REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym

Miasto

Wyłączone czasowo oświetlenie uliczne, ozdoby bożonarodzeniowe tylko na wybranych ulicach i zakaz wywieszania illuminacji świątecznych na gminnych budynkach - to rozwiązania oszczędnościowe, które już od dziś (30 listopada) wdraża gmina Wyszków.

REKLAMA

Gmina Wyszków zdecydowała o czasowym wyłączeniu oświetlenia ulicznego. Latarnie od dziś (30 listopada) sukcesywnie na terenie całej gminy nie będą działały od północy do godz. 4:00. 

- Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku obliguje samorządy do podjęcia działań dążących do realizacji obowiązkowego celu zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej. Polska, a także cała Europa borykają się z kryzysem energetycznym spowodowanym wojną na terytorium naszego wschodniego sąsiada. Napięta sytuacja geopolityczna doprowadziła do znaczącego wzrostu cen energii elektrycznej. Kryzysowe wydarzenia wymagają trudnych, ale zarazem potrzebnych i rozważnych decyzji. W związku z powyższym zdecydowaliśmy o wyłączeniu oświetlenia w przedziale czasowym, w którym na ulicach miasta notowana jest znikoma ilość uczestników. Prosimy o wyrozumiałość i jednocześnie apelujemy o rozważne gospodarowanie zasobami energii, gdyż może jej zabraknąć - zaapelował burmistrz Wyszkowa.

Oszczędności dotkną także oświetlenie świąteczne. W tym roku pojawi sie ono tylko na wybranych ulicach.

- Na okres miesiąca wywieszone zostanie wyłącznie ledowe oświetlenie świąteczne. Oznacza to, że nie na wszystkich ulicach pojawią się ozdoby - poinformował Urząd Miejski. 

Rekomendacje dotyczące oszczędnego korzystania z zasobów energii czyli "optymalizacji zużycia ciepła i energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej w gminie Wyszków, przekazał gminnym jednostkom także zespół zarządzania kryzysowego. Zespół rekomenduje szefom i pracownikom gminnych jednostek następujące działania: 

1. Optymalizacja temperatury w pomieszczeniach

2. Inwestycje w rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną w celu obniżenia kosztów bieżących

3. Wymiana żarówek na energooszczędne 

4. Zmniejszenie liczby źródeł światła w pomieszczeniach, w których stale nie przebywają ludzie (magazyny, piwnice, korytarze) oraz zamontowanie sterowania oświetlenia z wykorzystaniem czujek ruchu)

5. Oszczędne korzystanie z urządzeń elektrycznych, wyłączanie zasilaczy, które nie są w danej chwili potrzebne

6. Montaż perlatorów w kranach

7. Ograniczenie oświetlenia świątecznego

8. Rezygnacja ze świątecznych iluminacji na budynkach jednostek gminy Wyszków

9. Zakaz używania urządzeń dogrzewających w pomieszczeniach

10.  Zwrócenie uwagi na konieczność oszczędzania energii firmom sprzątającym

Zespół rekomenduje ponadto: realizację inwestycji z dofinansowaniem zewnętrznym, niezwiększających kosztów bieżących za to zwiększających efektywność energetyczną. Placówki oświatowe mają podjąć działania edukacyjne, budujące dobre nawyki i dobre praktyki w zakresie korzystania z energii elektrycznej. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

***** ***
Ale napis na Placu Miejskim BĘDZIE !!!!!!!!!!!!
Jan
A jakie to ma znaczenie wobec narzuconego przez rząd obowiązku oszczędzenia zużywanej dotąd energii o 10%? Co ma piernik do wiatraka? Tu nie chodzi o oszczędzanie pieniędzy, tylko energii.
Obi1
Dokładnie to samo pomyślałem czytając pierwszy komentarz:⁠-⁠) Problem dostępności energii dopiero przed nami. Niech przyjdą pierwsze poważniejsze mrozy.
Ostro
Słusznie ***** *** Zbudować i oświetlić napis, a wyłączyć latarnie w nocy w Gminie. Idioci.
Bardzo ostro
We wszystkich szkołach obniżyć temperaturę do 10 stopni .A napis ,,Wyszków ,,musi się błyszczeć i lśnić jak psu jaj....a ,na chwałę naszych radnych.
Wyższy stan umysłu
Gmina Wyszków po to wyłącza oświetlenie uliczne, żeby lepiej wyeksponować napis Pokochaj Wyszków??????????
Wisia
Niektórym to chyba na umysł padło, albo na napis. Oświetlenie uliczne w godzinach późnonocnych wyłącza Długosiodło, Rząśnik, Somianka, a tam nie ma ledowego napisu. W Wyszkowie też jeszcze nie ma, a jak będzie, to na pewno nie będzie świecić całą noc. Zacytuję St. Lema: Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
Ostro
Wisia? chcesz się pobawić Lemem ? to proszę "Książką można czytelnikowi głowę, owszem przemeblować o tyle, o ile jakieś meble już w niej przed lekturą stały." A faktycznie Wyszków powinien czerpać wzorce z gmin:) :).:)
gburmistrz oszczędny.
Kilka lat temu była akcja, żeby oświetlić przejście na pieszych przez Kościuszki na skrzyżowaniu z 11 Listopada, bo pan STOP jest tylko do 16. Wchodzić na przejście wieczorem i pojawia się oświetlenie krawędzi przejścia do drugiej części ulicy, przechodzisz bezpiecznie. Ile gardłował Abramczyk i inni z elitki. Kilka lat minęło i nic się nie zmieniło w temacie a takich bezpiecznych przejść mogło być więcej. Teraz to trzeba wypić kilka produktów waspolu i samo się przejście oświetli.
Okoj
U mnie na osiedlu Młodych, świata palą się jak dotychczas. Nic się nie zmieniło. Jest sobota 03.12. Sprawdzałem dzisiaj w nocy. Pozdrawiam wszystkich????

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Jedyny taki bal. Zespół Szkół nr 3 bawił się na studniówce!
Pani Sawicz -przepiękna kobieta. Prawdziwa dama, zawsze z klasą i wdziękiem
Magda
Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PSL policzył ile kasy potrzeba na odprawy dla ewentualnych zwalnianych ze stanowisk urzędników ? To na pewno nie tylko starosta
mieszkaniec
Wszystko się udało poza... frekwencją
Mnie się nie podoba to, że wydział promocji zajmuje się konfliktowaniem środowisk, dzieleniem ludzi na lepszych i gorszych, podkradaniem imprez ich twórcom, podłym i pozbawionych szacunku stosunkiem do mieszkanów (patrz: cytaty ze spotkania komisji w stosunku do mieszkańców), przepieprzaniem pieniędzy na bezsensowne inwestycje, których nie chcą mieszkańcy (patrz: np. napis na placu), wpieraniem wyłącznie inicjatyw "swoich" ludzi (to widać przy konkursach ofert). Nie podoba mi się, że to nie jest wydział dla realizacji potrzeb mieszkańców i słuchania ich, a do realizacji niespełnionych ambicji członków wydziału, którzy w zasadzie działają pod siebie, pod swoje interesy, a jak ktoś przyjdzie na wydarzenie to nieistotny, nieplanowany gratis. Dlatego też, co widać w artykule nie ma w ogóle autorefleksji nad przyczynami niepowodzeń imprez. To nie ich wina. Ludzie są do bani.
Maniek Maniuś
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Niedziela
Styczeń 2023
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Franciszka, Konstancji, Salomei

REKLAMA