REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Trójka" działa na rzecz rzeki

Nauka

W Szkole Podstawowej nr 3 w Rybienku Leśnym, jako jednej z trzech w Polsce, odbędzie się pierwsza, pilotażowa edycja projektu ekologicznego „Rok nad rzeką”. Docelowo za kilka lat program ma mieć zasięg ogólnopolski.

REKLAMA

Lekcje nad rzeką, sprzątanie połączone z grą terenową, a także monitoring hydrologiczny i biologiczny to elementy nowego programu dla szkół, który ruszył w Międzynarodowym Dniu Działań na rzecz Rzek w ramach V edycji Operacji Czysta Rzeka. Inicjatywa jest realizowana wspólnie z Fundacją Inter Cars. Autorska propozycja zajęć pozalekcyjnych poprzez aktywną obserwację otoczenia rzeki ma na celu nauczyć uczestników odpowiedzialności za siebie i przyrodę. Program skierowany jest do kół przyrodniczych i wolontariatu. W tym roku ma charakter pilotażowy.

„Operacja Czysta Rzeka” to największa akcja społecznego sprzątania rzek i terenów zielonych w Polsce, w ramach której ponad 15 tysięcy ochotników uprzątnęło ponad 500 ton śmieci z łona natury. Obecnie trwa V edycja, do której wciąż można dołączyć, zakładając własny sztab, dopisując się do już zgłoszonej akcji na mapie interaktywnej lub stworzyć akcję szkolną na stronie www.operacjarzeka.pl

Nowością tej edycji jest dedykowany uczniom klas IV-VII program edukacyjny, który ruszył 14 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Działań na rzecz Rzek. Tego dnia ruszzz też pierwsze akcje sprzątania w plenerze. W ramach wiosennej edycji można je organizować do 6 maja.

Partnerstwo ekologiczne

Program dla szkół to kolejny pomysł organizatorów Operacji Czysta Rzeka na kształtowanie wrażliwości ekologicznej.

- Nasze działania w plenerze mają wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie już takie jest, ale zależało nam na tym, aby zaangażować młodych ludzi w kwestie związane z ochroną środowiska jeszcze bardziej, pogłębić ich wiedzę, zaciekawić i mamy nadzieję, przekonać, że warto dbać o przyrodę wokół. Cieszę się, że udało nam się znaleźć partnera, Fundację Inter Cars, dzięki któremu możemy zaprosić wybrane szkoły do wspólnego spędzenia roku na rzeką - mówi Daniel Parol, organizator Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka.

Pierwsza, pilotażowa edycja projektu „Rok nad rzeką”, odbędzie się w trzech szkołach podstawowych: w Sokołowie Podlaskim, w SP nr 3 w Wyszkowie (Rybienku Leśnym) i Nowym Dworze Mazowieckim. Docelowo za kilka lat program ma mieć zasięg ogólnopolski.

SP nr 3 działa dla Ziemi

Szkoła położona nad rzeką Bug, w Rybienku-Leśnym dzielnicy Wyszkowa. To tutaj od początku Operacji Rzeka działa największy sztab, który sprząta brzegi Bugu i najbliższą okolicę. W 2022 roku cała szkoła wzięła udział w sprzątaniu z okazji Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie zasadzili też drzewa. 

Więcej informacji o programie "Rok nad rzeką" oraz materiały do pobrania na https://operacjarzeka.prowly.com/233576-rusza-program-dla-szkol-rok-na-rzeka 

Przy okazji zachęcamy też do wykonywania ekoMarzanny na pierwszy dzień wiosny (21 marca). Marzanna wykonana z odpadów to ciekawy eksponat i niech gości na wystawie szkolnej, ale w żadnym razie nie powinna lądować w rzece. Wtedy jest wciąż śmieciem. Zwracajmy na to uwagę. Jak wykonać ekologiczną marzannę, z naturalnych materiałów, krok po kroku zobaczycie w tutorialu: https://youtu.be/y_oIGzcvbQc

Operacja "Czysta rzeka" - zarejestruj się i działaj!

W dwie kwietniowe soboty w Wyszkowie odbędzie się tegoroczna edycji operacji "Czysta rzeka". W mieście zarejestrowano trzy sztaby. Sztab powołano także w gminie Brańszczyk.

 

Czytaj także: Wędkarze wezmą udział w operacji

Czytaj także: Operacja Czysta Rzeka. Trzy sztaby w Wyszkowie

Czytaj także: "Bugiem urzeczeni" będą sprzątać w Brańszczyku

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Szkoła Podstawowa nr 3 w WyszkowieRybienko LeśneOperacja RzekaRok nad rzeką

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

W Długosiodle szukają dyrektorów
Co do szkoły w Bosewie to trzymam kciuki żeby kolejne kadencje pełnił ktoś wrażliwy na potrzeby uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności. Do tej pory niewiele dobrego w tym obszarze. Kadra nadludzkimi siłami nadrabia braki niedoszacowania i ignorancji ze strony samorządu i decydentów.
Mama
W Długosiodle szukają dyrektorów
Jaka ona młoda chyba ktos na oczy widzi. A jeśli chodzi o kompetencje to są. Szkoła jak widzę fajnie się rozwija. A zazdrośników jak widać nie brakuje.
JN
W Długosiodle szukają dyrektorów
Moje dziecko uczęszcza do szkoly w Blochach, nie zgadzam się z wcześniejszymi komentarzami ABSOLUTNIE. Pani dyrektor stara się rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym stanowiskiem. Dba o całokształt pracy szkoły w zakresie realizacji zadań dydaktycznych i opiekuńczo – wychowawczych. Dużą wagę pani dyrektor przykłada do aktywnej współpracy z rodzicami uczniów, kładąc nacisk na współpracę z Radą Rodziców w obszarze działań wychowawczych i organizacyjnych. Rodzice chętnie włączają się w życie szkoły poprzez między innymi organizację i udział w licznych imprezach szkolnych czy klasowych.
Justyna
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna

REKLAMA