Ostatnie miesiące to dla Polaków niekończące się debaty na temat inflacji i podwyżek cen. Chcącym bezpiecznie ulokować swoje oszczędności, ekonomiści niezmiennie rekomendują inwestować w mieszkanie. Tym bardziej że przy rosnących kosztach już niedługo możemy spodziewać się znacznego wzrostu cen nieruchomości. Przyjrzeliśmy się bliżej nieruchomościom, które oferują warszawscy deweloperzy i podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy podjęciu tak ważnej decyzji, jaką jest lokata kapitału w nowe mieszkanie.
Jakie nieruchomości można dziś znaleźć w Warszawie?
Nowe mieszkania w Warszawie powstają „jak grzyby po deszczu”, co jest zrozumiałe przy tak wysokim popycie. W centrum miasta królują inwestycje o podwyższonym standardzie, głównie apartamentowce. Stawki za metr kwadratowy przekraczają próg 20 000 złotych, ale zazwyczaj walory lokalizacyjne i infrastrukturalne usprawiedliwiają tak wysoką cenę.
Inaczej sprawa ma się w przypadku dzielnic zwanych „sypialniami Warszawy”, do których zalicza się między innymi Białołękę czy Ursynów. Dominują tam osiedla wielorodzinne wyposażone w wysoko rozwiniętą, przyjazną dla mieszkańców infrastrukturę. Mogą zawierać od kilku do nawet kilkudziesięciu bloków. Nie brakuje tam również różnego rodzaju udogodnień, na przykład stref rekreacyjnych i sportowych, lokali usługowych, zieleni i nowoczesnych dodatków, takich jak ładowarki pojazdów elektrycznych czy panele fotowoltaiczne.
Stolica ma również sporo do zaoferowania tym, którzy nie chcą ograniczać się do mieszkania. Nowe domy w Warszawie powstają głównie w cichych i kameralnych dzielnicach położonych bardziej na obrzeżach miasta. Należy pamiętać, że domy jednorodzinne ze względu na dużą powierzchnię automatycznie są droższe niż mieszkanie. Średni koszt domu od dewelopera w Warszawie to nawet 1 500 000 zł.
Czym się kierować wybierając nieruchomość w Warszawie?
Nowe inwestycje Warszawy 2022 to niezwykle bogata oferta różnego rodzaju mieszkań i domów. Wybierając nieruchomość w celu bezpiecznego ulokowania kapitału należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Lokalizacja. Poszukując idealnej lokalizacji mieszkania pod inwestycję w Warszawie mamy wiele możliwości. Należy pamiętać, że późniejszy profit z wynajmu mieszkania będzie zależeć od tego, czy mieszkanie jest położone blisko uczelni lub centrum biznesowego. Jeśli chodzi o mieszkanie dedykowane studentom, należy pomyśleć raczej o rynku wtórnym. Wiele uczelni mieści się w centrum miasta lub w miejscach, gdzie infrastruktura mieszkaniowa jest już zapełniona po brzegi.
- Powierzchnia nieruchomości. Kupując mieszkanie, należy zastanowić się, dla kogo będzie ono w przyszłości przeznaczone. Do liczby osób, które zamieszkają w lokalu, trzeba dobrać wielkość mieszkania i liczbę pokojów. Weźmy pod uwagę także nasze plany na przyszłość. Najlepiej jest zainwestować w mieszkanie, w którym bez problemu będzie można dokonać zmiany aranżacji lub funkcji pomieszczeń.
- Rynek pierwotny, czy wtórny? Zastanawiając się nad kupnem mieszkania, należy zdecydować, czy zależy nam na lokalu nowym z rynku pierwotnego, czy wolimy używany z rynku wtórnego. Warto dodać, że Polacy mają tu swoje preferencje. Badanie Kantar TNS wykazało, że aż 55% naszych rodaków, planujących zakup nieruchomości, wybiera nowe mieszkania od dewelopera, 12% bierze pod uwagę tylko rynek wtórny, a dla 9% kwestia ta jest obojętna.
Materiał promocyjny
Komentarze
Zostaw komentarz