REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Dożynki z kaszą gryczaną w roli głównej

Powiat

Dożynki to zwyczaj starannie kultywowany od wielu stuleci. Tradycja dożynkowa okazała się niezwykle trwała. W pierwszą niedziele września Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku zgromadził niesłychaną liczbę gości ze wszystkich stron powiatu i wszystkich pokoleń.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgodnie z tradycją dożynki gminno-parafialne mieszkańcy rozpoczęli uroczystą mszą świętą z pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół podstawowych oraz kół łowieckich, celebrowaną przez ks. proboszcza Jerzego Brzezińskiego. Jednym z nieodłącznych a zarazem najważniejszych symboli tradycji dożynkowych jest wieniec żniwny. Poświęcone zostały trzy wieńce dożynkowe i kosze owocowo-warzywne, przygotowane przez mieszkańców z Parafii  Brańszczyk, Poręba i Białebłoto. Na zakończenie mszy wójt Wiesław Przybylski zaprosił wszystkich gości do dalszego świętowania. Korowód do Skansenu im. Marii Żywirskiej tradycyjnie poprowadziła Orkiestra Dęta „Darmanista” a za nią starostowie dożynkowi Jadwiga i Janusz Uchalowie, starosta bartny Jerzy Tomkielski, duchowieństwo, władze państwowe i samorządowe oraz stowarzyszenia pozarządowe, goście i mieszkańcy gminy.

Oficjalnie wszystkich powitała dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku Dorota Socik. Podczas tegorocznych dożynek zostały wręczone medale okolicznościowe z okazji 50-lecia gminy Brańszczyk. 

- To dziś, w tym szczególnym dniu, podczas dożynek parafialno-gminnych dziękujemy Wam, rolnicy z gminy Brańszczyk, to dziś jest państwa święto - tymi słowami zwróciła się sekretarz gminy Beata Wójcik do rolników. Wyróżnienia otrzymali: Wioleta Rybarczyk, Paweł Depta, Bartosz Depta, Zbigniew Gałązka, Waldemar Kulesza, Grzegorz Sitek, Mirosław Zalewski.

Okolicznościowe medale otrzymały również przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk, które aktywnie działają na rzecz kultywowania tradycji polskiej wsi: Jadwiga Stoszewską, Elżbieta Mikołajewska, Joanna Szydlik, Bożena Wiśniewska, Justyna Pakieła, Anna Sówka, Ewa Zdziarstek, Marta Brejnak, Teresa Rudnicka. Słowa podziękowania skierowano również do  przedstawicieli instytucji publicznych i organizacji pozarządowych wspierających gminę Brańszczyk. Wyróżnienia otrzymali: Robert Mamątow, Kamila Mokrzycka, Joanna Bala, Waldemar Wańczyk, Sylwester Runo, Iwona Wyszyńska, Jan Szymanik, Eugeniusz Sarnacki, Witold Jechna, Zofia Dziubiel.

Nie zabrakło podziękowań dla starostów dożynkowych oraz wykonawców wieńców i koszy owocowo - warzywnych. Szczególne podziękowania popłynęły do  Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk, dla osób najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz społeczności lokalnej oraz tych wszystkich, którzy włożyli wiele pracy w przygotowania tegorocznych dożynek. Podziękowania wręczył wójt gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski oraz przewodnicząca rady gminy Brańszczyk Ewa Wielgolaska.

