REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

O Chorwacji i relikwiach św. Symeona w MGBP w Wyszkowie

Kultura

Chorwacja jest w Polsce kojarzona z wakacjami i wyjazdami nad morze. Jednak niewiele osób odwiedzających słoneczną Dalmację i piękny Zadar wie o niezwykłym zabytku, który się tam znajduje i wiąże się z historią Polski. Jest nim relikwiarz kryjący szczątki św. Symeona będący zarazem jednym z największych i najcenniejszych zabytków późnogotyckiej sztuki złotniczej w Europie. Tę niezwykłą historię przybliżającą dzieje Zadaru i niezwykłego relikwiarza można zobaczyć w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Relikwiarz ufundowała królowa Polski, Węgier i Chorwacji Elżbieta Bośniaczka, żona Ludwika Węgierskiego, a wykonał w 1380 roku mistrz Franciszek z Mediolanu z 250 kilogramów srebra. Relikwiarz ma formę sarkofagu (o wymiarach 200x140x70 cm) i zdobią go płaskorzeźby ze scenami z życia św. Symeona i rodziny królewskiej. Dla nas najciekawsza jest ta przedstawiająca królową Elżbietę Bośniaczkę oraz jej trzy córki. Najmłodsza z nich Jadwiga w przyszłości została królem Polski oraz „apostołem Litwy” i świętą Kościoła, którą wyniósł na ołtarze św. Jan Paweł II.

Zwiedzając w wyszkowskiej bibliotece wystawę  "Zadar z cząstką polskiej historii", którą przygotowała Chorwacka Wspólnota Turystyczna – Przedstawicielstwo w Polsce we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Zadarze i Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Autorami ekspozycji są Marek Zalewski i Dubravka Pascuttini-Mossor.  Wystawę obejrzeli bardzo licznie uczniowie wyszkowskich szkół średnich. Dla nich odbył się również wykład Marka Zalewskiego z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, który przybliżył historię Zadaru i tajemniczego relikwiarza. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała prowadzącego, który z pasją i zaangażowaniem opowiadał o wątkach historii związanej z Chorwacją i Polską. Jeszcze długo po zakończeniu spotkania najbardziej zainteresowani uczniowie rozmawiali z zaproszonym gościem o ciekawostkach z historii Polski oraz o pasji pana Marka, który jest z zawodu archeologiem, zajmującym się epoką neolitu.

Źródło: MGBP w Wyszkowie

 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówMGBP w Wyszkowierelikwie św. Symeona

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

W Długosiodle szukają dyrektorów
Co do szkoły w Bosewie to trzymam kciuki żeby kolejne kadencje pełnił ktoś wrażliwy na potrzeby uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności. Do tej pory niewiele dobrego w tym obszarze. Kadra nadludzkimi siłami nadrabia braki niedoszacowania i ignorancji ze strony samorządu i decydentów.
Mama
W Długosiodle szukają dyrektorów
Jaka ona młoda chyba ktos na oczy widzi. A jeśli chodzi o kompetencje to są. Szkoła jak widzę fajnie się rozwija. A zazdrośników jak widać nie brakuje.
JN
W Długosiodle szukają dyrektorów
Moje dziecko uczęszcza do szkoly w Blochach, nie zgadzam się z wcześniejszymi komentarzami ABSOLUTNIE. Pani dyrektor stara się rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym stanowiskiem. Dba o całokształt pracy szkoły w zakresie realizacji zadań dydaktycznych i opiekuńczo – wychowawczych. Dużą wagę pani dyrektor przykłada do aktywnej współpracy z rodzicami uczniów, kładąc nacisk na współpracę z Radą Rodziców w obszarze działań wychowawczych i organizacyjnych. Rodzice chętnie włączają się w życie szkoły poprzez między innymi organizację i udział w licznych imprezach szkolnych czy klasowych.
Justyna
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna

REKLAMA