REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Stanisław Pisarski „Sęp” powrócił do rodzinnego grobu

Powiat

W Nowym Lubielu odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. „Sęp”, żołnierza podziemia niepodległościowego zamordowanego w Więzieniu Karno-Śledczym Warszawa III (tzw. „Toledo”). Jego szczątki odnalazł w kwietniu 2017 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Msza święta pogrzebowa odprawiona została w kościele p.w. św. Anny w Nowym Lubielu. Stanisław Pisarski spoczął na cmentarzu w Nowym Lubielu, w rodzinnym grobie. Urodził się w 1919 r. w Wólce Lubielskiej. Wiosną 1945 r. dołączył do struktur Narodowych Sił Zbrojnych działających na terenie powiatu wyszkowskiego. Mając 26 lat i będąc mężem i ojcem dwóch synów, złożył przysięgę wierności Bogu i ojczyźnie na ręce swojego dowódcy Jana Malinowskiego „Buga”. Przyłączył się do tworzącego się patrolu, zawiązanego przez „Buga”, mieszkańców Wólki, Długosiodła lub okolic. Dziewięcioosobowa grupa za cel postawiła sobie pozyskiwanie nowych członków do podziemnej organizacji oraz zwalczanie komunistycznej agentury funkcjonującej - podobnie jak oni - pośród bliższego i dalszego sąsiedztwa. Jedni dążyli do prawdziwie niepodległej Polski, drudzy do umacniania władzy ludowej.

Stanisław Pisarski działał w podziemiu niespełna pół roku. 2 października 1945 r. został aresztowany i trafił do siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Pułtusku. Po kilkudniowym śledztwie Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie 5 stycznia 1945 r. wydał na niego karę śmierci, którą wykonano w Areszcie Karno-Śledczym Warszawa III 29 stycznia 1946 r. o godz. 20.10. Jego zwłoki potajemnie pochowano na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. W 2001 r. Wydział Karny Sądu Okręgowego w Warszawie rozpatrzył wniosek rodziny Pisarskiego i unieważnił zbrodniczy na niego wyrok. W 2015 r. Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął prace poszukiwawcze ofiar komunistycznych represji na terenie kwatery 45 N Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie. Odnaleziono szczątki siedmiu osób, a po dwóch latach kolejnych siedemnastu. Szczątki Stanisława Pisarskiego odnaleziono 8 kwietnia 2017 r. Jego identyfikację ogłoszono 8 marca 2023 r. w Belwederze, gdzie notę potwierdzającą odnalezienie szczątków swojego ojca odebrał wówczas pan Kazimierz Pisarski. 

Podczas uroczystości pogrzebowych w Nowym Lubielu IPN reprezentowali prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Prof. Krzysztof Szwagrzyk w liście skierowanym do uczestników uroczystości przypomniał:

- Ciała zamordowanych pogrzebano bez szacunku na terenie kwatery 45 N Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie. Wracam myślami do tego dnia, kiedy - po wielu latach wysiłku - mogliśmy ze wzruszeniem powiedzieć: Powróciliśmy po Swoich! Powróciliśmy po Stanisława Pisarskiego „Sępa”. Bo Polska zawsze powraca po swoich Bohaterów!

W uroczystościach wzięli udział m.in. rodzina Kazimierza Pisarskiego, przedstawiciele administracji państwowej i władz samorządowych, młodzież oraz wojsko. Homilię wygłosił ks. Tomasz Trzaska. 

Źródło: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN/ Fot. Mateusz Niegowski (IPN)

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Stanisław PisarskiSępLubiel nowyIPNBiuro Poszukiwań i IdentyfikacjiTomasz Trzaskażołnierze podziemia

Komentarze

Lucia
Cześć Jego pamięci!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Czy to nadal park?
Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.
aaa
Czy to nadal park?
To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".
WWY
Czy to nadal park?
Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?
Sprawdzam Panie Pawle.
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA