REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Niech dzięki sołtysom, Polska wieś pięknieje"

Powiat

Sołtysi są naturalnymi liderami w swych małych ojczyznach, są najbliżej mieszkańców, cieszą się ich zaufaniem. 11 marca obchodziliśmy Dzień Sołtysa. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Zabrodziu odbyło się po raz pierwszy spotkanie, którego głównymi bohaterami byli sołtysi z powiatu wyszkowskiego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgromadzonych sołtysów oraz gości powitała radna województwa mazowieckiego Joanna Bala:

- Sołtysi mają godnie reprezentować mieszkańców, dbać o ich interesy, wsłuchiwać się w problemy i dążyć do rozwoju lokalnych społeczności. Warto wspomnieć, w Polsce jest ponad 40 tysięcy sołtysów. Na Mazowszu jest ich ponad 7 tysięcy, w powiecie wyszkowskim - 170, w tym 68 pań sołtysek. To świadczy o tym, że kobiety coraz częściej stają się liderkami na wsiach. Sołtys to ktoś, kto przede wszystkim zna swoich sąsiadów, rozumie ich punkt widzenia, zna ich radości i troski. Warto dodać, że panie sołtyski oprócz pracy społecznej jako sołtys uczestniczą również w życiu społecznym ale również sprawują funkcję w organizacjach i stowarzyszeniach, bardzo często będąc członkami Kół Gospodyń Wiejskich - mówiła.

Z okazji święta życzyła sołtysom, aby sprawowanie tej zaszczytnej funkcji przyniosło wiele osobistej satysfakcji oraz radości z dobrych owoców ich działań.

- Życzę przede wszystkim wytrwałości pogodzenia we wszystkich waszych inicjatywach i przedsięwzięciach. Niech dzięki paniom i panom sołtysom Polska wieś pięknieje - dodała. 

W obchodach udział wziął minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, który podkreślił znaczenie sołtysów dla samorządów:

- Święto sołtysa skłania ku temu, aby pochylić się nad tą funkcją niezwykle istotną społeczności wiejskiej. Ja zawsze mam wspomnienia związane z funkcją sołtysa, przede wszystkim z tym, jak mój ojciec był sołtysem, pełnił tę funkcję około 35 lat i widziałem, jak ważne jest, aby sołtysi reprezentowali wobec swoich jednostek samorządu terytorialnego w sposób należyty z wielką troską swoją miejscowość. Miałem okazję obserwować pracę sołtysów, kiedy byłem wójtem gminy przez 15 lat i rzeczywiście tak naprawdę to właśnie dzięki sołtysom gmina zmieniała oblicze. Wtedy to sołtysi byli inicjatorami przemian, budowy dróg, remontów świetlic. Od wytrwałości i konsekwencji sołtysa zależało oblicze wioski, którą reprezentował. Ja zawsze podpowiadałem, że sołtys to nie powinien tylko pełnić funkcji sołtysa, ale gdzie tylko może powinien być jeszcze radnym gminy, bo wtedy oprócz roli kompetenta i takiego, który reprezentuje daną miejscowość, staje się decydentem, a więc wtedy ma dużo łatwiej - mówił.

Rola sołtysa się zmienia, teraz jest to organizator lokalnej społeczności i ten organizator bardzo mocno wspiera instytucje i organizacje, które na obszarach wiejskich funkcjonują. MInister poinformował, że rząd przygotował ustawę, która będzie wspierać sołtysów - wzorem dodatku emerytalnego w OSP.

- Myślę, że mały dodatek około 300 zł do emerytury będzie na pewno wymiernym wyrazem wdzięczności za pełną poświęcenia pracę sołtysa - mówił minister.

- To jest bardzo dobrze, że po wielu, wielu latach, ktoś zaczyna doceniać funkcję sołtysa - dodał wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski. 

Do sołtysów zwrócił się także prezes Stowarzyszenia na Rzecz Gminy Zabrodzie „Bradztwo Zabrodzkie” Arkadiusz Redlicki:

- Sołtysi są pośrednikami między mieszkańcami wsi a urzędami gminy. Chcą, żeby ich małe ojczyzny rozwijały się jak najlepiej a wszystkie istniejące problemy znalazły pozytywne rozwiązanie. W dniu waszego święta składam wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, satysfakcji pracy i wytrwałości w realizacji swoich planów dla dobra lokalnej społeczności - mówił.

Życzenia sołtysom przekazał wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski:

- Serdecznie dziękuję sołtysom, z którymi mam kontakt na co dzień. Jesteście na pierwszej linii frontu rozwiązywania problemów, jakie trapią waszych mieszkańców. Bardzo wam za to dziękuję. Życzę wszystkiego najlepszego w tej kończącej się kadencji, dużo sukcesów wspólnych tak, abyśmy mogli pomagać mieszkańcom w codziennym życiu - powiedział.

W imieniu sołtysów z powiatu wyszkowskiego podziękowania za docenienie roli, jaką sołtysi pełnią na co dzień w swoich lokalnych społecznościach złożyła radna gminy Wyszków oraz sołtys Leszczydołu Starego Monika Bieżuńska:

- Jesteśmy z naszymi mieszkańcami, towarzyszymy im w chwilach radości, momentach trudnych, dzień po dniu dbając o zaspokojenie potrzeb i pracując na rzecz poprawy jakości życia w naszych wsiach. Praca sołtysa jest wielowymiarowa, codzienna, dotykająca licznych wyzwań, dlatego bardziej należy ją traktować jako misję, którą pełnimy dla lokalnych społeczności. Przeżywamy chwile satysfakcji, kiedy razem z mieszkańcami realizujemy założone cele, kiedy powstają nowe inwestycje, organizujemy wydarzenia integracyjne. Bywają jednak trudne chwile, kiedy mimo zaangażowania, spotykamy się z niezrozumieniem, czy krytyką. Ale to część naszej misji. Jesteśmy pośrednikami, sami nie zdziałalibyśmy wiele, dlatego wiele zadań realizujemy we współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi, społecznościami szkolnymi, lokalnymi liderami. Wszystkim zaangażowanym, wspierającym nas, którym zależy na dobru i rozwoju lokalnych społeczności serdecznie dziękujemy. Wierzymy, że małymi krokami, dzień po dniu, rzetelną i wytrwałą pracą, przy wsparciu ludzi i organizacji zmienimy naszą najbliższą rzeczywistość na lepsze - powiedziała.

Jako wyraz wdzięczności i uznania wręczono odznaki honorowe "Zasłużony dla Rolnictwa" sołtysom z 30-letnim stażem. Odznaki otrzymali:

Gmina Somianka: Modest Siemieniewski, Zdzisław Grochowski, Józef Kamiński

Gmina Zabrodzie: Jan Raniewicz, Leszek Józef Kostrzewa, Piotr Krzysztof Gajcy, Andrzej Garbarczyk

Gmina Długosiodło: Sławomir Pochmara, Marianna Banaszek, Marianna Szredzińska

Gmina Wyszków: Wacław Ciach, Zdzisław Karp

Gmina Brańszczyk: Agnieszka Ponichtera, Agnieszka Szczygielska, Adam Błoński

Gmina Rząśnik: Bożena Jasińska, Krzysztof Gierek, Kazimierz Franciszek Kmiołek, Barbara Smółkowska.

Wręczono także dyplomy wszystkim 170 sołtysom z powiatu wyszkowskiego z podziękowaniami za otwartość na potrzeby lokalnej społeczności oraz zaangażowanie i efektywną pracę a także z życzeniami wielu pomysłów, które przyczynią się do dalszego rozwoju sołectwa.

Niespodzianką dla sołtysów był występ artystów scen warszawskich: Wojciecha Bardowskiego - baryton i Maggie Tunkiewicz-Zakrzewskiej - sopran. Artyści przyjechali specjalnie dla sołtysów z powiatu wyszkowskiego z mini recitalem piosenki operetkowej. W programie wieczoru znalazły się na standardy operetki i musicalu oraz przeboje z kręgu piosenki francuskiej. Organizatorami byli: Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie „Bradztwo Zabrodzkie” oraz radna województwa mazowieckiego Joanna Bala.

 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Powiat Wyszkowskiobchody Dnia SołtysaStowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie „Bradztwo Zabrodzkie”Joanna BalaZabrodzieGmina ZabrodzieHenryk Kowalczyk

Komentarze

Wiedzący
Panie ministrze i premierze Kowalczyk a Ani Król pan nie zaprosił? Dlaczego?
Do Wiedzący
A od kiedy Ona jest Sołtysem?
Katarzyna
Ci wszyscy sołtysi powinni dostawać normalną pensje za swoją pracę. To jest konkretna praca wykonywana na rzecz mieszkańców, wsi i wszystkiego co z tym związane. Pracują i powinni dostawać odpowiednią pensje. Nie tylko odznaczenia.
Sołtys
Panie ministrze, i ta blond kompromitacja wywalona z podległego ci KRUS Mazowsze.
Kosma
A im bogatsza wioska tym pensję powinna fundować sołtysowi wyższą. To od mieszkańców wsi zależy, czy docenią właściwie swojego szefa. Tylko i wyłącznie.
Danuta
Ja też uważam że sołtysi powinni otrzymać pensje za swoją ciężką pracę. A dziś ludziom to trudno dogodzić i przemówić dorozsądku.
Kasia
Żadna to ciężka praca, A jak niewydolny, niech zrezygnuje jeden z drugim. Niech nie kandyduje więcej, konkurencja jest duża. Dlaczego miasto ma składać się na twojego sołtysa? A może to kampania wyborcza, zrobić dobrze sołtysom na koszt miastowych.
Jaco
Opisz Katarzyno tę ciężką pracę i kto ma niby za te podwyżki płacić powiedz.
Andrzej
A kto dziś pracuje za darmo? Gratis? Za dziękuję? Wszyscy sobie za wszystko dziś liczą, za darmo nic nie ma. To i za pracę zapłacić trzeba.
Jaco
A co to za praca i na rzecz kogo? Niech wieś składa się na swojego sołtysa. Ja go nie wybieram, dlaczego mam za wieśniaków płacić?
nikolas
“Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur. panie Kowalczyk.
żegnaj
żegnaj nikolas. świeć Panie nad nikolasa duszą.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Gmina nie chce płacić taniej?
Firma która daje niższą cenę daje również mniejsze łapówki. Albo nie daje wcale. Gdzie tu interes dla włodarzy . Jak zwykle bagienko Wyszkowskie :(
nonie
„Młodzież zapobiega pożarom”
Jestem ciekawy w ilu akcjach brał udział Mróz......
Osp
W Długosiodle szukają dyrektorów
Co do szkoły w Bosewie to trzymam kciuki żeby kolejne kadencje pełnił ktoś wrażliwy na potrzeby uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności. Do tej pory niewiele dobrego w tym obszarze. Kadra nadludzkimi siłami nadrabia braki niedoszacowania i ignorancji ze strony samorządu i decydentów.
Mama
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna

REKLAMA