REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

ZS nr 1 kulturalną szkołą na Mazowszu

Nauka

Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyszkowie z pewnością zasługuje na miano kulturalnej szkoły na Mazowszu. Ideą programu było upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza. Działanie spełniło niezwykle ważne funkcje wychowawcze i edukacyjne, prowadzące do rozwoju młodego człowieka, popularyzacji oraz doskonalenia form i metod młodzieżowej aktywności w szeroko rozumianej kulturze. Program zachęcał i inspirował do planowania i realizowania ciekawych lekcji pobudzających młodzież do czynnego i świadomego uczestnictwa w kulturze na Mazowszu. Promocyjna cena biletów wstępu umożliwiła dostęp uczniom do życia kulturalnego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Poniższe liczby i tytuły przedsięwzięć są dowodami na to aby o szkole mówić: "Kulturalna Szkoła na Mazowszu". Odbyło się 12 wycieczek jednodniowych, w których udział wzięło 600. uczniów. Uczniowie wzięli udział w spektaklach i warsztatach teatralnych w Teatrze Muzycznym Jana Kiepury w Warszawie. Poznali zasoby muzealne Muzeum Literatury w Warszawie i uczestniczyli w lekcjach muzealnych poświęconych Adamowi Mickiewiczowi. Budowanie świadomości patriotycznej i narodowej uczniów, a także sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści odbyło się poprzez poznanie miejsc zagłady w Treblince. Kolejnym punktem poznawania dziedzictwa kulturalnego Mazowsza była wizyta w Muzeum Niepodległości  w Warszawie". Czy muzyka jest poważna?", to tytuł koncertu i warsztatów w Warszawskiej Operze Kameralnej, na którym gościli uczniowie ze "Skłodowskiej". Poznawanie dziedzictwa kulturowego Mazowsza miało miejsce także poza Warszawą.  W Ciechanowie uczniowie poznali Zamek Książąt Mazowieckich, poznali eksponaty związane z życiem szlachty mazowieckiej oraz uczestniczyli w lekcjach muzealnych w Muzeum Szlachty Mazowieckiej, w Budynku Ekspozycyjnym. Wycieczka do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie i Klasztoru na ekspozycję muzealną pt."Węgrów - miasto wielu kultur i religii" w Węgrowie była okazją do zapoznania się z militariami z całego świata, od zabytków z epoki rzymskiej po broń XX wieku.

Szkolnym koordynatorem programu była Bożena Pikora. Wyjazdy były głównie organizowane przez wychowawców: Marzenę Kulesza, Sylwię Wojciechowską, Bożenę Pikorę, Marzannę Siemienowską, Agnieszkę Stępień, Edytę Bocian, Ewelinę Błachno, Annę Kordyszewską, Marzenę Getkę, Danutę Książek, Hannę Czajkowską, Katarzynę Zglinicką. Karinę Gnatkowską, Magdalenę Mikołajczyk, Grażynę Bieniawską, Joannę Urbanik, Magdalenę Olton, Agnieszkę Motykę. Wychowawców klas wspierali nauczyciele przedmiotów związanych z teamatyką wyjazdu. Program Samorządu Województwa Mazowieckiego w "Jedynce" cieszył się wielkim zainteresowaniem. Uczniowie dopytują o kolejne edycje, ponieważ ziemia mazowiecka skrywa jeszcze wiele skarbów kultury, które warto zobaczyć.

Bożena Pikora

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówZS nr 1 w Wyszkowie"Kulturalna Szkoła na Mazowszu"

Komentarze

Gdzie ta kultura
To niech młodzież jeszcze popracuje nad kulturą osobistą. Szczególnie na chodniku przed szkołą. Nauczy się nie bluzgać w co drugie słowo, wymemłaną w buzi gumę wyrzucać do kosza, to samo z petami i można by wymieniać.
Człowiek który codziennie chodzi po opluty i pełny
Papierosy i inne używki na każdej przerwie powszechne i w dużych ilościach. Odkrywając kulturę Mazowsza choć trochę nauczcie się kultury osobistej. Zachowanie młodzieży tej szkoły oceniam jak najgorsze ze wszystkich szkół Wyszkowa.
Skandal
Ta międzyszkolna strefa jest największą porażką obu dyrekcji, kadry pedagogicznej, wyszkowskiej policji, ale przede wszystkim odpowiedzialnych za oświatę w starostwie.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PIS jak przejmował rządy liczył kasę, jak zwalniał ludzi??????
do mieszkańca
Jedyny taki bal. Zespół Szkół nr 3 bawił się na studniówce!
Pani Sawicz -przepiękna kobieta. Prawdziwa dama, zawsze z klasą i wdziękiem
Magda
Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PSL policzył ile kasy potrzeba na odprawy dla ewentualnych zwalnianych ze stanowisk urzędników ? To na pewno nie tylko starosta
mieszkaniec
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Niedziela
Styczeń 2023
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Franciszka, Konstancji, Salomei

REKLAMA