REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Witamina K - w jakich sytuacjach należy ją suplementować?

Kącik Prasowy

Witamina K to jedna z witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy z grupy ADEK) i ma duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest ona szczególnie ważna w przypadku małych dzieci oraz ich prawidłowy rozwój, natomiast niedobór witaminy K może doprowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych. Od dłuższego czasu można się spotkać z nią w różnej postaci m.in. w suplementach diety, jako osobny preparat, jak i element suplementów wieloskładnikowych. Szczególnie często jest jednak zestawiana z witaminą D, a określenie “Witamina D3 i K2” jest obecne w wielu miejscach na plakatach, w reklamach itp. Ogromne i szerokie zachęty do jej suplementowania mogą sprzyjać dyskusją na temat tego, czy faktycznie jest ona niezbędna w suplementacji i to właśnie w zestawieniu z witaminą D. Warto się zatem przyjrzeć temu, w jakich dokładnie sytuacjach, suplementacja witaminy K jest faktycznie niezbędna.

REKLAMA

Witamina K i jej właściwości w organizmie człowieka

Witamina K jest niezbędna przede wszystkim z uwagi na cały układ sercowo-naczyniowy i ogólnie rzecz biorąc w trosce o prawidłowe właściwości krwi, takie jak jej krzepnięcie. Wszystko z uwagi na fakt, że uczestniczy ona w syntezie osoczowych czynników krzepnięcia krwi, a także białka. Chociaż proces ten zachodzi w wątrobie, to w przypadku zbyt małej ilości produktów tego procesu, krew może nie krzepnąć nawet wcale, co jest bardzo niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Co więcej, witamina K jest także ważna z uwagi na fakt, że wzmacnia ona ściany naczynek krwionośnych, a to z kolei powoduje, że witamina K ma właściwości przeciwkrwotoczne. Co ciekawe, ma ona także istotny wpływ na organizm kobiecy i krwawienia miesiączkowe, zapobiegając obfitym miesiączkom. Tak jak wiele innych witamin, tak też witamina K ma pewne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a nawet przeciwbólowe. 

Nic zatem dziwnego, że jest ona obecna w wielu suplementach diety, a szukając tych najwyższej jakości, warto zwrócić uwagę chociażby na ofertę sklepu SFD. Witamina K jest dostępna w wielu różnych wariantach oraz zestawieniach i w razie konieczności na pewno znajdzie się właściwy suplement diety dla siebie. Jednak kiedy taka konieczność faktycznie występuje?

W jakich sytuacjach warto sięgnąć po witaminę K?

Warto wyraźnie zaznaczyć, że niedobory witaminy K u dorosłego człowieka występują niezwykle rzadko. Nie oznacza to jednak, że są niemożliwe. Wszystko z uwagi na fakt, że witamina K jest syntetyzowana w organizmie człowieka w mikroflorze jelitowej. U zdrowej osoby jej ilość jest na tyle duża, że zaspokaja ona większość zapotrzebowania organizmu. Natomiast pozostałe ilości są dostarczane wraz z pożywieniem m.in. w wielu owocach, warzywach, a także innych produktach spożywczych. Jednak to wszystko dotyczy osób zdrowych, a wszelkiego rodzaju choroby (szczególnie układu pokarmowego), mogą zaburzyć ten stan.

Wszelkiego rodzaju problemy związane z jelitami, wątrobą, trzustką mogą doprowadzić do niedoboru witaminy K. Co więcej, mukowiscydoza oraz celiakia także sprawia, że jest się w grupie ryzyka. Jeśli z jakiś powodów w codziennej diecie brakuje zielonych warzyw, również może się okazać, że niedobór witaminy K nas dotyczy. To powoduje, że warto pamiętać o witaminie K, a w razie wystąpienia niepokojących objawów, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Niedobór witaminy K może powodować kłopoty z krzepliwością krwi, łatwość pojawiania się siniaków na ciele, częste biegunki, czy też u kobiet obfite miesiączki.

Objawy niedoboru witaminy K są dość poważne, dlatego nie należy bagatelizować problemu i jak najszybciej skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Wszystko z uwagi na fakt, że organizm człowieka jest dość skomplikowany, a opisane objawy nie muszą być spowodowane niedoborem witaminy K, a także wieloma innymi czynnikami. Może to także dotyczyć niedoboru innej ważnej substancji. Stąd też niezbędna jest ocena lekarza, aby dopiero w kolejnym etapie podjąć odpowiednie kroki, które mogą dotyczyć wartościowej suplementacji. Wszelkiego rodzaju suplementy diety i odżywki są dostępne w sklepie SFD i warto pamiętać o jego ofercie, gdy niezbędne będzie wsparcie dla Twojego organizmu.

Artykuł zewnętrzny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


witamina Kwitaminysuplementacjazdrowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Jedyny taki bal. Zespół Szkół nr 3 bawił się na studniówce!
Pani Sawicz -przepiękna kobieta. Prawdziwa dama, zawsze z klasą i wdziękiem
Magda
Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PSL policzył ile kasy potrzeba na odprawy dla ewentualnych zwalnianych ze stanowisk urzędników ? To na pewno nie tylko starosta
mieszkaniec
Wszystko się udało poza... frekwencją
Mnie się nie podoba to, że wydział promocji zajmuje się konfliktowaniem środowisk, dzieleniem ludzi na lepszych i gorszych, podkradaniem imprez ich twórcom, podłym i pozbawionych szacunku stosunkiem do mieszkanów (patrz: cytaty ze spotkania komisji w stosunku do mieszkańców), przepieprzaniem pieniędzy na bezsensowne inwestycje, których nie chcą mieszkańcy (patrz: np. napis na placu), wpieraniem wyłącznie inicjatyw "swoich" ludzi (to widać przy konkursach ofert). Nie podoba mi się, że to nie jest wydział dla realizacji potrzeb mieszkańców i słuchania ich, a do realizacji niespełnionych ambicji członków wydziału, którzy w zasadzie działają pod siebie, pod swoje interesy, a jak ktoś przyjdzie na wydarzenie to nieistotny, nieplanowany gratis. Dlatego też, co widać w artykule nie ma w ogóle autorefleksji nad przyczynami niepowodzeń imprez. To nie ich wina. Ludzie są do bani.
Maniek Maniuś
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Niedziela
Styczeń 2023
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Franciszka, Konstancji, Salomei

REKLAMA