REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Zmiana studium dla wybranych

Miasto

W ostatnich pięciu latach do burmistrza wpłynęło prawie sto wniosków mieszkańców i przedsiębiorców o zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wyszków. Tylko dwa z nich zostały rozpatrzone pozytywnie, z czego jeden na przychylną decyzję burmistrza i radnych czekał zaledwie półtora miesiąca. Chodzi o wniosek prywatnego dewelopera o odrolnienie terenów przy ul. Pułtuskiej. Skąd taki ekspresowy tryb załatwienia jego wniosku i jakie gmina będzie miała z tego korzyści? Burmistrz nie zamierza się tłumaczyć i odmawia informacji w tej sprawie.

REKLAMA

29 września ub. roku Rada Miejska na wniosek burmistrza Grzegorza Nowosielskiego zdecydowała o przystąpieniu do procedury zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wyszków, czyli najważniejszego, strategicznego dokumentu planistycznego w gminie. Nie jest to jednak zmiana studium kompleksowa, obejmująca teren całej gminy i zbierająca wszystkie złożone do urzędu wnioski właścicieli nieruchomości. Zmiana jest cząstkowa i obejmuje obszar kilkunastu hektarów rolnych między ul. Pułtuską a Żytnią (rejon wzdłuż ulicy Pułtuskiej, okalający cmentarz miejski w kierunku Olszanki). Do zmiany studium gmina przystąpiła na wniosek firmy ISBUD - dewelopera, który w sąsiedztwie zbudował już osiedle wielorodzinne, ale najwyraźniej ma dalsze plany inwestycyjne. Zwrócił się on do burmistrza o odrolnienie wspomnianych terenów i przekształcenie ich w części pod budownictwo wielorodzinne. 

Czytaj także: Mamy rezerwy terenów na lata. Dlaczego burmistrz i radni chcą zmieniać studium zagospodarowania gminy?

Czytaj także: Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki

Jak wynika z uzyskanych przez naszą redakcją informacji, wniosek firmy ISBUD o zmianę studium, był jedynym w ciągu ostatnich pięciu lat, którego rozpatrzenie i realizacja nastąpiła w tak ekspresowym tempie. Pismo do urzędu deweloper złożył bowiem 22 sierpnia 2022 roku, a już 29 września 2022 roku Rada Miejska w Wyszkowie na wniosek burmistrza podjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany studium na wnioskowanym przez ISBUD terenie. Warto tu przytoczyć, że w okresie od 1 stycznia 2018 roku do 25 listopada 2022 roku, a zatem w ciągu prawie 5 lat, do burmistrza wpłynęło łącznie 99 różnych wniosków o zmiany studium (3 od przedsiębiorców, pozostałe od osób fizycznych). W 97 na 99 wniosków odpowiedź burmistrza była jednakowa: "Wniosek zostanie poddany analizie podczas tworzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na wnioskowanym obszarze". A zatem wnioskodawcy mają czekać. I czekają - niektórzy już od 5 lat. Tymczasem firma ISBUD na pozytywne rozpatrzenie jej wniosku czekała około 5 tygodni. Tyle samo szczęścia nie miała osoba fizyczna, która już w maju 2019 roku starała się w gminie o odrolnienie w tym samym rejonie co ISBUD sześciu działek i przekształcenie pod budownictwo jednorodzinne z dopuszczeniem usług. We wrześniu 2022 roku, po ponad trzech latach, tylko w części jej wniosek został uwzględniony przy aktualnie procedowanej zmianie studium dla terenu przy ul. Pułtuskiej.  

Czytaj także: Deweloperowi się nie odmawia, mieszkańcom tak

- Z czego wynika tak ekspresowe tempo rozpatrzenia wniosku firmy ISBUD i jakie korzyści płyną dla gminy z tytułu zmiany studium na jej wniosek? - zapytaliśmy burmistrza Wyszkowa w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. 

Grzegorz Nowosielski tłumaczyć się jednak nie zamierza.

-  Wnioskowane informacje nie są informacją publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej. Przede wszystkim informacja publiczna powinna dotyczyć sfery faktów, czyli danych, jakimi konkretny organ dysponuje. Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że zawarte w nim pytania sprowadzają się do sugerowania oceny, jaką organ miałby wyrazić co do działań podejmowanych przez ten organ. Wobec tego, "w trybie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej nie można domagać się wyrażenia opinii na dany temat, przeprowadzenia oceny lub dokonania interpretacji" (wyrok WSA z dnia 13 września 2017r., sygn. akt IV SAB/Gl 196117) - czytamy w udzielonej naszej redakcji odpowiedzi.

Jak dodaje w imieniu burmistrza naczelnik Agnieszka Kostrzewa: "Należy podkreślić, że ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003r. nie określa w jakim terminie od złożenia wniosku, Rada Gminy powinna przystąpić do podjęcia uchwały o zmianie studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego".

Ustawa nie określa, ale mieszkańcom chyba należy się wyjaśnienie władz miasta, dlaczego jedne wnioski spotykają się z odmową, gdy tymczasem wybrane są rozpatrywane w tempie nadzwyczajnym. I nie jest istone, czy to wyjaśnienie zostanie wyrażone w komentarzu, opinii, interpretacji czy drogą informacji publicznej. 

 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Wyszkówgmina WyszkówburmistrzGrzegorz Nowosielskistudium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennegoplan zagospodarowaniaISBUDdeweloperdziałka

Komentarze

Mieszkaniec
Typkwe u burmistrza, swoim załatwia a oczekujący powinni dalej oczekiwać ale propozycji sprzedaży działki po 10zł za metr by dzieciom zamiast dać miejsce do budowy domu kupić "klatkę" od dewelopera.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Były starosta przeprasza i prosi o więcej
"Procedura wychodzi od zarządu a pan Marszał nie jest jedyną osobą w zarządzie. Ja pełnię nadzór nad wydziałem edukacji natomiast wszelkie sprawy finansowe, w tym wykonywanie budżetu powiatu, jest od tego organ pięcioosobowy. Proszę nie indywidualizować tak pewnych kwestii oświatowych - odpowiadał na zarzuty wicestarosta Leszek Marszał." Marszał informatyk, nie będący radnym - żołnierz Nowosa, Deluga bokser, karateka i Frąckiewicz z podstawówką - żołnierze Mroza. POwiat w rękach specjalistów. POdniosłeś POprzeczkę Mróz.
"Ojciec chrzestny" sukcesu Mróz
Były starosta przeprasza i prosi o więcej
"Lista hańby jest długa: Ewa Bartosiewicz, Teresa Czajkowska, Paweł Deluga, Marzena Dyl, Bogusław Frąckiewicz, Agnieszka Ołdak, Renata Rębała, Piotr Wykowski, Katarzyna Wysocka, Iwona Wyszyńska, Waldemar Sobczak, Jerzy Żukowski. Miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do osób niepełnosprawnych a to znaczy także wobec ludzi, którzy niosą im pomoc, są ich nauczycielami i przewodnikami przez życie. Ci wyżej wymienieni odbierając wynagrodzenie nauczycielom dzieci niepełnosprawnych nie zdali egzaminu z człowieczeństwa. Wstyd. Ludzie. Pamiętajcie ich nazwiska gdy będą wybory." Za ludźmi szałajdy stał nieobecny na głosowaniu Mróz - główny sprawca w białych rękawiczkach. Cwano.
Zgniły kompromis
Co gmina Wyszków planuje zbudować w 2024 roku?
"Budżet jest nasz, nie wasz" - jak to wypowiedziała się człońkini komitetu "Kobieta z Klasą" Elżbieta Piórkowska.
Pamiętamy
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Piątek
Grudzień 2023
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Blanki, Edmunda, Eligiusza

REKLAMA