REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Takie życie mała..."

Rozrywka

... śpiewała Irena Zdunek podczas niemałej, bo 39. rocznicy powstania "Sylaby". W urodzinowym koncercie na deskach „Hutnika” spotkało się kilka pokoleń sylabianek, w tym tancerki z pierwszego składu. Był to czas pełen wspomnień, archiwalnych nagrań, wzruszeń, ale przede wszystkim tańca.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Koncert prowadziły sylabianki - emerytki, które opowiedziały 39-letnią historię Rewii Dziecięcej "Sylaba":

- Połknęłyśmy tego tanecznego bakcyla - wspominały swoją 10-letnią przygodę z "Sylabą" prowadzące. - Pamiętam nasz pierwszy występ na scenie domu kultury i emocje, które temu towarzyszyły. Pierwsze wyjście na scenę, aplauz publiczności spowodowały, że pojawiła się w mojej głowie taka myśl, że koniecznie muszę na tę scenę wrócić. 

Podczas tegorocznego koncertu na żywo występom scenicznym towarzyszyły także projekcje archiwalnych nagrań, które wywoływały niekryte wzruszenie także wśród publiczności. Poddać się wspomnieniom pomogły odświeżone wersje między innymi „Burzy” - piosenki z kasety „My chcemy tańczyć” z premiery „Kolorowe piosenki” z 1998 roku, „Miasto-wieś” - choreografii z premiery „Kontrasty” z 2017 roku, utworu „Parostatek” z kasety „Przeboje naszych rodziców” i jubileuszowej premiery 15-lecia pod tym samym tytułem z 1999 roku, „Dziewczyny zbierajcie maliny” - piosenka z kasety „Tarantula w dyskotece” i premiery pod tym samym tytułem z 1993 roku, „Gladiatorki” - choreografia z premiery „Super” z 2013 roku nagrodzona na XI Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży "My XXI wiek" w Bułgarii.

Sylabowe emerytki natomiast zaprezentowały się m.in. w mixie utworów „Jestem” w choreografii z „Made in Poland” 2012, „Na na na” z premiery „Przebój za przebojem” z 2000 roku i „Twoje 5 minut” z premiery „Cyfrowa rewia” z 2015 roku. Panie, choć są już od wielu lat na tanecznej emeryturze, zgodnie podkreślały, że dzięki ogromowi wspólnych przeżyć i doświadczeń czują ze sobą silną więź, a także to, że nadal są częścią sylabowej rodziny.

- Nauczyłyśmy się punktualności, zaradności i samodzielności - dodały.

Układy "Sylaby" od zawsze charakteryzowały się skocznością i szybkością. Zaskakiwały wyjątkową synchronizacją, dbałością o każdy szczegół, a także bogactwem kostiumów. Instruktorki zespołu stale szukają możliwości pozwalających na rozwój i udoskonalenie choreografii. Od 2016 roku w układy "Sylaby", dzięki Kamilowi Witkowskiemu i Maciejowi Czarskiemu - cyrkowcom z Państwowej Szkoły Cyrkowej w Julinku, wpisała się akrobatyka. Dzięki wprowadzeniu tej innowacji "Sylaba" została zaproszona w tym roku na Galę Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie do wspólnego pokazu z artystami Fundacji Sztukmistrzów z Lublina promującej nowy cyrk. Widzowie mieli możliwość obejrzeć niezwykły film z tego wydarzenia. Wspomniano także czas kwarantanny i taneczną akcję internetową #KwaranTan, podczas której uczestnicy stworzyli w swoich domach, bez bezpośredniego kontaktu, taneczne pokazy, które później zostały zmontowane w jeden taneczny filmik. Nie zabrakło także projekcji z występów na arenie Julinka i Mistrzostw Świata World Artistic Dance Federation w 2019 roku. Tancerki wykonały także uład ze spektaklu „Aquarela" - malowanej tańcem symboliki wody.

Sylabianki podczas swojego święta nie zapomniały także o Irenie Zdunek, inicjatorce "Sylaby", choreografce, wokalistce, projektantce wielu strojów i scenografii koncertowych, która do dziś zajmuje się zespołem oraz prowadzi Studio Piosenki. Nieodłącznym elementem corocznych premier był zawsze występ wokalny, tak było i tym razem. Widzowie usłyszeli w wykonaniu Ireny Zdunek piosenkę „Ech, mała”. Niedzielny koncert przypadał akurat w jej urodziny, nie zabrakło więc kwiatów i życzeń.

- Mój najlepszy prezent to ten, który stoi właśnie na scenie - mówiła Irena Zdunek. - Zostałam "ściągnięta" do Wyszkowa 39 lat temu przez ówczesne władze, aby zrobić "wyszkowską Gawędę". Od 39 lat nie robię nic więcej, tylko wywiązuję się z tego zadania. Pociechą dla mnie jest to, że są tutaj panienki z pierwszego składu, z 1984 roku. Bardzo doceniam ten pierwszy skład i zawsze mówię dziewczynom, że zaczynał on w jednej spódniczce, bluzce i baletkach robionych na szydełku. To, co obecny skład ma, zawdzięcza wszystkim poprzednim pokoleniom. Ja jestem takim łącznikiem, dla mnie i pewnie dla części z Państwa jest to już jest inny świat - dodała.

Podkreśliła także, że za swój osobisty sukces i sukces "Sylaby" uznaje to, że przez tyle lat przetrwała, mimo zmian na stanowisku dyrektorskim Domu Kultury i zmian władzy:

- Uważam to za fenomen. Państwa dzieci są fenomenem - zwróciła się do zebranych na sali rodziców. - Państwa dzieci bardzo ciężko pracują.

Już teraz Rewia Dziecięca Sylaba zaprasza na przyszłoroczny, okrągły jubileusz 40 lat działalności.

REKLAMA
Aleksandra Szulc

Udostępnij:


SylabaRewia Dziecięca SylabaWOK HUTNIKurodziny SylabyIrena Zdunek

Komentarze

A
Cóż to były za urodziny! Piękne, kolorowe, żywe! Wzruszyłam się, dziękuje!
Ja
Jesteście zjawiskowe, począwszy od tych najmniejszych, aż po te emerytowane. Dziewczynki, kobiety, z wielką przyjemnością się Was ogląda. Pokaz w Lublinie - mistrzostwo świata, Aquarela booommmbbbbaaa. Magiq tour reeewweeelllkkkaaa. Te 39 lat do czegoś zobowiązuje. Jesteście w pierwszej lidze i tak trzymajcie, tego Wam życzę.
Mirka
Gawęda to już dawno nie jest. Film z Lublina czy z Mistrzostw i moja ulubiona Akwarela to potwierdzają. Poziom naprawdę oszałamiający. Wszystkiego naj Sylabo! Trzymaj się, rób swoje! Mnóstwo ludzi Was kocha i tęskni za czasami sprzed pandemii, gdy Hutnik tętnił życiem, jak się okazuje dzięki Wam!
Tan
Jesteście wizytówką Wyszkowa, uwielbiam Was.
WyszkowiankaAnka
Burmistrz, Kowalewska, Wittich i Kowalski powinni się zapaść pod ziemię. Taki skarb wywalić na bruk to skandal.
Ciekawe
Jak widać, Zespół ma się wyśmienicie. Ciekawe, co na to decydenci? Mam nadzieję, że przynajmniej jakikolwiek wspierają? Czy jest jakaś forma wsparcia dla Sylaby z wyszkowskich urzędów?
nagroda
Wsparcie? Jak najbardziej. Dyrektor Hutnika znowu dostał parę tysięcy nagrody od burmistrza
Halina
A tam, Sylaba im nosa uciera takimi wystempami. Przecież tak mieli sobie nie poradzić, taka Sylaba od Kowalskiego zależna, a tu proszę, Kowalski nie ma nic do zaproponowania bez Sylaby. Tylko się żali, że ludzie na imprezy nie chodzą. Na Sylabę chodzą, no patrzcie.
Fanka
Chodzą i chodzić będą, bo to co proponuje nam Rewia jest piękne, a przecież wszyscy kochamy piękno, profesjonalne i spektakularne.
Julian
Muszę przyznać, że jesteście świetne.
Fan
Piękne widowisko! Prosimy o więcej!
Danuta Rzempołuch
Brawa dla SYLABY !!!
Ricola
Sylaba jest bezdyskusyjnie perełką Wyszkowa. Przykre są rozstania, gdy ktoś nie dorasta do kompetencji zespołu, ale trudno, trzeba się z tym pogodzić. Wiadomo, że profesjonalista wymaga i to jest normalne. Sylabo, życzymy Ci wielu lat funkcjonowania i wiele, wiele sukcesów!!!!!!
ela
Wyrzucenie SYLABY było największym wizerunkowym błędem Grześka i jego bandy. Atak na kulturę, na dorobek, na jakość, na dzieci! I liczę na to, że w tych wyborach karma do nich wróci. Sylabo, tańcz i śpiewaj nam kolejnych 39 lat! Jesteście dumą nie urzędu gminy, ale ludzi z tego miasta!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

22-latka zginęła na miejscu. Szła pieszo "ósemką" (AKTUALIZACJA)
Samobój? Tylko szkoda kierowcy.
Dyniek
Wandale dewastują teren i infrastrukturę SP nr 4
Nie było innego pomysłu na pozbycie się zaspanego Wysockiego, co teraz rzeźbi w "ochronie środowiska".
Katarzyna
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Poniedziałek
Maj 2023
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Benity, Maksymiliana, Teodozji

REKLAMA