REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Parafia w Porębie zabrzmi nowymi organami

Powiat

W niedzielę  24 września bp. Janusz Stepnowski dokona aktu poświęcenia organów piszczałkowych w parafii w Porębie. Podczas mszy świętej zaśpiewa chór parafialny z organistą Michałem Sitkiem na czele. Po mszy zaplanowano koncert muzyki organowej.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Trzonem prac była całkowita odbudowa traktury gry i rejestracji oraz stołu gry wraz z klawiaturą nożną, manubriami itp. w stylu Schlagów z lat ok. 1860-70. Zachowały się jedynie klawiatury manuałowe, które przeszły poważną, profesjonalną renowację. Stół gry został na nowo, jak było w oryginale, zaprojektowany i wbudowany w przednią ścianę szafy organowej, gdyż podczas przenosin instrumentu w latach powojennych z Dolnego Śląska stół gry został zbudowany na nowo (w prymitywny sposób) i wbudowany w lewy bok szafy organowej. Stało się tak z powodu braku miejsca na centralny stół gry na chórze. Tym samym oryginalny stół gry wraz z mechanizmami zaginął.

Podczas obecnego remontu, dzięki wsparciu merytorycznemu Komisji Organistowskiej Diecezji Łomżyńskiej, uzyskano zgodę konserwatora zabytków na powiększenie chóru, co zaś właśnie pozwoliło na odbudowę stołu gry do formy pierwotniej i posadowienie go w również pierwotnym miejscu. Dodatkowo uzupełniono siedem brakujących głosów a pozostałe odrestaurowano i częściowo zrekonstruowano (drewniane). Ważnym jest do zasygnalizowania, że niestety w przestrzeni głosów metalowych nie zachowały się od czasu montażu po wojnie żadne oryginalne piszczałki. Z niewiadomych powodów zostały one wówczas wymienione. Podczas obecnych prac nie zdecydowano się na ich wymianę zarówno ze względu na ich dobry stan i dobre odwzorowanie do pierwotnych menzur, jak i koszt ich potencjalnej wymiany. Z oryginałów zachowało się jedynie kilka głosów drewnianych, których i tak pewna część, ze względu na bardzo zły ich stan, musiała zostać zrekonstruowana. Poza tym zrekonstruowano konstrukcje nośne wiatrownic i zainstalowano również nowy miech fałdowy z podawaczami w miejsce miecha pływakowego, zrekonstruowano kanały powietrzne i oczywiście zainstalowano nową dmuchawę. Reszta czynności to były już renowacje i rekonstrukcje w obrębie oryginalnych wiatrownic i szafie organowej. Zatem na zdjęciach można zobaczyć, w drobnym urywku, jak instrument wyglądał przed rozpoczęciem prac.

Uroczystości rozpoczną się 24 września mszą św. o godz. 17.00. 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


parafia PorębaPorębaorgany piszczałkowe

Komentarze

Oki
Do Tuby... Dajecie takie artykuły, których nikt nie komentuje. Ostatnio...słaba Tuba, przepraszam, ale taka prawda.
Gajowy
No... Oki już żółć toczy, aż uszami mu się wylewa. Coś anonimowo na kogoś by napisał, kogoś opluł, a tu nic? No to wina Tuby, no i wina Tuska:))
Oki
Oki zawsze za Tuskiem.!!!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Czy to nadal park?
Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.
aaa
Czy to nadal park?
To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".
WWY
Czy to nadal park?
Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?
Sprawdzam Panie Pawle.
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA