REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Somianka. Wyższe stawki za odbiór śmieci

Powiat

W gminie Somianka została uchwalona nowa, wyższa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wejdzie ona w życie1 lutego.

REKLAMA

Zgodnie z grudniową uchwałą Rady Gminy Somianka nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 1 lutego wynosić będzie 26 zł miesięcznie za osobę (dotychczas 23 zł), jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, określonej dla każdego gospodarstwa domowego w wysokości 5% naliczonej opłaty ogółem. Właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do złożenia nowej deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z treścią ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej otrzyma zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej na podstawie danych wskazanych w dotychczasowej deklaracji. Zawiadomienia zostaną doręczone przed pierwszym terminem płatności opłaty za gospodarowanie.

- Zmiana stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi związana jest ze wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w naszej gminie. Systematycznie rosnące koszty utrzymania systemu gospodarki odpadami, jak również czynniki zewnętrzne, niezależne od gminy Somianka, jak m.in. wzrosty kosztów energii, paliwa, płacy minimalnej, spowodowały, że utrzymanie stawki opłaty na poziomie z 2022 roku z kwocie 23 zł nie jest dłużej możliwe. Dlatego Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie jej zmiany. W myśl obowiązującej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarki odpadami komunalnymi powinien być systemem samofinansującym się, a więc konieczne jest zapewnienie środków na jego prawidłowe funkcjonowanie. Tym samym należało dostosować stawki opłaty od mieszkańców tak, aby wystarczyła ona na realizację zadania, którym gmina została obciążona - czytamy w uzasadnieniu podwyzki.

Źródło: Gmina Somianka

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Somiankagmina Somiankaśmieciodpadyodpady komunalneopłata śmieciowa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PIS jak przejmował rządy liczył kasę, jak zwalniał ludzi??????
do mieszkańca
Jedyny taki bal. Zespół Szkół nr 3 bawił się na studniówce!
Pani Sawicz -przepiękna kobieta. Prawdziwa dama, zawsze z klasą i wdziękiem
Magda
Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PSL policzył ile kasy potrzeba na odprawy dla ewentualnych zwalnianych ze stanowisk urzędników ? To na pewno nie tylko starosta
mieszkaniec
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Niedziela
Styczeń 2023
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Franciszka, Konstancji, Salomei

REKLAMA