Kolumbarium na ponad 5600 urn - jako pierwsi pokazujemy jego koncepcję - jest jednym z elementów koncepcji rozbudowy i nowego zagospodarowania cmentarza miejskiego w Wyszkowie. Na razie to sfera planów - nie jest znany ani koszt, ani termin ich realizacji. Zarządca cmentarza (WTBS) konsultuje posiadany ogólny plan zagospodarowania terenu cmentarza oraz koncepcję budowy zbiorowego grobowca z władzami gminy.
Galeria zdjęć

Kolumbarium to zbiorowy grobowiec na cmentarzu, składający się z nisz na urny z prochami zmarłych. Koncepcję takiego właśnie obiektu, który chętnie widziałoby na cmentarzu wielu wyszkowian, opracowała dla Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Pracownia HUSHVIZ Damiana Bajowskiego z Wyszkowa. Zakłada ona budowę kolumbarium, które składa się z 31 bloków o wymiarach 110 cm na 360 cm oraz 16 bloków o wymiarach 110 cm na 180 cm, ustawionych w rzędach. W dużych blokach mieści się 36 nisz, a w mniejszych 18. Każda z nisz pomieści do czterech urn z prochami. Łącznie kolumbarium w tej koncepcji ma 1404 nisze, na maksymalnie ponad 5600 urn. Miejsce jego lokalizacji znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Pogrzebowego Czyżak, na terenie obecnego nieutwardzonego parkingu (patrz plan w galerii zdjęć).
Stwarza wrażenie kameralności
Zgodnie z koncepcją arch. Małgorzaty Bajowskiej i arch. Damiana Bajowskiego, blok kolumbarium ma prostą geometryczną formę zadaszoną lekko obłym dwuspadowym daszkiem. Do jego wykonania zastosowano dwa materiały: szary granit strzegomski oraz czarny granit, przy czym korpus ma wykończenie satynowe, a płyty czołowe z czarnego granitu są polerowane. Na przecięciu elementów konstrukcyjnych planowane jest wykonanie ornamentu kamiennego z czarnego granitu. Posadzka wykonana jest z płyt granitowych o formacie 40x40 cm, w które wkomponowano lekko wypiętrzone zieleńce oraz kraty żeliwne na drzewa. Każdy zespół wnętrza urbanistycznego wyposażony jest w ławki. Aleje, jak i wnętrza urbanistyczne, są wydzielone tak, aby stworzyć wrażenie kameralności i umożliwić spokojną kontemplację. Aby złagodzić monotonność wynikającą z powtarzalności układu bryłowego, rzędy bloków zostały tak zestawione, by tworzyć mniejsze wnętrza urbanistyczne z "zielonymi dziedzińcami". Na zamknięciu układu urbanistycznego, przy dłuższych bokach, planowane są nasadzenia w formie żywopłotowej z buku purpurowego. W centralnie położonych zieleńcach, proponuje się zastosować dla każdego z nich odmienną kompozycję roślinną z krzewów i drzew, by urozmaicić przestrzeń.
Kolumbaria i kwatery urnowe
Ale według "koncepcji architektonicznej układu komunikacji wewnętrznej całości cmentarza z uwzględnieniem obecnego i znanego obecnie planowanego stanu zainwestowania", którą z kolei dla WTBS już w 2022 roku przygotowała Autorska Pracownia Architektury CAD z Warszawy, na terenie cmentarza przy ul. Pułtuskiej przewidziane są miejsca na dwa kolumbaria. Drugie - mniejsze - zlokalizowane jest bliżej zachodniej części, od strony ul. Perłowej (patrz plan w galerii zdjęć).
- Po wyczerpaniu tego terenu (przy domu pogrzebowym - red.) przewidziano możliwość budowy kolejnego zespołu w zachodniej strefie w pobliżu ogrodzenia - czytamy w koncepcji.
