REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Feniks: "Nasze przygotowanie do formacji mundurowych  jest profesjonalne"

Nauka

Skaczą ze spadochronami, strzelają, nurkują, szkolą się w tunelu aerodynamicznym, ćwiczą sztuki walki - to nie opis jednostki specjalnej, tylko uczniów I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo - Biznesowego "Feniks" im. Polskich Spadochroniarzy w Wyszkowie. Dzień otwarty placówki pod hasłem "Wstąp w nasze szeregi" odbył się 8 maja.

Galeria zdjęć


REKLAMA

"Feniks" to profesjonalne liceum mundurowe, którego zadaniem jest przygotowanie uczniów do matury, natomiast tym, co wyróżnia placówkę, są zajęcia dodatkowe. Głównym celem szkoły jest wyszkolenie uczniów do pracy w służbach mundurowych. Informacje związane z nauką w szkołach "Feniks" przedstawił kom. w st. spocz. Mariusz Gierula, szef zespołu ds. rozwoju CN - B "Feniks":

- Jesteśmy szkołą mundurową, Liceum Ogólnokształcącym. Naszym głównym zadaniem jest przygotowywanie uczniów do matury, ale chcemy poprzez szkolenia specjalistyczne, współpracę z różnymi formacjami mundurowymi stworzyć jak najlepsze możliwości, jak najlepiej przygotować naszych absolwentów do przyszłej służby w formacjach mundurowych. Mówię tu w szczególności o Wojsku Polskim i bardzo się cieszymy, że współpracujemy z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Wyszkowie, jak również w ramach programu "Oddziały Przygotowania Wojskowego" - jest to program organizowany i nadzorowany przez Ministerstwo Kultury Narodowej. Naszą jednostką patronacką jest 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej a dokładnie 52. Batalion Lekkiej Piechoty w Komorowie. W ramach programu "Oddziały Przygotowania Wojskowego" nasi uczniowie minimum raz w miesiącu mają wojskowy dzień szkoleniowy. Jest to jeden dzień połączonych zajęć, gdzie przeważnie wyjeżdzamy do jednostki wojskowej albo żołnierze przyjeżdają i prowadzą zajęcia specjalistyczne. Oprócz tego współpracujemy z innymi służbami mundurowymi. Przede wszystkim stawiamy na to, że mamy was dobrze przygotować do matury. Natomiast to, czego tutaj się nauczycie dodatkowo ma wam ułatwić podjęcie tej decyzji, jak również późniejsze szkolenie. Będziecie bardziej świadomi, jakie podejmiecie decyzje w dorosłym życiu np. wiążąc się z wojskiem. Dzisiaj Wojsko Polskie oferuje naprawdę wiele możliwości jeśli chodzi o pełnienie służby. Nie trzeba być zawodowym żołnierzem, żeby związanym być z wojskiem. Jest rezerwa aktywna, są Wojska Obrony Terytorialnej. Tych możliwości jest wiele, ale o tym dowiecie się, gdy zostaniecie naszymi uczniami i na bieżąco będziecie te informacje uzyskiwali u samych żołnierzy jak również u kadry instruktorskiej, która bardzo nas wyróżnia na tle innych szkół. Jesteśmy jako "Feniks" siecią szkół mundurowych. W tej chwili mamy 12 naszych oddziałów a od września będzie tych oddziałów 14. Łącznie naukę w tej chwili pobiera 1600 uczniów "Feniksa". Natomiast wielu naszych absolwentów w innych miastach, zasila szerego Wojska Polskiego, służb mundurowych. Praktycznie mamy na wszystkich uczelniach wojskowych swoich absolwentów. To pokazuje, że nasze przygotowanie do formacji mundurowych na pewno jest profesjonalne. 

Instruktor Mariusz Gierula omówił także podstawę programową "Feniksa":

- Tylko w I klasie jest edukacja dla bezpieczeństwa. Dodatkowo jest przedmiot przygotowanie wojskowe. Oprócz tego mamy dodatkowy przedmiot - samoobrona interwencyjna. Stawiamy na to, aby nasi absolwenci nie mieli problemu dostać się do formacji mundurowych, np. przejść testy sprawnoścowe. Około 70 proc. naszych wszystkich uczniów podczas nauki decyduje się na to, aby zostać skoczkiem spadochronowym. Te skoki, które są u nas wykonywane w szkole, są to samodzielne skoki. Najpierw jest odpowiednie szkolenie teoretyczne i praktyczny skok. Kolejną atrakcją, którą trenujemy, jest kurs płetwonurka. Wszystkie kursy są zakończone certyfikatami. Również są obozy narciarskie. Oprócz tego mamy możliwość zrobienia kursu dodatkowego samoobrony i technik interwencyjnych. Kładziemy bardzo duży nacisk na wyszkolenie jeśli chodzi o wychowanie fizyczne. Jako jedyna na szkoła w Polsce mamy możliwość i uczestniczymy w szkoleniu praktycznym w tunelu aerodynamicznym. Nasza cała kadra dydaktyczna wywodzi się z Wojsk Powietrznych Desantowych. Na początku każdego roku szkolnego odbywa się uroczyste ślubowanie, co roku jest zgrupowanie w Sopocie, natomiast samo ślubowanie obdędzie się nie na Westerplatte. Ważną informacją jest to, że nie jesteśmy w naborze systemu elektronicznego - mówił.

- Szkoła spełnia nasze oczekiwania, jest bardzo fajnie, polecamy szkołę "Feniks" innym uczniom. Najfajniejsze w tej szkole są zajęcia praktyczne, skoki spadochronowe, strzelanie. Latem mieliśmy kurs nurkowania, są to zajęcia najciekawsze - mówili uczniowie klasy II "Feniksa".

Podczas dnia otwartego "Feniksa" odbył się widowiskowy pokaz wyszkolenia i samoobrony w wykonaniu uczniów klas I oraz II pod okiem kpr. rez. Mariusza Zielińskiego. Uczniowie "Feniksa" podczas spotkania zaprezntowali broń długą, broń krótką, broń białą, maski gazowe, granaty, busole, radiostacje, saperki, kajdanki. Stoiska promocyjne wystawiły służby mundurowe, które współpracują z placówką m.in. Centrum Rekrutacji w Wyszkowie, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, Nadleśnictwo Wyszków, Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Popowie i KPP w Wyszkowie. Od przedstawicieli formacji można było się dowiedzieć, jak wygląda służba wojskowa, więziennicza, leśnicza oraz policyjna. Funkcjonariuszki z wyszkowskiej Komendy w ciekawy sposób opowiedziały młodzieży o specyfice policyjnej służby, zachęcając uczniów do wstąpienia w przyszłości w szeregi formacji. Młodzież miała możliwości obejrzenia policyjnego radiowozu. Każdy zainteresowany otrzymał informator z pełną wiedzą o ofercie i sposobie rekrutacji uczniów. Podania o przyjęcie do szkoły dostępne są na stronie: www.szkolyfeniks.pl.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszków"Feniks" WyszkówI Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego "Feniks" im. Polskich Spadochroniarzy w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

22-latka zginęła na miejscu. Szła pieszo "ósemką" (AKTUALIZACJA)
Samobój? Tylko szkoda kierowcy.
Dyniek
Wandale dewastują teren i infrastrukturę SP nr 4
Nie było innego pomysłu na pozbycie się zaspanego Wysockiego, co teraz rzeźbi w "ochronie środowiska".
Katarzyna
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Wtorek
Maj 2023
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA