REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

W sercu Puszczy Białej radosne święto dożynkowe

Powiat

Dożynki to największy i najpiękniejszy obrzęd roku związany z rolniczą pracą, swoiste podsumowanie, zachwyt nad urodą wieńca ze żniwnych kłosów oraz pięknie nawiązanie do wielowiekowej tradycji polskiej wsi. 10 września w Długosiodle odbyły się dożynki Diecezji Łomżyńskiej, Powiatu Wyszkowskiego i gminy Długosiodło.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Święto plonów stanowi ukoronowanie całorocznego gospodarskiego trudu. Jest już od wielu wieków okazją do radosnego świętowania i zasłużonego odpoczynku dla mieszkańców wsi. Nie inaczej było na tegorocznych dożynkach w Długosiodle. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną w kościele parafii św. Rocha w Długosiodle, podczas której poświęcono wience dożynkowe. Liturgii przewodniczył biskup Tadeusz Bronakowski. Następnie delegacje wieńcowe z terenu całej diecezji na czele ze starostami dożynek, w tym roku byli to: Ewa i Andrzej Paziowie oraz Anna i Rafał Zdunkowie, w przepięknym, tradycyjnym i okazałym korowodzie poprowadzonym przez kapelę „Puszcza Biała” w składzie: Ryszard Długołęcki, Stanisław Mierzejewski, Andrzej Gałązka i Krystyna Krawczyk przeszły ulicami Długosiodła. Zgromadzonych powitała Ewa Krysiak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Długosiodle:

- Święto plonów jest symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika, wdzięczności za jego codzienne zmagania. Św. Jan Paweł II w czasie podróży po Polsce niejednokrotnie zwracał się do rolników: "Wam w szczególny sposób powierzył stwórca wszelką roślinę, przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie, by były dla wszystkich pokarmem. Rodzi ta ziemia cierp i oset, ale dzięki waszej pracy ma rodzić pokarm, ma przynosić chleb dla człowieka". Niech mądrość wypowiedzianych słów będzie drogowskazem dla każdego rolnika i mottem dzisiejszej uroczystości - mówiła.

Nieodłącznym symbolem dożynek jest chleb. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty. W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia ale także dostatku i pomyślności. Zgodnie z tradycją starostowie dożynek wręczyli bochen chleba upieczonego z ostatnich zbiorów gospodarzom dożynek: wójtowi gminy Długosiodło Stanisławowi Jastrzębskiemu i staroście Powiatu Wyszkowskiego Wojciechowi Kozonowi. W imieniu pszczelarzy miód przekazała starościna bartna Ewa Zdunek. Następnie odbyła się ceremonia dzielenia chleba. Z gośćmi i mieszkańcami dożynkowym chlebem podzielili się także włodrze gmin: Brańszczyk - Wiesław Przybylski, Rząśnik - Paweł Kołodziejski, Somianka - Andrzej Żołyński, Wyszków - Grzegorz Nowosielski, Zabrodzie - Krzysztof Jezierski. 

Do gości i mieszkańców Długosiodła zwróciła się Ewa Michalik, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie:

- Jest mi niezmiernie miło was powitać w sercu niezwykłej krainy, bogatej w historię, dziedzictwo i kulturowe tradycje. To miejsce, które wszystkim nam kojarzy się z przepięknymi, puszczańskimi lasami, obfitującymi w jagody i grzyby gości dziś wszystkich was i przypomina o bogatej kulturze Kurpi Białych. Najgorętsze brawa należą się wszystkim rolnikom, hodowcom, ogrodnikom i pszczelarzom. To dzięki nim każdego dnia w naszych domach, na naszych stołach nie brakuje chleba, owoców i warzyw - mówiła.

Podziękowania rolnikom za trud ich pracy przekazał starosta Wojciech Kozon:

- Wiem, jak odpowiedzialna i ważna jest praca w rolnictwie - czy to w rodzinnym gospodarstwie, czy to w sadach, na polach a często też i w usługach. Wiem, bo sam wywodzę się z tego środowiska, bo wśród moich bliskich, przyjaciół, sąsiadów są rolnicy. Spotykamy się każdego dnia, czy to w urzędzie, czy też po prostu, na ulicach i rozmawiamy ze sobą. Wiem, jak wiele wyrzeczeń i poświęcenia wkładacie w każdy dzień swojej pracy, jak i wiele wysiłku i trudu musicie ponieść, by w domach każdego z nas codziennie na stole znalazł się chleb. Wśród dożynkowych obrzędów i zwyczajów najpiękniejsza jest dla mnie tradycja, która nakazuje nam łamać się chlebem. Mam poczucie, że ten symboliczny gest wyraża poczucie przyjaźni i braterstwa, pomocy drugiemu człowiekowi i zbliża jak żaden inny. W tym obrzędzie jest też dla mnie wielkie poczucie odpowiedzialności i szacunku dla was, drodzy rolnicy, i dla waszej pracy. W moim rodzinnym domu zawsze szanowało się chleb, nikt nie wyobrażał sobie, że można go wyrzucić czy zmarnować. Dziś dzielimy się z wami chlebem jak z rodziną, bo powiat i gmina, to wspólnota, którą tworzymy na kształt rodziny. Chylę dziś czoła przed waszą cierpliwą pracą, tradycją, wiarą, która każdego roku wiedzie nas na dożynkowe święto. Tradycja i wiara jest fundamentem społeczeństwa, daje nam poczucie bezpieczeństwa i jedności. Dbajmy o nasze polskie tradycje, wiarę, bo one dają nam siłę i tożsamość - mówił.

-  Jestem niezmiernie dumny, że w pięknym Długosiodle możemy gościć tak wielkie zgromadzenie ludzi różnej profesji - dodał wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski. - Szczególnie nisko kłaniam się delegacjom wieńcowym z całej diecezji łomżyńskiej. Czujcie się u nas, jak u siebie. Najpiękniejsze słowa uznania kieruję do wszystkich ludzi związanych z rolnictwem. Współczesna wieś bardzo się zmienia. Nasi przodkowie, ale i współcześni nasi rodacy wiedzą, że nigdzie na świecie chleb nie smakuje tak, jak we własnej ojczyźnie. Pamiętajmy o tym, bądźmy roztropni i rozważni, spierajmy się na argumenty, ale pewne wartości są ponadczasowe i ponadpartyjne. Chylę czoła przed ludźmi ciężkiej pracy, składam hołd wszystkim, którzy pracują na rzecz rolnictwa. Ten bochen chleba jest najlepszym symbolem sensu naszej pracy.

Z życzeniami do rolników zwrócili się senator Maria Koc, minister Henryk Kowalczyk, poseł Kamila Gasiuk - Pihowicz, poseł Marek Sawicki, radna sejmiku wojewódzkiego Joanna Bala. 

Dożynki to doskonały czas, by uhonorować rolników za ich ciężką i wytrwałą pracę. Wręczono podziękowania starostom dożynek: Ewie i Andrzejowi Paziom oraz Annie i Rafałowi Zdunkom a także starościnie bartnej Ewie Zdunek. Starosta na wniosek władz wszystkich gmin naszego powiatu tradycyjnie wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nadanie odznak honorowych "Zasłużony dla Rolnictwa". Wyróżnieni odznaką honorową zostali rolnicy, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie jak i postawą społeczną, a także swoją wiedzą i zaangażowaniem, przyczyniają się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych w powiecie wyszkowskim. Wyróżnienia otrzymali: Jacek Grzywacz z gminy Brańszczyk, Ewa i Andrzej Paziowie z gminy Długosiodło, Roman Stopka z gminy Rząśnik, Tomasz Turowski z gminy Długosiodło, Jacek Wiśniewski z gminy Wyszków, Wiesław Bajorek z gminy Somianka, Jan Ślendak z gminy Zabrodzie, Jan Niedźwiedź - prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie. 

Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów. W delegacji wieńcowej zaprezentowało się 96 wieńców reprezentowanych przez wszystkie gminy Powiatu Wyszkowskiego, sołectwa gminy Długosiodło oraz przygotowane przez parafie Diecezji Łomżyńskiej. Wręczono podziękowania dla delegacji wieńcowych z powiatu wyszkowskiego: gminę Brańszczyk reprezentowało sołectwo Białebłoto, gminę Rzaśnik - Grodziczno, gminę Zabrodzie - KGW Zabrodzie, gminę Długosiodło - sołectwo Zalas, gminę Wyszków - sołectwo Leszczydół-Nowiny, gminę Somianka - Wola Mystkowska. Nagrodzono także wieńce dożynkowe  z gminy Długosiodło przygotowane przez sołectwa Znamiączki i Nowa Pecyna, grupy "SuperMama" i „Nasza Struga” oraz kluby seniora "Bosewskie Starszaki", "Zosieńka" i "Strażnicy tradycji". 

W konkursie “Pracuj bezpiecznie” organizowanym przez placówkę terenową KRUS w Wyszkowie laureatami zostali: I miejsce - Milena Puścian, II miejsce - Wioleta Jaroszyńska - Pych, III miejsce - Barbara Suchecka. 

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, w której przygotowano mnóstwo atrakcji muzycznych. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” z Wyszkowa. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Danuta Deptuła a szefem kapeli muzycznej Stanisław Kadłubowski. Artyści zaprezentowali się w strojach z regionu Puszczy Białej, wykonali tańce narodowe oraz piosenki i tańce starej Warszawy. Gościnnie wraz z zespołem wystąpił kurpiowski gawędziarz Witold Kuczyński z kapeli „Carniacy”. Podczs niedzielnego wieczoru w Długosiodle zgromadzeni bawili się przy rytmach muzyki disco takich zespołów jak "Bedi", czyli pochodzący z Długosiodła Dawid Bedecki, który zasłyną utworem "To co chciałbym ci dać" z 2019 roku. Od tamtej pory doczekał się kilku przebojów. Wykonał swój najnowszy utwór "Twoje czarne oczy". Oprawę taneczną koncertu "Bediego" uatrakcyjniły tancerki "Level up". Na scenie pojawił się także zespół Discoboys, którego liderem jest charyzmatyczny o niesamowitej energii na scenie Kamil Kłossowski. Jego przeboje „Wakacje”, „Brunetki”, „Lubiła tańczyć” porwały publiczność do zabawy. Wokalista chętnie pozował do zdjęć oraz rozdawał autografy. Gwiazdą wieczoru była kapela góralska z Łącka „Pogwizdani”, która popularne utwory coveruje na ludową nutę.

Na gości czekało również "miasteczko dożynkowe", w którym można było odnaleźć smaki i tradycje Mazowsza i regionu Puszczy Białej, degustacje miodu, ciasta, chleba ze smalcem, domowych przetworów, lemoniady, fafernuchów. Ponadto odbywały się warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły, tajników powstawania haftu Puszczy Białej. Dla najmłodszych były dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Powiat Wyszkowskidożynkidożynki Diecezji Łomżyńskiej DługosiodłoDługosiodłoświęto plonów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Czy to nadal park?
Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.
aaa
Czy to nadal park?
To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".
WWY
Czy to nadal park?
Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?
Sprawdzam Panie Pawle.
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA