REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Wyszków - stolica oprysz… absurdu

Rozrywka

"Rzeźnia Wyszków" to powieść, która gromadzi wszystkie elementy dobrej satyry politycznej. Przejaskrawienie, eskalacja absurdu, krytyka aktualnych zjawisk, a to wszystko elegancko i sprawnie upchnięte w małym miasteczku reprezentowanym przez bohaterów uosabiających konkretne idee.

REKLAMA

"Rzeźnia" była dla mnie jednak przede wszystkim świetnym podsumowaniem tego, co miało miejsce w ostatnich latach na scenie politycznej i społecznej w Polsce - a działo się dużo. Takie rzeczy najlepiej serwować sobie na świeżo, bo nie wiem, czy po dziesięciu latach od wydarzeń, którymi inspirowana była "Rzeźnia", byłabym w stanie uwierzyć w to, że część wypowiedzi bohaterów powieści to autentyczne cytaty, a nie fikcja literacka. Ale po kolei!

"Rzeźnia Wyszków", czyli o co tu właściwie chodzi?

Fabuła rozpoczyna się od wybuchu epidemii zarazy. Surfująca po Tinderze sprzedawczyni z lokalnego sklepu spożywczego, burmistrz, który chce uszczęśliwić wszystkich swoich poddanych (nawet, jeśli będzie zmuszony robić to siłą) oraz doktorek zwinnie łączący ginekologię z epidemiologią stawiają czoło nowemu zagrożeniu. Po drugiej stronie barykady stoją religijne sojusze na czele z moherowymi zamachowcami. Czy „rzeźni” da się uniknąć? Nie w Wyszkowie!

Wyszków - stolica oprysz… absurdu

Czytałam "Knurowiec" i byłam przekonana, że "Rzeźnia Wyszków" będzie jego kontynuacją, ale to coś zupełnie nowego, świeżego, jeszcze odważniej eksplorującego aktualne wydarzenia i absurdy na scenie politycznej. Uderzyło mnie to, że w kompletnie odklejonych wypowiedziach bohaterów autor wstawiał autentyczne cytaty polityków i osób medialnych. Książka balansuje pomiędzy jaskrawą karykaturą, a bardzo brzydką prawdą i chociaż różnice pomiędzy tym są wyraźne i wiadomo, co jest groteską, a co podsumowaniem aktualności, to czasami wszystko niebezpiecznie się zaciera, dając miejsce do refleksji.

Powieść jest napisana językiem właściwym temu gatunkowi, narracja jest prosta, lekka, zabawna, a mimo to pojawiają się w niej perełki - i nie mówię tu wcale o wtrąceniach w "języku internetów", żarcikach, odniesieniach do tekstów kultury itp., choć je uwielbiam. Ujęła mnie niesamowicie postać szamanki i jej historia, która jest jak wyjęta z uniwersum Gaimana! Każdy znajdzie coś dla siebie.

To się udało - i to w Wyszkowie!

Brawa dla autora za to, że nie moralizuje wprost, tylko opowiada i eksperymentuje, rozgrywa bohaterów, wrzuca ich w aktualne wydarzenia podkręcone do granic absurdu, a następnie zgodnie z zasadami powieściowego katharsis przedstawia punkt kulminacyjny, który jest eskalacją konfliktu i powoli prowadzi aż do końca niebędącego końcem.

Nie czytam satyr politycznych, generalnie unikam jakiejkolwiek polityki w literaturze, ale wiem, że jeśli Marek Czestkowski wyda kolejną książkę, na pewno po nią sięgnę. Ten język do mnie przemawia, przemawia do mnie ten humor, podoba mi się sposób, w jaki autor analizuje rzeczywistość. Zresztą, nie ma już chyba lepszego sposobu na radzenie sobie z aktualnymi wydarzeniami, jak tylko zdystansować się do nich i się z nich pośmiać.

Książkę polecam każdemu!

Powyższy artykuł jest recenzją książki pt.: "Rzeźnia Wyszków" autorstwa Marka Czestkowskiego

Autorką artykułu jest Paulina Stępień

Czytaj także: https://tubawyszkowa.pl/aktualnosci/czytaj/19453-rzeznia-wyszkow--czy-wywola-lokalne-trzesienie-ziemi

Czytaj także: Literacki debiut wyszkowianina

Czytaj także: Pueblo w centrum Polski, czyli „Knurowiec” Marka Czestkowskiego

Materiał promocyjny

 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


"Rzeźnia Wyszków"Marek CzestkowskiWyszkówksiążkarecenzja

Komentarze

jan
Zacząłem czytać, nie dokończyłem. Prymityw, napisane pod publiczkę.
Ostro
Żeby było jasne. Nie jestem fanem Burmistrza. W przeciwieństwie do Ciebie "jan" - zmusiłem się i przeczytałem całą. I powiem tak. Takiego "gniota" to ja w ręku nie miałem jak czytam kilkadziesiąt lat. Na pewno więcej tego autora książek nie kupie. Chłopie weź się do łopaty, bo piórem to Ty posługiwać się nie potrafisz. Krytykować władze nie tylko można, ale trzeba. Ale wyczucie smaku - to jest coś co się ma, lub nie. i tego szkołach się nie nauczysz. IQ poniżej 90.
Wyszkowianka
Niestety kupiłam.Niestety próbowałam czytać, ale treść jest ochydna nie da się tego czytać.
Z życia Wyszkowa.
"Nie przyznaje się do "głównego zarzutu. Ruszył proces księdza oskarżonego o pedofilię". Ostro, mówisz, że gniota w ręku nie miałeś, zostań ministrantem. Wyszków to rzeźnia.
Rozbawiony
Zawsze bawili mnie ludzie którzy nie mają odwagi krytykowć pod własnym nazwiskiem na FB, tylko tu pod pseudonimem. Z wypowiedzi krytykantów mozna wnioskować, że oni czytają tylko Jamesa Joycea, Dostojewskiego itp. słuchając przy tym Chopina czy Rachmaninowa. "Rzeźnia Wyszków" to satyra i groteska podkręcona na maxa i oczywiście nie każdemu to może odpowiadać. Bez wątpienia jest powieścią lepszą niż "Knurowiec" a to znaczy, że autor się rozwija. Osobiście nawet czekam na krytyke tej powieści, ale taką krytykę ktora coś wnosi. Trzeba by ją porównać do kilku innych napisanych w podibnym stylu, a wtedy to ma sens.
Miasto zgwałcone
Zdegustowani niech czytają beletrystykę Adama Mroza, o tym jak to wspaniały Wyszków jest liderem na Mazowszu. Rzeczywistość jest brutalna.
Świeckie państwo
Domyślam się, że Wyszkowianka pisząc o ohydnych treściach miała na myśli fragmenty opisujące pedofilskie praktyki kleru katolickiego. To nie treści są ohydne tylko przestępcy gwałcący dzieci.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Gmina nie chce płacić taniej?
Firma która daje niższą cenę daje również mniejsze łapówki. Albo nie daje wcale. Gdzie tu interes dla włodarzy . Jak zwykle bagienko Wyszkowskie :(
nonie
„Młodzież zapobiega pożarom”
Jestem ciekawy w ilu akcjach brał udział Mróz......
Osp
W Długosiodle szukają dyrektorów
Co do szkoły w Bosewie to trzymam kciuki żeby kolejne kadencje pełnił ktoś wrażliwy na potrzeby uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności. Do tej pory niewiele dobrego w tym obszarze. Kadra nadludzkimi siłami nadrabia braki niedoszacowania i ignorancji ze strony samorządu i decydentów.
Mama
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna

REKLAMA