REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Historyczne widowisko pod Przetyczą

Powiat

W Przetyczy Włościańskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca największy i najdłużej trwający zryw narodowowyzwoleńczy.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Powstanie Styczniowe było końcem pewnej epoki w naszej historii i ostatnią w XIX wieku próbą wydźwignięcia się na niepodległość. Pomimo ogromnych strat, jakie poniosło społeczeństwo polskie w wyniku działań wojennych, represji, zsyłek i emigracji, idea walki o niepodległość przekazywana była kolejnym pokoleniom, które czerpały z niej natchnienie i które ostatecznie doprowadziły w 1918 roku do odrodzenia Państwa Polskiego.

Przy kapliczce poświęconej zwycięskiemu starciu oddziałów powstańczych z wojskiem carskim pod Przetyczą 28 lutego 1863 roku, stawiły się poczty sztandarowe, goście z sąsiednich gmin i mieszkańcy. Oddano hołd bohaterom powstania i złożono wiązanki kwiatów. Zgromadzeni przemaszerowali w uroczystym pochodzie na teren gospodarstwa "Stawy Folwarczne nad Traktem Furmańskim". Tam, w bardzo atrakcyjnej scenerii, odbyło się wydarzenie plenerowe „160. rocznica Bitwy pod Przetyczą - widowisko historyczne” w wykonaniu Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Bajka” w Barwach 6. Pułku Strzelców Konnych im. Wielkiego Hetmana Koronnego Stanisława Żółkiewskiego. Razem z nimi wystąpili: Grupa rekonstruktorów konnych „Zagończycy z Kolna, 201. Pułk Ułanów z Radzymina, 2. Pułk Ułanów Legionowych Związku Piłsudczyków Okręg Nadbużański, , Jan Piórkowski, Ogólnopolska Grupa Historyczna 9. Rota, Stowarzyszenie Historyczne 51. Pułku Strzelców Kresowych z Iłży, Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Pogranicze” z Nidzicy Familia Kalinowskich z Kresów Lublin i Kulik Zamość - karmelita trzewiczkowy.

Oddział Władysława Cichorskiego ps. „Zameczek” liczący 700 ludzi, zaatakował stacjonujący w Przetyczy oddział Golicyna. Rosjanie próbowali wykonać kontrnatarcie na pozycje powstańcze, lecz nie pozwolił im na to silny ogień dobrze rozmieszczonych karabinów powstańczych. „Zameczek wykonał natarcie zmuszające rosjan do ucieczki z wioski. Z powodu braku jazdy nie mógł ich ścigać. Bitwa trwała około pół godziny. Wśród rosjan doliczono się ośmiu zabitych. Uciekając pozostawili w nieładzie kilka karabinów oraz gotującą się strawę. Powstańcy stracili dwóch ludzi. Bitwa została uznana za wielki sukces, podniosła morale i zaszczepiła wiarę we własne możliwości. Przedstawione widowisko dokładnie oddało przebieg i atmosferę całej akcji, przywołało wiedzę o postawie narodu polskiego, o wielkości, wymiarze historycznym, politycznym, moralnym i duchowym Powstania Styczniowego. Rekonstruktorzy wzbogacili widowisko o pokaz dżigitówki, musztry kozackiej i ptaków drapieżnych. Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Blochach pod kierunkiem Grażyny Elak zaprezentowała gawędy o bohaterach powstania. Uczestnicy wydarzenia świętowali zwycięską bitwę śpiewając wspólnie pieści patriotyczne i żołnierskie z akompaniamentem duetu akordeonowego Vertim i Mamzel. Przy ognisku zaś publiczność razem z aktorami piekli kiełbaski i kosztowali żołnierską grochówkę. Dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa"” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 - 1864".

Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Długosiodło„160. rocznica Bitwy pod Przetyczą - widowisko historyczne”Przetycz WłościańskaGCIKSiR w Długosiodle

Komentarze

Janosik
Ten duet akordeonowy Vertim i Menzel jest bardzo drogi.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Czy to nadal park?
Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.
aaa
Czy to nadal park?
To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".
WWY
Czy to nadal park?
Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?
Sprawdzam Panie Pawle.
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA