REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

Nauka

Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie w dniach 22 - 28 kwietnia gościł trzynastoosobową delegację: 10 uczniów i 3 opiekunów ze szkoły partnerskiej - Johann - Conrad - Schlaun - Berufskolleg des Kreises Höxter in Warburg na czele z dyrektorem tej szkoły Matthias Gehle.

REKLAMA

ZS nr 3 w Wyszkowie prowadzi wymianę uczniowską od 2010 roku. Obecna wizyta odbyła się po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, a której liderem był Sławomir Sobolewski - nauczyciel jęz. niemieckiego. Uczniowie mieszkali u polskich rodzin, zaś program wymiany wykraczał poza zadania realizowane na terenie szkoły. 

Niedzielę 23 kwietnia niemieccy uczniowie spędzili tradycyjnie u rodzin swoich koleżanek i kolegów, natomiast ich opiekunowie w towarzystwie kadry zarządzającej ZS3 w malowniczym Pułtusku. Jednak oficjalne otwarcie wymiany odbyło się w poniedziałek, 24 maja. Adam Mickiewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 3, powitał uczestników i przedstawił krótko historię szkoły. Była też okazja do bliższego poznania się, jak również przedstawienia szczegółów Programu Wymiany. Podczas tego tygodnia delegacja niemiecka wraz z polską grupą realizowała cele spotkania m.in. poprzez uczestniczenie w zajęciach szkolnych. Poznała najciekawsze, historycznie i kulturowo, miejsca w Wyszkowie. Ponadto zwiedziła współpracującą z naszą szkołą drukarnię Quad Graphics.

Kolejne dwa dni obfitowały w bogaty program kulturalno - krajoznawczy. Wielkim przeżyciem dla wszystkich była wizyta w Muzeum Treblinka - niemieckim nazistowskim obozie zagłady i obozie pracy (1941- 1944), podczas której młodzież wraz z opiekunami oddała hołd ofiarom obozu zagłady. Bardzo atrakcyjnym punktem programu o wysokich walorach wychowawczych była wycieczka do Warszawy. Uczestnicy rozkoszowali się m.in. pięknem i atmosferą Starego Miasta. Nadrzędnym celem wyjazdu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało jako hołd mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. To wyjątkowe miejsce upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas drugiej wojny światowej, a która to akcja na zawsze zmieniła oblicze stolicy Polski. Oglądając multimedialną ekspozycję, poczuli uczestnicy atmosferę powstańczej Warszawy. Było to niesamowicie traumatyczne przeżycie, które zapewne na trwałe zapisze się w pamięci.

Organizatorzy wymiany zadbali też o działania integrujące wszystkich uczestników. Świetnie bawili się grając w kręgle czy podczas popołudniowych kreatywnych spotkań. Dobrą okazją do pogawędek były wspólne obiady. Tradycją już się stały mecze w piłkę siatkową między niemieckimi i polskimi uczniami o „puchar przechodni” (Wanderpokal). W tym roku zwycięskie trofeum zawiozą uczniowie do Warburga.

Ostatnim punktem programu było podsumowanie i oficjalne zamknięcie wymiany. Wszyscy uczestnicy pozytywnie wypowiadali się na temat pobytu w polskich rodzinach, wskazywali na gościnność, otwartość polskich uczniów i ich najbliższych. Byli też pod wrażeniem dobrej organizacji przedsięwzięć i dziękowali za ciekawy program. Zarówno uczniowie jak i opiekunowie otrzymali upominki ufundowane przez ZS3. Młodzież niemiecka wraz z opiekunami, pełna wrażeń, opuściła Wyszków w piątek, 28 kwietnia. 

Ze strony organizatorów chciałabym podkreślić wkład rodzin goszczących oraz nienaganne zachowanie młodzieży niemieckiej i polskiej. Korzyści płynące z takich spotkań w ramach Wymiany szkolnej są nie do przecenienia. Służą doskonaleniu języków obcych - niemieckiego i angielskiego, poznaniu kultury kraju sąsiadującego. Zawiązują się przyjaźnie, które trwają i sprawiają, że znikają ewentualne uprzedzenia. Spotkania te przyczyniają się do zbliżenia polsko-niemieckiego i wspierają integrację europejską. Udział w wymianie to również świetna okazja dla kadry nauczycielskiej do wymiany doświadczeń zawodowych i pogłębienia refleksji na temat roli szkoły w środowisku lokalnym i wychowaniu młodzieży.

Rewizyta młodzieży ZS nr 3, która już z niecierpliwością czeka na wyjazd do Niemiec, odbędzie się prawdopodobnie w marcu 2024 roku Realizacja wymiany była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Grażyna Witkowska

 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówZS nr 3 w Wyszkowiewymiana uczniowska

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

22-latka zginęła na miejscu. Szła pieszo "ósemką" (AKTUALIZACJA)
Samobój? Tylko szkoda kierowcy.
Dyniek
Wandale dewastują teren i infrastrukturę SP nr 4
Nie było innego pomysłu na pozbycie się zaspanego Wysockiego, co teraz rzeźbi w "ochronie środowiska".
Katarzyna
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Wtorek
Maj 2023
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA