REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Nie przyznaje się do "głównego zarzutu". Ruszył proces księdza oskarżonego o pedofilię

Na Sygnale

Przed wyszkowskim sądem rozpoczął się proces ks. Łukasza R. Duchowny jest oskarżony m.in. o molestowanie seksualne chłopca poniżej 15. roku życia. Na rozprawę został doprowadzony z aresztu, gdzie przebywa od kwietnia ubiegłego roku. Sąd zdecydował, że proces będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami.

REKLAMA

Akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi R. trafił do Sądu Rejonowego w Wyszkowie 7 grudnia ub. roku. Duchowny został oskarżony o wykorzystywanie seksualne małoletniego poniżej 15. roku życia oraz nadużycia zaufania, którym obdarzył duchownego małoletni, obietnicy korzyści zarówno majątkowej i osobistej, utrwalania treści pornograficznych, prezentowania małoletniemu takich treści, posiadania treści zawierających wytworzony wizerunek małoletniego uczestniczącego w czynności seksualnej, rozpijania małoletnich oraz groźby karalne, tj. o czyny z art. 200 §1 i §3 k.k. i art. 202 §4 k.k. i z art. 199 §3 k.k. w zw. z art. 11 §2 k.k. w zw. z art. 12 §1 k.k., z art. 202 §4b k.k., z art. 190 §1 k.k. oraz z art. 208 k.k. Za zarzucane duchownemu przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Jak informowała prokuratura, w toku śledztwa Łukasz R. jedynie częściowo przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Na pierwszą rozprawę duchwonego doprowadzono z aresztu tymczasowego. Obrońca oskarżonego Łukasza R., mecenas Janusz Sęk, poinformował, że jego klient nie przyznaje się do "głównego zarzutu" postawionego przez prokuraturę.

- Możemy uznać to za pomówienia pokrzywdzonego - powiedział na antenie TVN24. - Wszystko przed nami. Jesteśmy po przesłuchaniu podejrzanego, są wyznaczone następne terminy, będą przesłuchiwani świadkowie, w tym pokrzywdzony.

Na pierwszej rozprawie w sądzie nie pojawił się pokrzywdzony, były uczeń jednej z wyszkowskich szkół. Zostanie on przesłuchany na jednej z kolejnych rozpraw. Ze względu na charakter sprawy i zarzutów oraz dobro pokrzywdzonego, sąd zdecydował o utajnieniu procesu. Będzie się on zatem toczył za zamkniętymi drzwiami.  

Do zatrzymania księdza Łukasza R. i przedstawienia mu zarzutów doszło pod koniec kwietnia 2022 roku na terenie parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie, gdzie mieszkał od kilku lat. Ks. Łukaszem R. Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce interesowała się jednak dużo wcześniej. W sierpniu 2021 roku otrzymała zawiadomienie delegata jednego z biskupów ds. ochrony dzieci i młodzieży, w którym podano okoliczności wskazujące, że ksiądz R. mógł dopuścić się czynów pedofilskich. Wówczas zostało wszczęte śledztwo. 

- W toku postępowania ustalono, że kapłan, który był katechetą, wykorzystywał seksualnie chłopca. Do pierwszych czynów pedofilskich doszło ponad 10 lat temu - poinformowała nasz portal w maju ub. roku Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

Objęte aktem oskarżenia czyny pedofilskie miały miejsce podczas posługi kapłana w wyszkowskiej parafii św. Rodziny i pracy w jednej z wyszkowskich placówek oświatowych. 

Fot. TVN24

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


sąd rejonowy w WyszkowieWyszkówsądprocesks. Łukasz R.ksiądzpedofilia

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

„Młodzież zapobiega pożarom”
Jestem ciekawy w ilu akcjach brał udział Mróz......
Osp
W Długosiodle szukają dyrektorów
Co do szkoły w Bosewie to trzymam kciuki żeby kolejne kadencje pełnił ktoś wrażliwy na potrzeby uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności. Do tej pory niewiele dobrego w tym obszarze. Kadra nadludzkimi siłami nadrabia braki niedoszacowania i ignorancji ze strony samorządu i decydentów.
Mama
W Długosiodle szukają dyrektorów
Jaka ona młoda chyba ktos na oczy widzi. A jeśli chodzi o kompetencje to są. Szkoła jak widzę fajnie się rozwija. A zazdrośników jak widać nie brakuje.
JN
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna

REKLAMA