REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Stanisław Pisarski „Sęp” powrócił do rodzinnego grobu

Powiat

W Nowym Lubielu odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. „Sęp”, żołnierza podziemia niepodległościowego zamordowanego w Więzieniu Karno-Śledczym Warszawa III (tzw. „Toledo”). Jego szczątki odnalazł w kwietniu 2017 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Msza święta pogrzebowa odprawiona została w kościele p.w. św. Anny w Nowym Lubielu. Stanisław Pisarski spoczął na cmentarzu w Nowym Lubielu, w rodzinnym grobie. Urodził się w 1919 r. w Wólce Lubielskiej. Wiosną 1945 r. dołączył do struktur Narodowych Sił Zbrojnych działających na terenie powiatu wyszkowskiego. Mając 26 lat i będąc mężem i ojcem dwóch synów, złożył przysięgę wierności Bogu i ojczyźnie na ręce swojego dowódcy Jana Malinowskiego „Buga”. Przyłączył się do tworzącego się patrolu, zawiązanego przez „Buga”, mieszkańców Wólki, Długosiodła lub okolic. Dziewięcioosobowa grupa za cel postawiła sobie pozyskiwanie nowych członków do podziemnej organizacji oraz zwalczanie komunistycznej agentury funkcjonującej - podobnie jak oni - pośród bliższego i dalszego sąsiedztwa. Jedni dążyli do prawdziwie niepodległej Polski, drudzy do umacniania władzy ludowej.

Stanisław Pisarski działał w podziemiu niespełna pół roku. 2 października 1945 r. został aresztowany i trafił do siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Pułtusku. Po kilkudniowym śledztwie Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie 5 stycznia 1945 r. wydał na niego karę śmierci, którą wykonano w Areszcie Karno-Śledczym Warszawa III 29 stycznia 1946 r. o godz. 20.10. Jego zwłoki potajemnie pochowano na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. W 2001 r. Wydział Karny Sądu Okręgowego w Warszawie rozpatrzył wniosek rodziny Pisarskiego i unieważnił zbrodniczy na niego wyrok. W 2015 r. Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął prace poszukiwawcze ofiar komunistycznych represji na terenie kwatery 45 N Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie. Odnaleziono szczątki siedmiu osób, a po dwóch latach kolejnych siedemnastu. Szczątki Stanisława Pisarskiego odnaleziono 8 kwietnia 2017 r. Jego identyfikację ogłoszono 8 marca 2023 r. w Belwederze, gdzie notę potwierdzającą odnalezienie szczątków swojego ojca odebrał wówczas pan Kazimierz Pisarski. 

Podczas uroczystości pogrzebowych w Nowym Lubielu IPN reprezentowali prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Prof. Krzysztof Szwagrzyk w liście skierowanym do uczestników uroczystości przypomniał:

- Ciała zamordowanych pogrzebano bez szacunku na terenie kwatery 45 N Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie. Wracam myślami do tego dnia, kiedy - po wielu latach wysiłku - mogliśmy ze wzruszeniem powiedzieć: Powróciliśmy po Swoich! Powróciliśmy po Stanisława Pisarskiego „Sępa”. Bo Polska zawsze powraca po swoich Bohaterów!

W uroczystościach wzięli udział m.in. rodzina Kazimierza Pisarskiego, przedstawiciele administracji państwowej i władz samorządowych, młodzież oraz wojsko. Homilię wygłosił ks. Tomasz Trzaska. 

Źródło: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN/ Fot. Mateusz Niegowski (IPN)

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Stanisław PisarskiSępLubiel nowyIPNBiuro Poszukiwań i IdentyfikacjiTomasz Trzaskażołnierze podziemia

Komentarze

Lucia
Cześć Jego pamięci!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Były starosta przeprasza i prosi o więcej
"Procedura wychodzi od zarządu a pan Marszał nie jest jedyną osobą w zarządzie. Ja pełnię nadzór nad wydziałem edukacji natomiast wszelkie sprawy finansowe, w tym wykonywanie budżetu powiatu, jest od tego organ pięcioosobowy. Proszę nie indywidualizować tak pewnych kwestii oświatowych - odpowiadał na zarzuty wicestarosta Leszek Marszał." Marszał informatyk, nie będący radnym - żołnierz Nowosa, Deluga bokser, karateka i Frąckiewicz z podstawówką - żołnierze Mroza. POwiat w rękach specjalistów. POdniosłeś POprzeczkę Mróz.
"Ojciec chrzestny" sukcesu Mróz
Były starosta przeprasza i prosi o więcej
"Lista hańby jest długa: Ewa Bartosiewicz, Teresa Czajkowska, Paweł Deluga, Marzena Dyl, Bogusław Frąckiewicz, Agnieszka Ołdak, Renata Rębała, Piotr Wykowski, Katarzyna Wysocka, Iwona Wyszyńska, Waldemar Sobczak, Jerzy Żukowski. Miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do osób niepełnosprawnych a to znaczy także wobec ludzi, którzy niosą im pomoc, są ich nauczycielami i przewodnikami przez życie. Ci wyżej wymienieni odbierając wynagrodzenie nauczycielom dzieci niepełnosprawnych nie zdali egzaminu z człowieczeństwa. Wstyd. Ludzie. Pamiętajcie ich nazwiska gdy będą wybory." Za ludźmi szałajdy stał nieobecny na głosowaniu Mróz - główny sprawca w białych rękawiczkach. Cwano.
Zgniły kompromis
Co gmina Wyszków planuje zbudować w 2024 roku?
"Budżet jest nasz, nie wasz" - jak to wypowiedziała się człońkini komitetu "Kobieta z Klasą" Elżbieta Piórkowska.
Pamiętamy
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Piątek
Grudzień 2023
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Blanki, Edmunda, Eligiusza

REKLAMA