Po części oficjalnej i ceremoniale dożynkowym przyszedł czas na występy zespołów ludowych i  lokalnych artystów oraz koncerty, które zainaugurował Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca z Brańszczyka, działający od niedawna przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu Turystyki. W krótkim programie, pod opieką instruktorów Justyny Godlewskiej i Sylwestra Chojnackiego, zaprezentował gry i zabawy z regionu Puszczy Białej i Puszczy Zielonej. Niezwykłym wydarzeniem okazał się fantastyczny występ Zespołu Tańca Ludowego Perła z Niemenczyna. Zespół „Perła” powstał w Niemenczynie w Rejonie Wileńskim w roku 2004. Jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów i turniejów tańca na Litwie. W roku 2016 zwyciężył w litewskim TV Show „Kadagys” (jałowiec), w którym udział brali największe uniwersyteckie zespoły z Litwy oraz Łotwy. Podczas swojej aktywnej działalności zespół wielokrotnie odwiedził Polskę, Białoruś, Ukrainę, Bułgarię, Łotwę, a także Chorwację, Czechy, Macedonię, Węgry, Francję, Hiszpanię, Czarnogórę, Włochy i San Marino.  Kierownikiem artystycznym i choreografem jest German Komarowski. Zespół zaprezentował w kilku blokach opracowany scenicznie fragment litewskiej tradycji weselnej, tańce POVZUNEC oraz Narodowy taniec Ukraiński - HOPAK a także wiązankę polek litewskich i wileńskich. Nie zabrakło występów Kół Gospodyń Wiejskich: KGW Klub Seniora w Brańszczyku, KGW Turzyniacy oraz KGW Porębianki. Koncert Skolima zgromadził masy ludzi, a potańcówka z zespołem Takt z Trzcianki trwała do późnej nocy.

Skansen wypełniły stoiska rzemieślnicze i wystawiennicze: bartnicy, kowale, garncarze i łucznicy oraz kucharze kuchni staropolskiej. Dużym powodzeniem cieszyły się  salonik retro i stoisko modystki z wyborem strojów męskich i damskich oraz akcesoriów z XX - lecia międzywojennego. Było moc atrakcji i stoisk handlujących oraz promocyjnych. 

III Święto Kaszy Gryczanej

III Święto Kaszy Gryczanej w Brańszczyku to już tradycja. Oprócz degustacji potraw z kaszy gryczanej jakich mogliśmy posmakować, po raz kolejny rozstrzygnęliśmy konkurs „Na najlepsze danie z kaszy gryczanej. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: I kategoria - Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk i  II kategoria - indywidualna. Głównymi celami konkursu są: kultywowanie, propagowanie, a także pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej, promowanie jedynych w swoim rodzaju produktów żywnościowych, specyficznych dla naszego regionu, promowanie bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji  kulinarnych. W składzie sądu konkursowego zasiedli: Ewa Wielgolaska, ks. Jerzy Brzeziński, Anna Błońska, Andrzej Skłucki oraz Tadeusz Kruszewski. Jury po dokonaniu oceny wyglądu i degustacji dostarczonych potraw wyłoniło trzech laureatów konkursu w dwóch kategoriach.

Kategoria "I" - Koła Gospodyń Wiejskich

I miejsce - „Sakwy nafaszerowane złotem naszego regionu” - KGW Porębianki

II Miejsce - „Kotlety gryczane z sosem borowikowym”- KGW Turzyniacy

III Miejsce - „Zapiekanka z kaszy gryczanej” - KGW Sami Swoi

Kategoria "II" indywidualna

I miejsce - „Polędwiczki nadziewane kaszą gryczaną” - Elżbieta Pieńkos

I miejsce - „Kotlety gryczane z cielęciną” - Renata Łapińska

II miejsce - „Kasza gryczana z kogutem w kwiecie dyni”- Monika Bloch

Wyróżnienie - „Smaki jesieni - gryczane ciasto ucierane z gruszkami i migdałami” - Milena Pawłowska

Przechodnie trofea, nagrody i podziękowania wręczyli: wójt Wiesław Przybylski, przewodnicząca rady gminy Ewa Wielgolaska oraz sekretarz gminy Beata Wójcik. W ubiegłym roku trofeum, drewnianą „Kurpiankę”  zdobyło KGW „Kolorowe Babeczki” z Udrzynka. W tym roku do pary dołączyła druga rzeźba - „Kurp”. Para drewnianych rzeźb wykonanych  przez Stanisława Kądzielę,  Annę Pieńkos i Leszka Rakowskiego trafiła do KGW „Porębianki”.

Źródło: Gmina Brańszczyk

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


BrańszczykdożynkiŚwięto Kaszy Gryczanej

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Czy to nadal park?
Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.
aaa
Czy to nadal park?
To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".
WWY
Czy to nadal park?
Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?
Sprawdzam Panie Pawle.
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA