REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy

Kącik Prasowy

Pomimo najlepszych zabezpieczeń oraz zatrudniania wykwalifikowanej kadry, wypadki w miejscu pracy się zdarzają. Dotyczy to nie tylko dużych zakładów produkcyjnych, ale też i mniejszych przedsiębiorstw oraz firm zajmujących się głównie pracą biurową. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą na zajęcie się poszkodowaną osobą jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych. Najważniejszym takim środkiem są apteczki pierwszej pomocy.

REKLAMA

Czy apteczka jest obowiązkowa?

Pewne wątpliwości mogą wynikać z faktu, że apteczki nie są obowiązkowe w samochodach osobowych, co może prowadzić do sytuacji, w których pracodawca zastanawia się, czy musi umieścić apteczkę w swojej firmie.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, a dokładnie z artykułem 2091 Kodeksu Pracy „Pracodawca jest zobowiązany zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników” oraz „wyznaczyć pracowników do: udzielania pierwszej pomocy […]”. Oznacza to, że apteczka pierwszej pomocy jest obowiązkowa w każdym miejscu pracy. Musi ona znaleźć się w miejscu łatwo i ogólnodostępnym (na przykład w pokoju socjalnym lub na portierni), posiadać aktualne wyposażenie oraz być odpowiednio oznaczona za pomocą stosownych znaków bhp.

Ilość apteczek powinna być dopasowana do ilości pracowników zatrudnionych w danej firmie. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której dochodzi do masowego wypadku, w którym poszkodowanych zostaje wiele osób, a do dyspozycji osoby wyznaczonej do udzielana pierwszej pomocy jest tylko jedna apteczka. Wyposażenie apteczki będzie niewystarczające, przez co opatrzenie ran nie będzie możliwe. Zdrowie oraz sprawność pracownika mogą ulec znacznemu pogorszeniu.

 

Normy związane z apteczkami pierwszej pomocy

Tak naprawdę nie ma jasno sprecyzowanych przepisów dotyczących umiejscowienia, zawartości i ilości apteczek znajdujących się w miejscu pracy. Ustalane jest to indywidualnie dla każdego zakładu pracy w oparciu o przeprowadzoną wcześniej analizę ryzyka zawodowego.

Warto kierować się niemieckimi normami DIN, które zostały wprowadzone w celu ustandaryzowania wyposażenia apteczek samochodowych i zakładowych. Normy te określają liczbę oraz rodzaj artykułów potrzebnych do udzielenia pierwszej pomocy na podstawowym poziomie.

 

Co powinno znaleźć się wewnątrz apteczki?

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy powinno zostać dopasowane do charakteru wykonywanej pracy oraz rodzaju zagrożeń, na jakie narażeni są pracownicy. W przypadku pracy biurowej zawartość będzie raczej podstawowa, natomiast apteczki przemysłowe muszą być zdecydowanie lepiej zaopatrzone. Najlepiej aby obudowa apteczki wykonana była z metalu, dzięki czemu będzie ona solidna i wytrzyma potencjalnie trudne warunki panujące w zakładach produkcyjnych. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że można umieścić w nich obszerne wyposażenie, a wbudowane półki pozwalają na lepszą organizację. Apteczki przemysłowe posiadają rozbudowane wyposażenie DIN 13157, czyli między innymi opatrunki indywidualne w kilku rozmiarach, różne opaski elastyczne, chusty opatrunkowe, chusty trójkątne, kompresy na rany, koc opatrunkowy, przylepce, asortyment plastrów z opatrunkiem, nożyczki, rękawice winylowe, nasączone chusteczki, maseczkę do sztucznego oddychania oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Należy pamiętać, że w apteczce nie powinny znaleźć się żadne leki (nawet przeciwbólowe oraz przeciwgrypowe), ponieważ niektóre osoby mogą być uczulone na składniki niektórych specyfików. Podane ich może spowodować wystąpienie reakcji niepożądanych, co będzie stanowić jeszcze większe zagrożenie dla pracownika.

Artykuł zewnętrzny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PIS jak przejmował rządy liczył kasę, jak zwalniał ludzi??????
do mieszkańca
Jedyny taki bal. Zespół Szkół nr 3 bawił się na studniówce!
Pani Sawicz -przepiękna kobieta. Prawdziwa dama, zawsze z klasą i wdziękiem
Magda
Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PSL policzył ile kasy potrzeba na odprawy dla ewentualnych zwalnianych ze stanowisk urzędników ? To na pewno nie tylko starosta
mieszkaniec
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Niedziela
Styczeń 2023
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Franciszka, Konstancji, Salomei

REKLAMA