starego typu, okrągłych czaszach, takich, jakich używano podczas II wojny światowej. Podczas pikniku odbył się także pokaz sprzętu i uzbrojenia WOT, konkursy z nagrodami dla dzieci przygotowane przez grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie oraz atrakcje zapewnione przez społeczność Szkoły Podstawowej w Łosinnie. Uczestnicy pikniku mogli poczęstować się żołnierską grochówką a także wysłuchać koncertu Norberta "Smoły" Smolińskiego.

 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


CichociemniŁosinnozrzut Cichociemnych

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Były starosta przeprasza i prosi o więcej
"Procedura wychodzi od zarządu a pan Marszał nie jest jedyną osobą w zarządzie. Ja pełnię nadzór nad wydziałem edukacji natomiast wszelkie sprawy finansowe, w tym wykonywanie budżetu powiatu, jest od tego organ pięcioosobowy. Proszę nie indywidualizować tak pewnych kwestii oświatowych - odpowiadał na zarzuty wicestarosta Leszek Marszał." Marszał informatyk, nie będący radnym - żołnierz Nowosa, Deluga bokser, karateka i Frąckiewicz z podstawówką - żołnierze Mroza. POwiat w rękach specjalistów. POdniosłeś POprzeczkę Mróz.
"Ojciec chrzestny" sukcesu Mróz
Były starosta przeprasza i prosi o więcej
"Lista hańby jest długa: Ewa Bartosiewicz, Teresa Czajkowska, Paweł Deluga, Marzena Dyl, Bogusław Frąckiewicz, Agnieszka Ołdak, Renata Rębała, Piotr Wykowski, Katarzyna Wysocka, Iwona Wyszyńska, Waldemar Sobczak, Jerzy Żukowski. Miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do osób niepełnosprawnych a to znaczy także wobec ludzi, którzy niosą im pomoc, są ich nauczycielami i przewodnikami przez życie. Ci wyżej wymienieni odbierając wynagrodzenie nauczycielom dzieci niepełnosprawnych nie zdali egzaminu z człowieczeństwa. Wstyd. Ludzie. Pamiętajcie ich nazwiska gdy będą wybory." Za ludźmi szałajdy stał nieobecny na głosowaniu Mróz - główny sprawca w białych rękawiczkach. Cwano.
Zgniły kompromis
Co gmina Wyszków planuje zbudować w 2024 roku?
"Budżet jest nasz, nie wasz" - jak to wypowiedziała się człońkini komitetu "Kobieta z Klasą" Elżbieta Piórkowska.
Pamiętamy
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Piątek
Grudzień 2023
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Blanki, Edmunda, Eligiusza

REKLAMA