REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Kultywują kulturę kurpiowską od 15 lat

Kultura

Od 15 lat Zespół Pieśni i Tańca "Oberek" krzewi kulturę regionu, miłość do folkloru, a także promuje Wyszków, zdobywając przy tym liczne laury. Zachwycił także podczas jubileuszowego koncertu, który odbył się 19 lutego w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik".

Galeria zdjęć


REKLAMA

Koncert jubileuszowy "Oberka" utwierdził wyszkowską publiczność, że reprezentuje on najwyższy artystyczny poziom. Występ zainaugurowano dostojnym "Polonezem powitalnym". Zachwycające wielobarwne stroje, niesamowita energia na scenie, jaką zaprezentowali artyści, zrobiła ogromne wrażenie. Licznie zgromadzonych powitali: Sylwia Grzegorczyk i Karol Pych, którzy poprowadzili jubileuszowy koncert: 

- Dziś świętujemy jubileusz 15 - lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Oberek". Cieszymy się, że te ważne chwile możemy dzielić z mieszkańcami Wyszkowa i okolic, współpracownikami, przyjaciółmi zespołu, sponsorami, osobami, które wspierają i są z "Oberkiem' na co dzień. Praca zespołu to regularnie odbywające się próby, doskonalenie umiejętności i nabywanie nowych. Członkowie "Oberka" kochają taniec, śpiew i muzykę, ale bez publiczności ich praca nie miałaby pełnego wymiaru. W końcu to dla was tworzą i chcą przekazywać choć odrobinę energii, mądrości, otwartości, zabawy zawartej w przepięknej tradycji ludowej. Występowanie pomaga zachować i rozwijać sprawność fizyczną, relacje międzyludzkie, ale także daje ogrom satysfakcji. Wielu w zespole zyskało pewność siebie, codzienną aktywność, możliwość współpracy z wieloma podmiotami i osobami. Zespół jest otwarty na nowe osoby, nie musisz mieć scenicznego doświadczenia - wszystkiego nauczysz się razem z "Oberkiem". Te 15 lat działalności zespołu to niewątpliwy sukces, sukces zarówno Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik", w ramach którego funkcjonuje "Oberek", ale także sukces członków zespołu, bo za każdym sukcesem stoją ludzie - podkreślali.

W repertuarze "Oberka" są piosenki patriotyczne i tańce narodowe, piosenki i tańce z Puszczy Białej i Zielonej, ze starej Warszawy, a także piosenki ludowe z różnych regionów Polski. Członkowie "Oberka" podczas niedzielnego jubileuszu zaprezentowali się w suicie łowickiej: kujawiaku, walczyku i oberku oraz suicie kurpiowskiej, czyli piosenkach i tańcach z naszej Puszczy Białej. Podczas niedzielnego jubileuszu po raz pierwszy artyści wystąpili w strojach łowickich. Zespół wykonał taniec "Kontro", który wywodzi się z tańca salonowego - kontredansa, czyli tańca rozpowszechnionego szczególnie we Francji z końca XVIII wieku według choreografi przygotowanej przez Janusza Pawlaka. 

Gościnnie wystąpiła grupa "Carniacy", którą kieruje gawędziarz kurpiowski, popularyzator kultury kurpiowskiej Puszczy Zielonej, muzyk Witold Kuczyński. Artyści swoim wykonaniem uświetnili wydarzenie, zaprezentowali tańce, pieśni i widowisko obrzędowe. Z okazji jubileuszu dla członków "Oberka" zebrani na widowni goście zaśpiewali piosenkę niespodziankę pt. "O przyjaźni". Występ solowy zaprezentowała skrzypaczka Karolina Zwolińska, która należy do kapeli "Oberka" od początku jego istnienia. Artystka specjalnie na tę okazję zebrała kilka utworów ludowych i zaaranżowała je na kapelę. Po raz pierwszy zaprezentowała też "Romans" na temat z opery „Halka” Stanisława Moniuszki przy akompaniamencie na pianinie Dawida Karczewskiego. Wyświetlono także prezentację multimedialną ukazującą pracę i aktywność zespołu jego członków, zdobyte nagrody, wyjazdy i spotkania, które odbyły się od ostatniego jubileuszu 10 - lecia.

Zespół to nie tylko tancerze i wokaliści. To także kapela działająca pod kierunkiem Stanisława Kadłubowskiego. Nie obyło się bez bisów i gromkich braw. Ze sceny padło wiele słów podziękowań, były kwiaty i statuetki oraz upominki. Kierownik artystyczna zespołu, choreograf, Danuta Deptuła oraz kierownik muzyczny, szef kapeli Stanisław Kadłubowski, otrzymali Medal Pamiątkowy "Pro Masovia" za wybitne zasługi dla rozwoju Mazowsza przekazany przez Elżbietę Lanc z zarządu województwa mazowieckiego. 

- Jestem pod ogromnym wrażeniem. Był to fantastyczny wieczór - mówiła wicemarszałek Elżbieta Lanc. - Tyle energii na scenie, tyle talentów, tyle młodości to nie widziałam od wielu lat. Gratuluję, Samorząd Województwa Mazowieckiego jest z was dumny. Robicie rzeczy fantastyczne, od 15 lat tworzycie to, co najlepsze tutaj, w Wyszkowie, na Mazowszu. Kultywujecie kulturę kurpiowską i za to wielkie wyrazy uznania. Jesteście cudowni.

W imieniu Zespołu Pieśni i Tańca "Oberek" podziękowała kierownik Danuta Deptuła:

- Jestem i wzruszona i poruszona, ale zarazem bardzo szczęśliwa, że możemy już 15 lat pracować, że nam się jeszcze chce i że nam to wychodzi. Oczywiście cały czas zapraszamy do współpracy i starszych i młodszych - dla każdego znajdzie się miejsce, więc serdecznie do nas zapraszamy. Z tego miejsca chciałabym bardzo podziękować dyrektorowi WOK "Hutnik" Mariuszowi Kowalskiemu za pomoc w realizacji naszego koncertu i naszych działań na co dzień, za wsparcie takie ludzkie. 

Z podziękowaniami i słowami uznania dla zespołu przybyła wiceburmistrz Aneta Kowalewska, która gościnnie zatańczyła z członkami "Oberka" powitalnego poloneza.

- Przyjęliście mnie serdecznie i życzliwie, jak przyjaciela i ja zastanawiam się, czy z wami nie zostanę. Pięknie dziękuję. Ja mam nadzieję, że też to widzicie, że nasi seniorzy są coraz młodsi. Życzę wam, żebyście mieli tyle wigoru, tyle radości życia i tyle przyjemności z tego tańca. Niewiele jest już takich zespołów, które kultywują te tradycje. Tradycje, które wielu z nas w duszy grają, ta muzyka ludowa, która jest naszymi korzeniami, ale też może być naszymi skrzydłami i to są właśnie nasze skrzydła - mówiła.

W imieniu samorządu powiatowego podziękowania i gratulacje jubilatom przekazał wicestarosta Leszek Marszał:

- Jak ten czas szybko płynie. Mam jeszcze w pamięci poprzedni wspaniały wasz jubileusz. Ale wy się nie zatrzymaliście, wy poszliście o krok dalej, mimo pandemii, wiele sukcesów, wiele koncertów, piękne rezprezentowanie powiatu wyszkowskiego. Chciałbym serdecznie podziękować całemu zespołowi i przekazać informację, że w tym roku "Oberek" to będzie reprezentant powiatu wyszkowskiego na dożynkach diecezjalnych Diecezji Łomżyńskiej, największych dożynkach w wojewodztwie mazowieckim, które odbędą się we wrześniu w Długosiodle. Z całego serca życzę wam niesłabnącej energii i zdrowia - mówił.

- Gratuluję tak pięknego jubileuszu - dodała Elżbieta Piórkowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Wyszkowie. - Wszystkiego dobrego, sił i energii. Bądźcie tacy piękni i szczęśliwi zawsze.

- Dziękuję w imieniu wszystkich pracowników i współpracowników WOK "Hutnik". Zespół Pieśni i Tańca "Oberek" jest idealnym przykładem na to, że oczywiście ciężką pracą ale i życzliwością, otwartością i współpracą można dojść do tak wspaniałych rezultatów. Jesteście wielcy - mówił Mariusz Kowalski, dyrektor WOK "Hutnik", który podziękował także obecnemu na koncercie swojemu poprzednikowi Arturowi Laskowskiemu, który 15 lat temu wspólnie z Danutą Deptułą byli inicjatorami powstania zespołu. 

 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówZespół Pieśni i Tańca "Oberek"jubileuszWOK "Hutnik"Oberek

Komentarze

Kurpianka
Danusiu, Ty i Zespół Pieśni iTanca OBIEREK jesteście prawdziwymi mistrzami propagowania kultury ludowej, a szczególnie tej z regionu kurpiowskiego. Dziękujemy Wam za wspaniałą pracę artystyczna zwieńczoną ogromnymi sukcesami. Pięknie też promujecie gminę Wyszków na licznych wyjazdach krajowych i zagranicznych. Gratulacje. Lidia.
Szok
Ale jaja. Wyszków - jedyne takie miasto, które nie inwestuje w młodych, a w starych!
.
Bo ta obecna młodzież to się na ch..j nadaje.
kurpia
Szok -Ty też będziesz stary i oby było komu w Ciebie inwestować
TymOOOn
Pani miss Aneta już kampanie wyborczą rozpoczęła polonezem…
kurpik
Ile tu zawiści i hejtu ludzie opamiętajcie się
gs
A prawda to, że Rada Seniorów nie została zaproszona?

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Gmina nie chce płacić taniej?
Firma która daje niższą cenę daje również mniejsze łapówki. Albo nie daje wcale. Gdzie tu interes dla włodarzy . Jak zwykle bagienko Wyszkowskie :(
nonie
„Młodzież zapobiega pożarom”
Jestem ciekawy w ilu akcjach brał udział Mróz......
Osp
W Długosiodle szukają dyrektorów
Co do szkoły w Bosewie to trzymam kciuki żeby kolejne kadencje pełnił ktoś wrażliwy na potrzeby uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności. Do tej pory niewiele dobrego w tym obszarze. Kadra nadludzkimi siłami nadrabia braki niedoszacowania i ignorancji ze strony samorządu i decydentów.
Mama
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna

REKLAMA