REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Nad Niemnem" i nad Bugiem

Kultura

Wyjątkową oprawę miała dwunasta edycja akcji "Narodowe Czytanie" w Wyszkowie. "Nad Niemnem" wyszkowianie czytali i słuchali w parku miejskim, nad brzegiem rzeki Bug. Na miejsce spotkania wielu z nich przypłynęło łodziami, kajakami oświetlonymi pochodniami.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tegoroczna edycja tej ogólnopolskiej akcji miała naprawdę wyjątkową oprawę. Odbyła się w pięknej scenerii wyszkowskiego parku Wazów, na nadbużańskiej parkowej skarpie. Kameralna scena wtopiła się w pejzaż nadrzecznych trzcin, a zmierzch rozświetlały pochodnie. Żył park i żyła rzeka, po której pływały łodzie, kajaki, pontony, motorówki. Na wodzie pojawiły się kajaki z uczestnikami "Leśnej szkoły" Jurka Sitka, ponton Jurka Puściana, łodzie OSP Gulczewo, Fundacji nad Bugiem Andrzeja Grajczyka, Piotr Eychler z Klubu Żeglarskiego "Spianker", wilk morski Jurek Dziubłowski z załogą Anną i Edmundem Brzozą na kanadyjkach. Wydarzenie wsparła Liga morska i Rzeczna w Wyszkowie. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Jak podkreślała Małgorzata Ślesik-Nasiadko, dyrektor MIejsko-Gminnej BIblioteki Publicznej, zdjęcia do filmu "Nad Niemnem" powstawały nie gdzie indziej jak nad... Bugiem. Poza tym przyroda w powieści Elizy Orzeszkowej jest jakby samodzielnym bohaterem. Jej opisy stanowią bardzo znaczący element „Nad Niemnem” i zajmują w niej wiele miejsca. Eliza Orzeszkowa za ich pośrednictwem podkreśliła piękno przyrody i silny związek człowieka z naturą. A zatem w piątkowy wieczór w parku w Wyszkowie było wszystko, co potrzebne do zatopienia się w lekturze i kontemplowania jej na równi z otoczeniem. W nawiązaniu do jednej ze scen "Nad Niemnem" na miejsce spotkania przypłynęły łodzie oświetlone pochodniami.

Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej czytali w Wyszkowie Oliwier Ciskowski (Witold) i przedstawiciel Grupy Teatralnej Domino z DDP Senior w Wyszkowie - Roman Szymanik (w roli Benedykta Korczyńskiego). Do akcji włączyli się również Lidia i Jan Szymanikowie, którzy specjalnie z Brańszczyka przypłynęłi łódką pychówką, aby wcielić się w role Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza. Chór parafialny św. Wojciecha pod dyrekcją Krzysztofa Zacharskiego wykonał pieśni "Za Niemen hen precz" i "Ty pójdziesz górą". Z muzycznym występem przybyli również przedstawiciele Domu Dziennego Pobytu "Senior", którzy śpiewali pieśni ludowe i przyśpiewki. 

Tradycyjnie już była możliwość uzyskania pamiątkowej pieczęci na własnym egzemplarzu książki. 

- Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności - mówi patron akcji, prezydent RP Andrzej Duda.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


narodowe czytanienad NiemnemBug:Biblioteka Miejska

Komentarze

Marta Korczyńska
Bardzo ładna i wartościową impreza kulturalna pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Żal że nie ma więcej takich imprez ,bo na pozostałych organizowanych przez gminę króluje bylejakość. Brawo Pani Dyrektor i pracownicy biblioteki.
Zofia
W końcu wykorzystano w tym mieście Wyszków naturalne jej warunki: park, rzekę, krajobraz. Miła impreza.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Czy to nadal park?
Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.
aaa
Czy to nadal park?
To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".
WWY
Czy to nadal park?
Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?
Sprawdzam Panie Pawle.
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA