REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

17 września w pamięci wyszkowian

Miasto

- Swoją obecnością oddajemy hołd wszystkim poległym w walkach z najeźdźcą i pomordowanym w trakcie sowieckiej okupacji. Cześć i chwała bohaterom - mówili uczestnicy uroczystości zorganizowanej w Wyszkowie w 84. rocznicę napaści Związku radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. Rocznicowe spotkanie to lekcja historii i patriotyzmu.

Galeria zdjęć


REKLAMA

17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRS na przestrzeni nieco ponad 2 tygodni zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej. 

Uroczystości, które zorganizowano z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości oraz wyszkowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny, po której uczestnicy z ks. proboszczem parafii pw. Św. Wojciecha Romanem Karasiem przeszli ulicami Wyszkowa pod pomnik Gloria Victis. 

Radna Renata Rębała przypomniała historię września 1939 roku i jej konsekwencje dla Polaków, Polski i Europy. 

- To lekcja patriotyzmu i historii. Naszą obecnością oddajemy hołd wszystkim poległym w walkach z najeźdźcą i pomordowanych w takcie sowieckiej okupacji - podsumowała swoje wystąpienie.

Wśród gości wyszkowskich obchodów byli senatorowie Maria Koc oraz Robert Mamątow, część radnych PiS powiatu wyszkowskiego, szefowie struktur PiS w gminie Wyszków oraz w powiecie wyszkowskim  Teresa Czajkowska i Mariusz Bryk. Wzruszający i symboliczny był udział reprezentacji narodu ukraińskiego, który zmaga się aktualnie z rosyjską agresją na terenie swojego kraju.  

- Jest wśród nas delegacja z walczącej Ukrainy, są dwie mamy z córkami, które przed chwilą złożyły tutaj kwiaty i oddawały hołd naszym bohaterom, naszym najlepszym synom Polski. Dziękuję Wam bardzo. Jestem bardzo wzruszona tym pięknym gestem - mówiła Teresa Czajkowska. 

- Spotykamy się, aby oddać hołd naszym bohaterom, a zwłaszcza tym, którzy - żyjąc na Kresach Wschodnich - 17 września doświadczyli okrucieństwa ze strony Armii Czerwonej. 1 września zaatakowała Polskę III Rzesza, ale 17. września dopełnił losu naszej ojczyzny, bo to był cios w plecy. Polska im zawsze przeszkadzała - mówiła senator Maria Koc.  

Wspominała tragedie tysięcy Polaków - przymusowo rusyfikowanych, wywożonych wgłąb Syberii, wziętych do niewoli, katowanych, mordowanych,  tragedie osieroconych dzieci, rozbitych rodzin, tragedie Katynia, Charków, Miednoje i zbrodniczego systemu komunistycznego.  

- To, że teraz żyjemy w wolnej, niepodległej ojczyźnie, to jest ich wielka zasługa - dodała.

Senator Robert Mamątow nawiązał do współczesności.

- Dzisiaj wyciągamy wnioski z tego wszystkiego, co się wydarzyło w naszej historii. To, co myśmy objęli w 2015 roku, te zgliszcza jednostek liczebnie i w wyposażeniu, dzisiaj jest nieporównywalnie lepiej. Wszystko robimy, uzbrajamy nasze wojsko w najnowocześniejszy sprzęt, żeby każdy agresor, komu przyjdzie do głowy, żeby zaatakować naszą ojczyznę, trzy razy się zastanowił, że mu się to nie opłaca. Tak nasze wojsko jest budowane. Rząd nie dopuści nigdy to takiej sytuacji, żebyśmy byli sami - powiedział.

Zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem. O wojskową oprawę uroczystości zadbała Pułtuska Grupa Rekonstrukcyjna. 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


17 wrześniaII wojna światowarocznicaWyszków

Komentarze

Wyborca Ce
Senator Mamontow to przystojny facet, będę na niego głosować i na posła Stanisława z koniczynką. Tak będzie najlepiej.
Kasa misiu
Wyborca Ce ma rację. Senatorem jest 3 kadencję i dużo dla Wyszkowa zrobił. Dla Ostrołęki jeszcze więcej, np. elektrownię z Czartoryskim wybudowali i rozebrali. Ale 3 kadencje obleciał, to i od roboty się odzwyczaił...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Czy to nadal park?
Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.
aaa
Czy to nadal park?
To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".
WWY
Czy to nadal park?
Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?
Sprawdzam Panie Pawle.
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA