REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Jedynka" przoduje od 20 lat

Nauka

20 lat temu Szkoła Podstawowa nr 1 w Wyszkowie przystąpiła do Klubu Przodujących Szkół. Podczas jubileuszowego spotkania, które odbyło się 14 grudnia, starała się udowodnić, że zasługuje na to miano. Goście obejrzeli wspaniałe widowisko pod hasłem "Tradycja niejedno ma imię", w którym uczniowie "Jedynki" zaprezentowali rozliczne talenty.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Raz na pięć lat placówki należące do Klubu Przodujących Szkół przedstawiają sprawozdanie ze swojej działalności. Wyszkowska "Jedynka" robiła to już po raz czwarty. Prezentacji osiągnięć szkoły dokonała dyrektor Hanna Dziubiel. "Jedynka" odnosi sukcesy na polu edukacyjnym, biorąc udział w licznych konkursach na różnych szczeblach, sportowym, wychowawczym. Odgrywa znaczącą rolę w środowisku lokalnym. W edukacji korzysta z nowoczesnych technologii ale ważne miejsce zajmuje w niej poszanowanie historii i tradycji. 

- „Szkoła jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości, siewcą przyszłości” - mówiła za Henrykiem Sienkiewiczem Hanna Dziubiel. - SP nr 1 była zalążkiem szkolnictwa w Wyszkowie (1925 rok). 

W poczet Klubu Przodujących Szkół SP nr 1 w Wyszkowie wstąpiła 3 kwietnia 2002 roku. Inicjatorką była ówczesna dyrektor, Elżbieta Chylińska (Kalinowska), która wzięła udział w jubileuszowym spotkaniu i z podziwem oglądała dokonania współczesnej SP nr 1. Podkreślała, że szkoła nadal dba o swój dobry wizerunek, na który - tak jak przed laty - pracują wspólnie uczniowie, nauczyciele, rodzice, dyrekcja.

- Wtedy 20 lat temu mieliśmy bardzo duże wsparcie całej społeczności szkolnej. To było dla nas bardzo, bardzo ważne. Na ten wizerunek pracowało wiele pokoleń ludzi, którzy weszli do tej szkoły jako nauczyciele, rodzice i uczniowie. Chciałabym, żeby to, co robi moja szkoła, było inspiracją dla kolejnych pokoleń i dla innych szkół - mówiła Elżbieta Chylińska. 

Koordynatorem przyjęcia SP nr 1 do KPS była Zofia Dawidzka. 

- Szkoła podstawowa nr 1 należy do szkół przodujących - podsumował wystąpienie dyrektor Hanny Dziubiel Waldemar Salis, przewodniczący Stowarzyszenia Pomocy Szkole w Ostrołęce, które prowadzi Klub Przodujących Szkół. Opowiedział o inicjatywach Stowarzyszenia, wśród których jedną z ważniejszych jest przyznawanie stypendiów naukowych wyróżniającym się uczniom. W tym roku otrzymali je: Amelia Lewandowska z SP nr 4 w Wyszkowie, Hanna Kłos z ZS nr 1 w Wyszkowie, Magdalena Bryk z SP nr 1 w Wyszkowie, Laura Melion z SP nr 5 w Wyszkowie, Julia Decewicz z SP w Leszczydole Starym, Kuba Rolek z SP nr 1 w Wyszkowie, Kinga Sikora z ZS nr 4 w Ostrołęce, Maja Łyszkowska z SP nr 3 w Przysnyszu, Jakub Dziewulski z SP nr 2 w Małkini Górnej, Jakub Sadowski z SP nr 10 w Ostrołęce, Izabela Kublicka-Woźniak z SP nr w Ostrołęce, Ania Kumińska z ZSZ nr 4 w Ostrołęce, Karolina Podgórska z III LO w Ostrołęce. 

Dumy z osiągnięć stypendystów oraz innych uczniów przodujących szkół nie kryła honorowa przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Szkole Marianna Woźniak. 

