REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Nabór do podstawówek. Duże dysproporcje w liczbie chętnych

Miasto

Szkoły podstawowe w gminie Wyszków zakończyły wstępny etap rekrutacji do klas pierwszych - przyjmowanie podań. Największym zainteresowaniem cieszyła się Szkoła Podstawowa nr 5, do której zgłosiło się aż 156 chętnych. Wśród miejskich szkół najmniej dzieci zapisało się do Szkoły Podstawowej nr 2.

REKLAMA

Od 6 lutego do 8 marca trwał pierwszy etap rekrutacji do szkół podstawowych w gminie Wyszków. Na złożenie wniosku o przyjęcie do poszczególnych szkół zdecydowało się:

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Wyszkowie - 57 osób

- Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie - 36

- Szkoła Podstawowa nr 3 w Wyszkowie (Rybienko Leśne) - 32 

- Szkoła Podstawowa nr 4 w Wyszkowie - 88  

- Szkoła Podstawowa nr 5 w Wyszkowie - 156 

- Szkoła Podstawowa w Lucynowie - 27  

- Szkoła Podstawowa w Rybnie - 22  

- Szkoła Podstawowa w Leszczydole-Nowinach - 16  

- Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym - 26

W tym roku, podobnie jak to już bywało w przeszłości, decyzją gminy wskazywano, aby w każdej z trzech podstawówek w centrum miasta (SP nr 1, SP nr 2 i SP nr 4) utworzyć po trzy oddziały klas I. NIc nie wskazuje jednak na to, aby udało się w Szkole Podstawowej nr 2, do której zgłosiło się chętnych na dwa i to mało liczne oddziały. 

- Z wykazu dzieci z obwodu wynika, że powinno do nas przyjść jeszcze około 30 dzieci, ale rodzice wybierają inne szkoły, np. klasę sportową w SP nr 5. Na razie sprawdzamy, dokąd trafiły dzieci z naszego obwodu - mówi dyrektor Wiesław Pasek. 

Takiego problemu nie ma ciesząca się w tym roku największym zainteresowaniem Szkoła Podstawowa nr 5, która planuje od września utworzyć aż siedem oddziałów klas I. Trzeba zaznaczyć, że jedna z nich będzie to klasa usportowiona - pływacka, do której wplynęło także rekordowo dużo podań (około 40). Konieczne będzie przeprowadzenie eliminacji, sprawdzających predyspozycje dzieci, bo wszystkie nie mogą zostać przyjęte do klasy sportowej, a dyrekcja nie planuje utworzyć dodatkowego oddziału o profilu pływackim. 

W Szkole Podstawowej nr 1 powstaną zgodnie z założeniami trzy oddziały klas I - po około 20 dzieci. Szkoła Podstawowa nr 4 ma chętnych na cztery oddziały, ale czy uzyska na nie zgodę, zależy od organu prowadzącego, czyli od gminy Wyszkow. W SP nr 3 będą od września uczyły się dwie mało liczne klasy pierwsze (po 16 uczniów). Po jednym oddziale powstanie w SP w Rybnie i SP w Leszczydole-Nowinach. Nie ma jeszcze decyzji co do SP Lucynów, gdzie wpłynęło 27 podań. Na zgodę na utworzenie dwóch oddziałów liczy także dyrekcja SP w Leszczydole Starym, gdzie do tej pory zgłosiło się 26 chętnych.

- Liczymy, że jeszcze dopiszą się kolejne dzieci. W ubiegłym roku mieliśmy podobną sytuację a w wakacje doszło nam chęnych - mówi Agnieszka Lachowska-Marzoch.  

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej szkoły zostaną ogłoszone 23 marca. Liczba ostatecznie zapisanych do klas I na pewno ulegnie jeszcze zmianie i to w większości szkół, gdyż placówki mają obowiązek w każdej chwili przyjąć dzieci z obwodu. "Ruch" osobowy w szkołach trwa zazwyczaj do końca wakacji.  

Wśród dyrektorów szkół coraz wyraźniej słychać jednak głosy o potrzebie zmiany obwodów szkolnych w gminie Wyszków. Miasto rozbudowuje się w kierunku Olszanki, gdzie przybywa zarówno zabudowy jednorodzinnej, jak i bloków, a w Urzędzie Miejskim procedowane są kolejne zmiany planistyczne, które zmierzają do powiększenia terenów pod zabudowę wielorodzinną, co tylko pogłębi problem dysproporcji w obwodach szkolnych. Do SP nr 5 uczęszcza obecnie około 900 uczniów, gdy tymczasem niektóre podstawówki bliżej centrum mają problem z naborem. 

Czytaj także: Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki

Czytaj także: Mamy rezerwy terenów na lata. Dlaczego burmistrz i radni chcą zmieniać studium zagospodarowania gminy?

Czytaj także: Zmiana studium dla wybranych

 

Dalsze etapy rekrutacji podstawowej:

- do 17 marca - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowej 

- 23 marca - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych

- 23 - 30 marca - potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do szkoły w postaci pisemnego oświadczenia

31 marca - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Harmonogram rekrutacji uzupełniającej:

- 20 - 25 kwietnia - złożenie wniosku o przyjęcie do wybranej szkoły

- 28 kwietnia - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w rekrutacji uzupełniającej

- 8 - 11 maja - potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia w rekrutacji uzupełniającej

12 maja - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych w rekrutacji uzupełniającej.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


gmina WyszkóWyszkówszkoła podstawowanabórrekrutacja

Komentarze

Polonez
Żadna nowość że miasto intensywnie się rozwija na zachód, jeszcze ze dwa pokolenia i centrum będzie po zachodniej stronie torów, tymczasem szkoła na polonezie jedna a przedszkola dwa... O ile nad infrastrukturą drogową się myśli (tylko myśli bo Sikorskiego już 3 rok robią a jeszcze nie zaczęli) to cała reszta zostaje w tyle z oświatą na czele.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Gmina nie chce płacić taniej?
Firma która daje niższą cenę daje również mniejsze łapówki. Albo nie daje wcale. Gdzie tu interes dla włodarzy . Jak zwykle bagienko Wyszkowskie :(
nonie
„Młodzież zapobiega pożarom”
Jestem ciekawy w ilu akcjach brał udział Mróz......
Osp
W Długosiodle szukają dyrektorów
Co do szkoły w Bosewie to trzymam kciuki żeby kolejne kadencje pełnił ktoś wrażliwy na potrzeby uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności. Do tej pory niewiele dobrego w tym obszarze. Kadra nadludzkimi siłami nadrabia braki niedoszacowania i ignorancji ze strony samorządu i decydentów.
Mama
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna

REKLAMA