Mieszkasz w Wyszkowie i zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie samochodowe wybrać? Najważniejsza jest polisa OC, bez której nie można poruszać się autem po drodze. Oprócz niej można kupić ubezpieczenie dodatkowe, np. assistance. Jest dostępne w dwóch wersjach: pełnej i mini. Nie wiesz, jakie są różnice między nimi? Sprawdź, czym charakteryzują się te polisy.
Czym jest assistance?
Assistance to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewnia wsparcie po wielu niespodziewanych zdarzeniach na drodze. Polisa gwarantuje np. pomoc po:
- kolizji i wypadku,
- różnego rodzaju usterkach,
- wystąpieniu problemów z autem, np. po pęknięciu opony, rozładowaniu się akumulatora czy po zgubieniu kluczyków.
Dzięki assistance możesz w ciągu kilku godzin otrzymać pomoc fachowców. Ta ochrona pozwala więc np. kontynuować podróż lub wrócić do codziennych obowiązków.
Co obejmuje assistance?
W ramach assistance masz prawo skorzystać z wielu usług. Wśród nich można wymienić:
- holowanie pojazdu w razie awarii lub kolizji - towarzystwo pokryje koszty transportu samochodu do warsztatu, zazwyczaj do 150 km od miejsca zdarzenia;
- naprawdę auta na miejscu - firma wezwie mechanika i zapłaci za jego usługi;
- wynajem samochodu zastępczego - można skorzystać z tej opcji po awarii, wypadku, a nawet po kradzieży pojazdu. Dzięki temu można swobodnie kontynuować podróż i wrócić do domu;
- zorganizowanie transportu do domu lub do hotelu - to duża pomoc, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi;
- pokrycie kosztów noclegu - ta opcja jest dostępna dla osób, które przebywają z dala od domu;
- pomoc serwisową, np. naładowanie akumulatora, wsparcie po zgubieniu kluczyków czy po zatrzaśnięciu drzwi itp.
Dzięki assistance nie trzeba się obawiać o skutki niespodziewanych zdarzeń, które mogą mieć miejsce podczas jazdy. Towarzystwo zapewni Ci wsparcie nawet z dala od domu. Więcej informacji na temat tego ubezpieczenia znajdziesz np. na stronie: https://rankomat.pl/assistance.
Co to jest mini assistance?
Mini assistance to ubezpieczenie assistance, jednak o mocno ograniczonym zakresie. Zapewnia wsparcie głównie po kolizji. Zatem możesz liczyć na pomoc tylko po przykrych, niespodziewanych zdarzeniach na drodze. Ponadto ta polisa:
- obowiązuje wyłącznie na terenie Polski - jeśli do wypadku dojdzie za granicą, towarzystwo nie udzieli Ci wsparcia;
- ma niską sumę ubezpieczenia - wiele towarzystw pokrywa maksymalnie kilka tysięcy złotych wydatków. Np. w TUZ suma ubezpieczenia wynosi 10 000 zł, a w Balcia - 6 000 zł;
- zapewnia usługę holowania, ale tylko np. podczas jednego zdarzenia lub tylko do najbliższego warsztatu w odległości 150 km.
Jeśli zdecydujesz się na mini assistance, pamiętaj, że wiele firm nie oferuje zastępczego transportu podróżnych z miejsca zdarzenia. Zatem będzie trzeba zorganizować powrót "na własną rękę". Ponadto nie licz na samochód zastępczy ani na zapewnienie pobytu w hotelu. Te usługi nie przysługują w ramach mini assistance. Więcej informacji o tym ubezpieczeniu znajdziesz np. w artykule: https://rankomat.pl/samochod/mini-assistance.
Które ubezpieczenie wybrać - assistance czy mini assistance?
Wybór dodatkowego ubezpieczenia warto dobrze przemyśleć, aby zapewnić sobie odpowiednie wsparcie. Żeby podjąć rozsądną decyzję, porównaj oba rozwiązania. Różnice pomiędzy nimi dobrze widać w poniższej tabeli.
Tabela 1. Assistance vs. Mini assistance
Assistance |
Mini assistance |
Pomoc po wypadku, kolizji i awariach pojazdu, np. po pęknięciu opony lub zgubieniu kluczyków. |
Wsparcie tylko po wypadku lub kolizji. |
Może obowiązywać w Polsce i za granicą. |
Obowiązuje tylko w Polsce. |
Gwarantuje usługi holowania, transportu podróżnych, organizacji noclegu czy wypożyczenia samochodu zastępczego. |
Dodatkowe usługi są dostępne w wybranych towarzystwach za dodatkową opłatą. |
Płatne. |
Często jest oferowane za darmo, jako dodatek do OC. |
Źródło: opracowanie własne
Jeśli nadal nie wiesz, które ubezpieczenie jest dla Ciebie lepsze w Wyszkowie, warto porównać ich ceny.
Assistance i mini assistance - ile kosztują?
Cena za ubezpieczenie to dla wielu osób decydujący czynnik przy wyborze polisy. Niestety nie można podać ogólnych stawek za tego typu ochronę. Składki za assistance i mini assistance są ustalane indywidualnie dla każdego kierowcy. Aby poznać cenę ubezpieczenia dla siebie, skorzystaj z internetowego kalkulatora polis. W formularzu należy umieścić informacje o:
- kierunku podróży - czy zamierzasz jeździć po Polsce czy też po Europie;
- okresie trwania ochrony - możesz wybrać, czy ma trwać 4, 9, 16, 31 czy 365 dni;
- marce, modelu i roku produkcji auta - pamiętaj, że assistance nie może być wykupione na pojazdy starsze niż 17 lat. Ponadto nie obejmuje motocykli, jednośladów ani samochodów dostawczych.
Po podaniu wszystkich danych system wygeneruje listę ofert. Znajdziesz tam wysokość składki, a także zakres ochrony. Wybierz ofertę, która zapewni Ci najlepszą pomoc w najkorzystniejszej cenie.
Dokładnie przeanalizuj wady oraz zalety każdej polisy i podejmij rozsądną decyzję.
Artykuł zewnętrzny
Komentarze
Zostaw komentarz