REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Konto oszczędnościowe czy lokata? Dowiedz się, na czym lepiej wyjdziesz

Kącik Prasowy

Wysoka inflacja sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się, co zrobić, by ich pieniądze nie traciły wartości, a kapitał się powiększał. Nie wszyscy są jednak gotowi na ryzyko związane z inwestycjami. Alternatywnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest założenie konta oszczędnościowego albo lokaty. Co przyniesie większy zysk i gdzie szukać najkorzystniejszych ofert? Podpowiadamy.

REKLAMA

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, na którym możesz trzymać pieniądze, jednocześnie je pomnażając. Jest to w pewnym sensie połączenie standardowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR-u) z lokatą. Najważniejszą cechą konta oszczędnościowego jest brak ryzyka utraty środków, tak jak bywa to w przypadku innych bankowych instrumentów, które pozwalają pomnażać kapitał. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, którym nie zależy na szybkim zysku, a chcą bezpiecznie gromadzić mniejsze kwoty.

Na czym polega pomnażanie kapitału na koncie oszczędnościowym? To proste - na kapitalizacji odsetek. W zależności od oprocentowania, co miesiąc na koncie naliczane są odsetki od zgromadzonego kapitału. Im większa kwota na rachunku, tym więcej „zarabiasz”.

Rachunek oszczędnościowy mogą założyć zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Można to zrobić osobiście w oddziale banku, ale obecnie wygodnym sposobem jest otwarcie takiego konta przez internet albo infolinię. Niepotrzebne są do tego żadne dokumenty, poza ważnym dowodem osobistym. Więcej informacji na temat kont oszczędnościowych oraz aktualny ranking ofert znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/oszczednosciowe/.

Jak wybrać bank, w którym warto założyć rachunek oszczędnościowy?

Konto oszczędnościowe to jeden z podstawowych produktów bankowych, który ma w ofercie praktycznie każdy bank. Choć ryzyko utraty pieniędzy z takiego rachunku jest minimalne, warto dobrze przyjrzeć się ofertom – okazuje się, że różnice w tym, ile można „zarobić” są naprawdę duże!

Zanim podpiszesz umowę, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • oprocentowanie rachunku, czyli wysokość odsetek; najczęściej jest stała i komunikowana w skali roku,
  • opłaty za wypłatę z konta – w niektórych bankach za każdą wypłatę lub przelew z konta pobierana jest opłata; czasem jest to koszt nawet kilkunastu złotych, co znacznie obniża opłacalność przeprowadzania transakcji na takim koncie,
  • kapitalizację odsetek, czyli częstotliwość ich naliczania; najczęściej banki proponują comiesięczną kapitalizację, rzadziej raz na 3 miesiące,
  • kwotę, do której obowiązuje podwyższone oprocentowanie – jeśli widzisz ofertę z wysokim oprocentowaniem (dla kont oszczędnościowych jest to już 7-8%), sprawdź czy jest to procent stały czy obowiązuje przez jakiś czas, np. 3 pierwsze miesiące; czasem oferta wydaje się być niezwykle atrakcyjna, a okazuje się, że po kilku pierwszych miesiącach oprocentowanie spada do minimalnego.

Wiele banków, aby zachęcić klientów do zakładania kont w ich oddziałach, proponuje najróżniejsze promocje. Pamiętaj, aby sprawdzić jak będą wyglądały warunki po ustaniu promocji – może okazać się, że korzystne są jedynie 3 pierwsze miesiące, a potem oferta staje się nieopłacalna.

Konto oszczędnościowe a lokata

Innym sposobem na pomnożenie kapitału jest lokata. To stosunkowo bezpieczny produkt bankowy, który pozwala na „zarobienie” pieniędzy bez ponoszenia dużego ryzyka. Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego? Lokatę zakłada się na określony czas. Może to być 3, 6 czy 12 – a w niektórych przypadkach nawet 36 miesięcy. Przez ten czas nie wolno ruszyć wpłaconych na nią pieniędzy – inaczej przepada cały zysk albo bank wypłaca jedynie symboliczne odsetki. Lokata jest więc dużo mniej elastyczna pod względem dostępu do pieniędzy niż konto oszczędnościowe. Z konta możesz bowiem wypłacić pieniądze zawsze - czasem będzie się to wiązało z dodatkową opłatą.

Lokata jest więc produktem dla osób, które mają pewną sumę, którą swobodnie mogą na jakiś czas „zamrozić”. Tę blokadę środków wynagradza oprocentowanie, które w przypadku lokat jest z reguły wyższe niż na koncie oszczędnościowym. Jeśli więc zastanawiasz się, co będzie korzystniejsze pod względem naliczonych odsetek - prawie zawsze będzie to lokata.

Gdzie założyć lokatę?

W przypadku lokat, podobnie jak kont, oferta ofercie nierówna. Banki prześcigają się w propozycjach, by ściągnąć do siebie klientów. Zanim więc założysz lokatę w którymś z oddziałów, porównaj oferty. Co warto wziąć pod uwagę?

  • wysokość oprocentowania - im wyższe oprocentowanie, tym większy zysk z lokaty, 
  • minimalną i maksymalną kwotę wpłaty - im więcej wpłacisz, tym wyższe odsetki uzyskasz z lokaty,
  • czas trwania lokaty - najlepsze oferty zapewniają dobry zysk w krótkim czasie,
  • dodatkowe warunki - np. wymóg otwarcia konta osobistego w danym banku,
  • promocje - niektóre lokaty oferują korzystne oprocentowanie tylko przez pewien czas. 

Żeby znaleźć korzystną lokatę, nie musisz udawać się do oddziałów ani umawiać na telefoniczną rozmowę z konsultantem. W łatwy i szybki sposób zrobisz to, wchodząc na https://finanse.rankomat.pl/ - znajdują się tam aktualne rankingi ofert bankowych.

Artykuł zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Konto oszczędnościowelokata

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

22-latka zginęła na miejscu. Szła pieszo "ósemką" (AKTUALIZACJA)
Samobój? Tylko szkoda kierowcy.
Dyniek
Wandale dewastują teren i infrastrukturę SP nr 4
Nie było innego pomysłu na pozbycie się zaspanego Wysockiego, co teraz rzeźbi w "ochronie środowiska".
Katarzyna
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Poniedziałek
Maj 2023
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Benity, Maksymiliana, Teodozji

REKLAMA