Autor koncepcji przewiduje także kwatery urnowe od strony południowo-wschodniej (mniejsze niż tradycyjne nagrobki, gdyż urna wymaga mniej miejsca).
Na razie to wszystko jednak tylko plany. Pytana o termin realizacji inwestycji, prezes WTBS odpowiada:
- Spółka rozważa możliwość dalszej rozbudowy cmentarza miejskiego w celu stworzenia przestrzeni, która dostosowana będzie do potrzeb i oczekiwań naszej społeczności. Na chwilę obecną dysponujemy ogólnym planem zagospodarowania terenu cmentarza oraz koncepcją budowy kolumbarium. Kolumbarium, jako część tego projektu, byłoby jednym z elementów, którymi chcielibyśmy wzbogacić ofertę cmentarza. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie określić terminu jego realizacji ani kosztów budowy, gdyż zostaną one oszacowane po przyjęciu ostatecznej wersji projektu. Obecnie trwają rozmowy na temat projektu budowy kolumbarium na cmentarzu miejskim w Wyszkowie z właścicielem, czyli gminą Wyszków - mówi Agnieszka Ołdak-Prokop.
Dla przykładu, oddane do użytku pod koniec 2022 roku kolumbarium w Cewicach, które ma 531 nisz na urny, kosztowało ponad 1 mln 170 tys. zł. Dlatego w gminie Wyszków trwa analiza - także możliwości finansowych zrealizowania takiej inwestycji.
- Planowanie i wdrożenie budowy kolumbarium jest procesem skomplikowanym i wymagającym uwzględnienia wielu czynników, choćby takich jak przepisy prawne, czy dostępność środków finansowych - mówi Agnieszka Ołdak-Prokop. - Naszym priorytetem jest zapewnienie, aby każdy etap tego procesu był starannie przemyślany i zrealizowany z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań naszej społeczności. Dziękujemy za zrozumienie i cierpliwość w tym procesie. Jesteśmy przekonani, że nasze starania przyniosą korzyści naszej społeczności i zostaną zrealizowane z dbałością o każdy detal.
Większy cmentarz bez koncepcji
Pozostaje pewna kwestia, której żadna z przedstawionych wyżej koncepcji wykonanych na zlecenie WTBS nie obejmuje. Cmentarz miejski w Wyszkowie istnieje od 1992 roku. Ma 8 hektarów powierzchni. Aktualnie 2 hektary, czyli 27%, zajętych jest pod groby (patrz plan w galerii zdjęć). Gmina Wyszków proceduje natomiast aktualnie zmianę studium zagospodarowania, która przewiduje powiększenie terenu istniejącego cmentarza miejskiego o ponad 3 hektary. Przy obecnych 8 hektarach tak znaczące powiększenie zasadniczo zmieni układ nekropolii. Koncepcja zagospodarowania cmentarza z 2022 roku właściwie jest już zatem nieaktualna. Pokazuje też dobitnie, że planowane przez gminę powiększanie nekropolii jest alibi dla odrolnienia działek m.in. pod budowę bloków przez prywatnego dewelopera. Skoro aktualnie groby zajmują niecałe 30% istniejącego cmentarza, rezerwy gruntu jest jeszcze bardzo dużo. A gdy w planach jest budowa kolumbarium i kwater urnowych - miejsca na pochówki tradycyjne ubywać będzie w znacznie wolniejszym tempie niż dotychczas (dla przykładu w 2019 r. - powstało około 100 nowych grobów, 2020 - ponad 100, wzrost notowano w późniejszym okresie pandemii, który mamy już za sobą).
Czytaj także: Większy cmentarz czy więcej bloków? Co jest priorytetem?
Czytaj także: Mamy rezerwy terenów na lata. Dlaczego burmistrz i radni chcą zmieniać studium zagospodarowania gminy?
Czytaj także: Zmiana studium dla wybranych
Komentarze
Zostaw komentarz