- Z naszych stypendystów zapełnilibyśmy pociąg na trasie Ostrołęka - Warszawa - zauważyła. - Stanowimy wielką rodzinę. Łączy nas wielka przyjaźń. Pielęgnujmy ją, nie dajmy sobie jej odebrać, niech ona trwa, bo być w przyjaźni to jest wielka sprawa.

W dowód przyjaźni załużeni dla Stowarzyszenia Pomocy Szkole odebrali pamiątkowe statuetki: Barbara Jagielska, Elżbieta Kępisty, Irena Arcichowska, Stanisław Grzyb, Anna Sawicka, Anna Szczepaniak, Marlena Gleń, Hanna Kowalczyk, Elżbieta Chylińska, Zofia Dawidzka, Anna Przesmycka, Elżbieta Kotarska, Marianna Woźniak, Elżbieta Szyszkowska i Grzegorz Oracz.

Podczas środowej uroczystości ogłoszono wyniki konkursu literackiego pt. „Pisać jak Mickiewicz”. Laureatów ogłosiła polonistka Barbara Bloch. 

Szkoły średnie:

I miejsce - Adrian Białobrzeski ZS nr 1 w Wyszkowie
II miejsce - Amelia Sobczak ZS nr 1 w Wyszkowie

Szkoły podstawowe:

I miejsce - Lena Deluga SP Leszczydół Stary
II miejsce - Zuzanna Wyszyńska SP Leszczydól Stary
II miejsce - Kuba Rolek SP nr 1
III miejsce - Nina Domżalska SP nr 1
Wyróżnienia: Aleksandra Korczakowska SP nr 4, Maja Róża Pawelczyk SP w Przasnyszu, Zofia Matwiejczyk SP nr 1 

Gdy część oficjalna dobiegła końca, do głosu doszli uczniowie SP nr 1, którzy przygotowali pod kierunkiem nauczycieli wspaniały program artystyczny. Narratorkami były Gabriela Ciecióra i Eliza Mastalereka przewodnikiem Jakub Biernacki, który wcielił się w postać patrona szkoły - Adama Mickiewicza. Koncert otworzył swoim występem pianista Ignacy Piekarz. "Piosenkę o Jedynce" i kolędę "Cicha noc" w trzech językach wykonał szkolny chór prowadzony przez Marzenę Rojek i Mariolę Przybysz. Z wierszem o szkole wystąpiła Zofia Siwiera. Wiersz o wigilii wyrecytowała z kolei Zofia Matwiejczyk. Piękne kostiumy, scenografia i oprawa towarzyszyły inscenizacji ballady Adama Mickiewicza pt. "Pani Twardowska" w interpretacji klasy IVB pod kierunkiem Doroty Jastrzębskiej. Gości zachwyciła rapowana "Inwokacja" w wykonaniu uczniów klasy VIC. Na skrzypcach zaprezentowała się Oliwia Wachowiak. Wśród recytatorów znalazła się również Magdalena Bryk. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni wykonaliwraz z uczniami „Przybieżeli do Betlejem”.

Szkolna społeczność otrzymała moc życzeń i gratulacji od dyrekcji zaprzyjaźnionych szkół, nie tylko z gminy Wyszków, ale też z Ostrołęki, Przasnysza, Chorzeli, Małkini, od przedstawicieli władz miejskich i oświatowych oraz przyjaciół SP nr 1. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PIS jak przejmował rządy liczył kasę, jak zwalniał ludzi??????
do mieszkańca
Jedyny taki bal. Zespół Szkół nr 3 bawił się na studniówce!
Pani Sawicz -przepiękna kobieta. Prawdziwa dama, zawsze z klasą i wdziękiem
Magda
Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PSL policzył ile kasy potrzeba na odprawy dla ewentualnych zwalnianych ze stanowisk urzędników ? To na pewno nie tylko starosta
mieszkaniec
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Niedziela
Styczeń 2023
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Franciszka, Konstancji, Salomei

REKLAMA