REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Miasto kupi rzeźbę papieża

Miasto

Na trzy dni przed końcem roku, Rada Miejska w trybie - można powiedzieć - nadzwyczajnym, znalazła w budżecie gminy Wyszków 40 tys. zł na zakup rzeźby papieża Jana Pawła II. Z propozycją zakupu wystąpił do burmistrza sam autor rzeźby po tym, jak nie udało się znaleźć na ten cel sponsora. Przeciwko wydatkowi publicznych pieniędzy było tylko czworo radnych.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Rzeźby z cyklu "Via Sancta" autorstwa krakowskiego artysty prof. Czesława Dźwigaja powstały po śmierci Jana Pawła II. Są to kameralne rzeźby znaczące kolejne etapy drogi, którą przebył papież Polak - od Katedry Wawelskiej w Krakowie do Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. W cyklu powstało dziewięć rzeźb. Z inicjatywy Zarządu Osiedla nr 7 w Wyszkowie, w maju 2020 roku, jedna z rzeźb trafiła do naszego miasta i stanęła na Skwerze Jana Pawła II u podnóża Sanktuarium Św. Idziego. Sfinansował ją anonimowy darczyńca. Część prac budowlanych sfinansowała gmina Wyszków. Rok później przybyło do Wyszkowa pięć kolejnych figur Jana Pawła II. Na rok zgodził się je bezpłatnie wypożyczyć ich autor, Czesław Dźwigaj. Do sfinansowania zakupu tych rzeźb, aby na stałe pozostały w Wyszkowie, zobowiązali się wówczas wyszkowscy społecznicy. Do dzisiaj nie udało im się zebrać potrzebnej kwoty 200 tys. zł. jedną z rzeźb ma wykupić wyszkowski Cech Rzemieślników. Utworzył on Społeczny Komitet Totus Tuus. Od momentu jego powołania w grudniu 2021 roku udało mu się zebrać 11 tys. zł. Na spłatę wynagrodzenia za rzeźbę Cech ma jednak 3 lata.

W związku z brakiem funduszy na kolejne rzeźby, ich autor zwrócił się 12 grudnia do burmistrza Wyszkowa z propozycją sfinansowania zakupu jednej z figur za kwotę 40 tys. zł przez władze miasta. Sprawa trafiła pod obrady Rady Miejskiej 29 grudnia. Głos w dyskusji jako jedyny zabrał radny Adam Szczerba.

- Nie jestem w stanie wytłumaczyć sobie tego w prostym rozumieniu, że ktoś wpada na pomysł, że umawia się z rzeźbiarzem iż jest finansowane, a okazuje się, że z ośmiu rzeźb jest jedna sfinansowana natomiast w pozostałych nie ma tego finansowania i wtedy inicjator mówi: "nie udało się - przyjdę i poproszę o pieniądze gminę". Chyba była mowa w tym kierunku, żeby ktoś z grupy inicjatywnej nam to wytłumaczył. W piśmie (do burmistrza czytaj TUTAJ) mówi się, że to ciąg edukacyjny rzeźb, a z tego ciągu jest wyjęte jedna, dwie rzeźby - to się nie składa. Szkoda, że nie ma nikogo z grupy inicjatywnej - powiedział.

- Mam wrażenie, że doszło do nieporozumienia. Przed sesją na spotkaniu przewodniczących osiedli był pan Chodkowski. Nie dotarło do niego to oczekiwanie, że ma tu być, bo po prostu bym go zatrzymał - tłumaczył inicjatorów burmistrz Grzegorz Nowosielski. 

Radni większością głosów (16) zagłosowali za przeznaczeniem w budżecie 40 tys. zł na zakup rzeźby. Przeciwko byli radni: Monika Bieżuńska, Bogdan Osik, Adam Szczerba i Piotr Pokraśniewicz. Zwykle przy wprowadzaniu nowych wydatków inwestycyjnych do budżetu wnioskodawca musi wskazać źródło ich finansowania. Tym razem jednak nikt tego nie wymagał, a pieniądze wygospodarowno w budżecie w trybie naprawdę ekspresowym i nadzwyczajnym. Jak mówi skarbnik gminy, pochodziły one "ze zwiększonych dochodów budżetowych". Nikt nie zwrócił także uwagi na zwyczajowy tryb wprowadzania inwestycji do budżetu. A przewiduje on, że wnioski o wydatki na kolejny rok należy złożyć do Urzędu Miejskiego na specjalnym druku w terminie do 30 września roku poprzedającego. Ta procedura w tym przypadku także nie została dochowana. 

 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Mieszkanka tego miasta
Brawo lekką ręką w trybie natychmiastowym wydaje się publiczne pieniądze. Czy nie ma w mieście na co wydać pieniędzy? To jest na ten moment cel nadrzędny? Państwo Radni krórzy pozytywnie zaopiniowali ten wydatek powinni podzielić się kosztami i wyjąć pieniądze z własnej kieszeni. Ciekawe czy byłoby to wtedy takie łatwe?
Serio
Może warto zainwestować w oświetlenie uliczne CAŁONOCNE dla poprawy bezpieczeństwa...
Aniol
Jest tyle potrzeb pilnych w gminie e a radni i pan burmistrz lekką ręką wydają pieniądze na wątpliwej jakości arcydzieło rzezbiarskie. Jak Wojciech chodkowski i Leszek marszal mają taki pomysł niech kupią za prywatne pieniądze. Jak wam nie wstyd dysponować publicznymi pieniędzmi. Ale będzie jeszcze ciąg dalszy bo teraz zakup, później trzeba będzie sfinansować montaż i urządzić uroczystość odsłonięcia najlepiej z udziałem władz państwowych i kościelnych oraz z telewizją. To będzie potrzeba drugie 40.000zll bo musi być ładna oprawa. Ludzie co tu się wyprawia???
K
To jest upadek także rzeźbiarza, który żebra i wyłudza publiczne pieniądze za te swoje dzieła. Jeśli ma problemy ze zbyciem, niech zacznie rzeźbić postacie Tuska lub innych bohaterów PO. A mając na uwadze jak licznie ta opcja jest u nas reprezentowana, pan rzeźbiarz i pomysłodawcy nie powinni mieć problemu ze zbiórką pieniędzy. Przez takie szopki traci i to najwięcej sama postać błogosławionego Jana Pawła II.
Do K
Teraz w Wyszkowie najlepiej schodziły by figurki prezesa , zbysia z solidarnej polski, premier beatki. A najlepiej ojca dyrektora. To jest klimat naszego miasta nie tusek. To nie jest stolyca
Żebry
Problem ze zbiórką to mają jednak miejscowe Tuskowce.
mieszkaniec
Kilka osób chciało poprawić swój wizerunek wykorzystując wizerunek znanej i uznanej postaci. Mieszkańcy powiedzieli: nie za nasze pieniądze. Burmistrz i większość radnych odpowiedziała: tak, za wasze pieniądze, koledzy potrzebują sukcesu. Kogo reprezentują i o czyj interes dbają pan Burmistrz i radni?
roms
Sposób w jaki dokonano zakupu tej rzeźby deprecjonuje przedstawianą Postać. Stawia w jednym szeregu z parkowymi rzeźbami wiewiórek.
Jan Świętojański
Komuna za co się by nie wzięła w tym temacie to wszędzie musi pozostawić po sobie mokry ślad.
Mona
Może zamiast wydawać pieniądze mieszkańców na napis lub figury papieża nasi włodarze powinni pomyśleć o zorganizowaniu transportu dla osób chorujących np na choroby nowotworowe którzy nie zawsze mają z kim i czym dotrzeć do szpitala np w Wieliszewie
Koń Polski
Nawet w Nowy Rok władza pokazała jak jest kiepska i bezmyślna. Mieszkańcy od północy pozbawieni zostali miejskiego oświetlenia. Wracający z imprez w wielu miejscach natrafili na czarną dziurę.
Ciepłownia
Miasto kupi rzeźby za nasze pieniądze to teraz wiadomo dlaczego wyszkowski Obajtek z PEC u wyłączył ogrzewanie i mamy od świat zimne kaloryfery w mieszkaniach. Węgiel mu się skończył, nie zrobił zapasu, gmina więcej nie da pieniędzy bo musi kupić rzeźbę. Ksiądz z Chodkowskim i Marszalem nakazali, trzeba wykonać.
Poirot
Chodkowski kolejną sprawę załatwił osobiście za publiczne pieniądze. Zaiste, wielki to aktywista

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PIS jak przejmował rządy liczył kasę, jak zwalniał ludzi??????
do mieszkańca
Jedyny taki bal. Zespół Szkół nr 3 bawił się na studniówce!
Pani Sawicz -przepiękna kobieta. Prawdziwa dama, zawsze z klasą i wdziękiem
Magda
Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PSL policzył ile kasy potrzeba na odprawy dla ewentualnych zwalnianych ze stanowisk urzędników ? To na pewno nie tylko starosta
mieszkaniec
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Niedziela
Styczeń 2023
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Franciszka, Konstancji, Salomei

REKLAMA