Dożynki to zwyczaj starannie kultywowany od wielu stuleci. Tradycja dożynkowa okazała się niezwykle trwała. W pierwszą niedziele września Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku zgromadził niesłychaną liczbę gości ze wszystkich stron powiatu i wszystkich pokoleń.
Galeria zdjęć

Zgodnie z tradycją dożynki gminno-parafialne mieszkańcy rozpoczęli uroczystą mszą świętą z pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół podstawowych oraz kół łowieckich, celebrowaną przez ks. proboszcza Jerzego Brzezińskiego. Jednym z nieodłącznych a zarazem najważniejszych symboli tradycji dożynkowych jest wieniec żniwny. Poświęcone zostały trzy wieńce dożynkowe i kosze owocowo-warzywne, przygotowane przez mieszkańców z Parafii Brańszczyk, Poręba i Białebłoto. Na zakończenie mszy wójt Wiesław Przybylski zaprosił wszystkich gości do dalszego świętowania. Korowód do Skansenu im. Marii Żywirskiej tradycyjnie poprowadziła Orkiestra Dęta „Darmanista” a za nią starostowie dożynkowi Jadwiga i Janusz Uchalowie, starosta bartny Jerzy Tomkielski, duchowieństwo, władze państwowe i samorządowe oraz stowarzyszenia pozarządowe, goście i mieszkańcy gminy.
Oficjalnie wszystkich powitała dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku Dorota Socik. Podczas tegorocznych dożynek zostały wręczone medale okolicznościowe z okazji 50-lecia gminy Brańszczyk.
- To dziś, w tym szczególnym dniu, podczas dożynek parafialno-gminnych dziękujemy Wam, rolnicy z gminy Brańszczyk, to dziś jest państwa święto - tymi słowami zwróciła się sekretarz gminy Beata Wójcik do rolników. Wyróżnienia otrzymali: Wioleta Rybarczyk, Paweł Depta, Bartosz Depta, Zbigniew Gałązka, Waldemar Kulesza, Grzegorz Sitek, Mirosław Zalewski.
Okolicznościowe medale otrzymały również przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk, które aktywnie działają na rzecz kultywowania tradycji polskiej wsi: Jadwiga Stoszewską, Elżbieta Mikołajewska, Joanna Szydlik, Bożena Wiśniewska, Justyna Pakieła, Anna Sówka, Ewa Zdziarstek, Marta Brejnak, Teresa Rudnicka. Słowa podziękowania skierowano również do przedstawicieli instytucji publicznych i organizacji pozarządowych wspierających gminę Brańszczyk. Wyróżnienia otrzymali: Robert Mamątow, Kamila Mokrzycka, Joanna Bala, Waldemar Wańczyk, Sylwester Runo, Iwona Wyszyńska, Jan Szymanik, Eugeniusz Sarnacki, Witold Jechna, Zofia Dziubiel.
Nie zabrakło podziękowań dla starostów dożynkowych oraz wykonawców wieńców i koszy owocowo - warzywnych. Szczególne podziękowania popłynęły do Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk, dla osób najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz społeczności lokalnej oraz tych wszystkich, którzy włożyli wiele pracy w przygotowania tegorocznych dożynek. Podziękowania wręczył wójt gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski oraz przewodnicząca rady gminy Brańszczyk Ewa Wielgolaska.
Po części oficjalnej i ceremoniale dożynkowym przyszedł czas na występy zespołów ludowych i lokalnych artystów oraz koncerty, które zainaugurował Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca z Brańszczyka, działający od niedawna przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu Turystyki. W krótkim programie, pod opieką instruktorów Justyny Godlewskiej i Sylwestra Chojnackiego, zaprezentował gry i zabawy z regionu Puszczy Białej i Puszczy Zielonej. Niezwykłym wydarzeniem okazał się fantastyczny występ Zespołu Tańca Ludowego Perła z Niemenczyna. Zespół „Perła” powstał w Niemenczynie w Rejonie Wileńskim w roku 2004. Jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów i turniejów tańca na Litwie. W roku 2016 zwyciężył w litewskim TV Show „Kadagys” (jałowiec), w którym udział brali największe uniwersyteckie zespoły z Litwy oraz Łotwy. Podczas swojej aktywnej działalności zespół wielokrotnie odwiedził Polskę, Białoruś, Ukrainę, Bułgarię, Łotwę, a także Chorwację, Czechy, Macedonię, Węgry, Francję, Hiszpanię, Czarnogórę, Włochy i San Marino. Kierownikiem artystycznym i choreografem jest German Komarowski. Zespół zaprezentował w kilku blokach opracowany scenicznie fragment litewskiej tradycji weselnej, tańce POVZUNEC oraz Narodowy taniec Ukraiński - HOPAK a także wiązankę polek litewskich i wileńskich. Nie zabrakło występów Kół Gospodyń Wiejskich: KGW Klub Seniora w Brańszczyku, KGW Turzyniacy oraz KGW Porębianki. Koncert Skolima zgromadził masy ludzi, a potańcówka z zespołem Takt z Trzcianki trwała do późnej nocy.
Skansen wypełniły stoiska rzemieślnicze i wystawiennicze: bartnicy, kowale, garncarze i łucznicy oraz kucharze kuchni staropolskiej. Dużym powodzeniem cieszyły się salonik retro i stoisko modystki z wyborem strojów męskich i damskich oraz akcesoriów z XX - lecia międzywojennego. Było moc atrakcji i stoisk handlujących oraz promocyjnych.
III Święto Kaszy Gryczanej
III Święto Kaszy Gryczanej w Brańszczyku to już tradycja. Oprócz degustacji potraw z kaszy gryczanej jakich mogliśmy posmakować, po raz kolejny rozstrzygnęliśmy konkurs „Na najlepsze danie z kaszy gryczanej. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: I kategoria - Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk i II kategoria - indywidualna. Głównymi celami konkursu są: kultywowanie, propagowanie, a także pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej, promowanie jedynych w swoim rodzaju produktów żywnościowych, specyficznych dla naszego regionu, promowanie bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. W składzie sądu konkursowego zasiedli: Ewa Wielgolaska, ks. Jerzy Brzeziński, Anna Błońska, Andrzej Skłucki oraz Tadeusz Kruszewski. Jury po dokonaniu oceny wyglądu i degustacji dostarczonych potraw wyłoniło trzech laureatów konkursu w dwóch kategoriach.
Kategoria "I" - Koła Gospodyń Wiejskich
I miejsce - „Sakwy nafaszerowane złotem naszego regionu” - KGW Porębianki
II Miejsce - „Kotlety gryczane z sosem borowikowym”- KGW Turzyniacy
III Miejsce - „Zapiekanka z kaszy gryczanej” - KGW Sami Swoi
Kategoria "II" indywidualna
I miejsce - „Polędwiczki nadziewane kaszą gryczaną” - Elżbieta Pieńkos
I miejsce - „Kotlety gryczane z cielęciną” - Renata Łapińska
II miejsce - „Kasza gryczana z kogutem w kwiecie dyni”- Monika Bloch
Wyróżnienie - „Smaki jesieni - gryczane ciasto ucierane z gruszkami i migdałami” - Milena Pawłowska
Przechodnie trofea, nagrody i podziękowania wręczyli: wójt Wiesław Przybylski, przewodnicząca rady gminy Ewa Wielgolaska oraz sekretarz gminy Beata Wójcik. W ubiegłym roku trofeum, drewnianą „Kurpiankę” zdobyło KGW „Kolorowe Babeczki” z Udrzynka. W tym roku do pary dołączyła druga rzeźba - „Kurp”. Para drewnianych rzeźb wykonanych przez Stanisława Kądzielę, Annę Pieńkos i Leszka Rakowskiego trafiła do KGW „Porębianki”.
Źródło: Gmina Brańszczyk
Komentarze
Zostaw komentarz