REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Innowacyjny, ekologiczny, bezpieczny - taki będzie nowy dworzec w Przetyczy

Powiat

Jesienią tego roku podróżni będą mogli zacząć korzystać ze zmodernizowanego dworca na stacji w Przetyczy. Jak deklaruje PKP - będzie to przyjazna przestrzeń dla wszystkich podróżnych z nowoczesnymi udogodnieniami i rozwiązaniami.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Prace przy przebudowie dworca w Przetyczy trwają od jesieni. Obecnie prowadzona jest przebudowa sieci uzbrojenia terenu i roboty konstrukcyjne związane z budową nowego dworca. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem funduszy unijnych. Po przebudowie w Przetyczy powstanie typowy Innowacyjny Dworzec Systemowy. 

Kolorowy IDS w Przetyczy

- W Przetyczy w trakcie budowy jest niewielki dworzec odznaczający się współczesną i minimalistyczną formą architektoniczną, z charakterystyczną, ośmiometrową wieżą zegarową. Powstaje on w formule typowego Innowacyjnego Dworca Systemowego. Całość funkcji dworcowych zaprojektowano pod wiatą i w budynku kubaturowym. Znajdziemy pod nią osłoniętą z trzech stron poczekalnię z siedziskami. Zostaną w niej zamontowane promienniki ciepła, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu termicznego podróżnych oczekujących na pociąg w miesiącach jesiennych i zimowych. Pod wiatą będą zlokalizowane również stojaki rowerowe i stacja naprawy jednośladów, a także elektroniczne tablice wyświetlające przyjazdy i odjazdy pociągów. W budynku podróżni znajdą toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Niewielki dworzec będzie wyróżniał się kolorową elewacją wykonaną z płyt laminowanych - informuje rzecznik PKP.

Budowa nowego dworca obejmuje również jego najbliższe otoczenie. Ułożone zostaną nowe chodniki, wyznaczone miejsca parkingowe oraz uporządkowana zieleń.

Przyjazne, ekologiczne i bezpieczne

Dzięki prowadzonym inwestycjom dworzec Przetycz stanie się przyjazny, ekologiczny i  bezpieczny. Budynki będą w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano w nich m.in. takie ułatwienia dla podróżnych, jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille`a czy dotykowe mapy dworca. Każdy z dworców będzie posiadać również toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Podczas inwestycji zostaną wdrożone rozwiązania przyjazne środowisku. Dworzec zostanie wyposażony w energooszczędne oświetlenie oraz systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, sterujące urządzeniami i systemami oraz optymalizujące zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Budynek zostanie wyposażony również w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu i sygnalizacji włamania i napadu.

Budowa nowego dworca w Przetyczy to koszt 5,4 mln zł. Inwestycja zakończy się jesienią. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. W Programie Inwestycji Dworcowych w województwie mazowieckim zakończono 12 inwestycji. Obecnie aż na 15 dworcach kolejowych prowadzone są prace budowlane.

Inf. na podst. PKP S.A.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

22-latka zginęła na miejscu. Szła pieszo "ósemką" (AKTUALIZACJA)
Samobój? Tylko szkoda kierowcy.
Dyniek
Wandale dewastują teren i infrastrukturę SP nr 4
Nie było innego pomysłu na pozbycie się zaspanego Wysockiego, co teraz rzeźbi w "ochronie środowiska".
Katarzyna
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Wtorek
Maj 2023
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA