REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

XII odsłona Narodowego Czytania w Brańszczyku

Kultura

W Skansenie w Brańszczyku odbyła się XII odsłona Narodowego Czytania - wielkiego wydarzenia kulturalnego promującego czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, którego lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Eliza Orzeszkowa, z domu Pawłowska, urodziła się 6 czerwca 1841 roku w Miłkowszczyźnie. Jedna z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu. Praktycznie całe życie była związana z Grodzieńszczyzną. To tam powstała powieść „Nad Niemnem”, która miała uczcić 25. rocznice Powstania Styczniowego ale także ukazać tożsamość narodową po klęsce powstania bez widoków na niepodległość. Orzeszkowa pochodziła z bogatej rodziny ziemiańskiej. Jako młoda dziewczyna sporo czytała, zarówno literaturę polską, jak i francuską. Prawdopodobnie było to rekompensatą jej nieco „samotniczego” życia. Zachwycała energią i radością życia. Eliza była bardzo zaangażowana w działalność społeczną.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Utwór ten znalazł się na łamach tygodnika Ilustrowanego w 1887 roku. Wydana rok później książka, okazała się niebywałym sukcesem. Doceniono barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne. Po dwóch wydaniach rosyjska cenzura zakazała wydawania wywrotowej powieści Orzeszkowej, tak bardzo dotykającej krwawej walki z imperium Rosji. „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku. Następnie odbył się otwarty konkurs, w którym przybyli goście mieli okazję wygrać książkę Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Warunkiem było udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące przeczytanych fragmentów utworu. Na zakończenie spotkania dla wszystkich czekał słodki poczęstunek.

- Serdecznie dziękujemy lektorom Monice Lecińskiej i Wojciechowi Kobiałce oraz wszystkim uczestnikom za udział w Narodowym Czytaniu. Mamy nadzieję, że tak jak my, miło spędzili Państwo czas. Do zobaczenia na następnym Narodowym Czytaniu - za rok - mówią organizatorzy.

Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Brańszczyk:Gminna Biblioteka Publiczna w BrańszczykuNarodowe CzytanieNad Niemnem

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Czy to nadal park?
Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.
aaa
Czy to nadal park?
To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".
WWY
Czy to nadal park?
Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?
Sprawdzam Panie Pawle.
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA