REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Kajakarze z trzech krajów za ochroną ptaków na rzece Bug

Turystyka

Na wyspach i ławicach Bugu stanęły tabliczki informujące o miejscach lęgowych ptaków celem ich ochrony. Postawili je uczestniczący w spływie kajakowym rzeką z Tuchlina kajakarze z Polski, Białorusi i Ukrainy.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Na początku lipca kajakarze z Polski, Białorusi i Ukrainy wzięli udział w spływie zorganizowanym przez Mazovian Wildlife i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, którego celem było zwrócenie uwagi na aspekty ochrony ptasich lęgów na rzece. W spływie rzeką Bug z Tuchlina do Brańszczyka popłynęło kilkanaście kajaków. Ponieważ rzeka Bug wypływa z Ukrainy i płynie przez Polskę oraz stanowi na odcinku 363 km granicę pomiędzy Ukrainą, Białorusią i Polską, to uczestnictwo kajakarzy z tych trzech krajów nabrało wartości symbolicznych.

- W ten sposób rzeka Bug i chęć zadbania o dobro ptaków połączyła trzy narodowości na terenie powiatu wyszkowskiego - mówi Rafał Wyszyński, współorganizator spływu, ornitolog, fotograf przyrody, właściciel firmy Mazovian Wildlife. - Przyroda nie zna granic ustanowionych przez człowieka, a nadbużańskie ptaki przelatują corocznie przez dziesiątki krajów, bez paszportów, wiz, kontroli bagażu, czynią tak w zgodzie ze swą odwieczną ptasią naturą - dodaje.

Na piasku na wyspach na rzece Bug gniazdują sieweczka rzeczna, rybitwa rzeczna, rybitwa białoczelna.

- Składają one jaja do dołka wygrzebanego w piasku, gdzie je wysiadują. Tu też przychodzą na świat ich pisklęta i przez około miesiąc pozostają w tych miejscach pod opieką rodziców - tłumaczy ornitolog.

Jak zauważa, piaszczyste brzegi rzeki to także atrakcyjne tereny do wypoczynku dla ludzi, którzy coraz częściej wybierają takie miejsca na biwak. Również kajakarze chętnie zatrzymują się w takich miejscach na odpoczynek.

- Dłuższe przebywanie ludzi w pobliżu miejsca gniazdowania tych ptaków może prowadzić do ich niepokojenia i w efekcie porzucenia lęgów, czy śmierci piskląt z głodu - podkreśla Wyszyński. Dodaje, że ptaki bardzo trudno dostrzec, gdyż zarówno jaja, jak i pisklęta, posiadają kamuflujące ubarwienie.

- Spacerując po piasku można bardzo łatwo rozdeptać jaja czy pisklęta - zauważa Wyszyński. - Ponadto pisklęta w obliczu zagrożenia nieruchomieją i pozostają tak do chwili, kiedy zagrożenie minie.

Dlatego podczas lipcowego spływu w miejscach o szczególnym znaczeniu dla ptaków ustawiono tabliczki, które będą o tym informować.

- Bardzo prosimy wybierajcie miejsca na odpoczynek, które nie są oznakowane tabliczkami, pomożecie w ten sposób chronić ptaki i ich lęgi - apeluje ornitolog i fotograf przyrody.

Rzeka Bug, która przepływa przez Wyszków, wypływa z Ukrainy. Swoje źródła ma około 70 km na wschód od Lwowa, w okolicach wsi Kruhov. Na odcinku 363 km stanowi granicę pomiędzy Ukrainą, Białorusią i Polską. Całkowita długość rzeki Bug wynosi 772 km, z czego tylko 220 km płynie wyłącznie przez terytorium Polski. 

Organizatorzy 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


spływptakiBugRafał Wyszyńskiornitolog

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Czy to nadal park?
Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.
aaa
Czy to nadal park?
To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".
WWY
Czy to nadal park?
Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?
Sprawdzam Panie Pawle.
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA