REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Tak może wyglądać otoczenie wyszkowskiego dworca

Miasto

W projekcie budżetu gminy Wyszków na 2023 rok znalazło się 150 tys. zł na dokumentację zagospodarowania terenu przy ul. Okrzei. Chodzi o obszar dworca PKP/PKS i parku kolejowego. Po 10 latach od przejęcia przez gminę terenu od PKP, zaprezentowano koncepcję zagospodarowania pierwszej jego części. Nad pozostałym obszarem prace wciąż trwają. Jaki ma być koszt i termin realizacji inwestycji? Tego na razie nie wiadomo.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zanim zajmiemy się prezentacją najnowszego pomysłu władz miejskich na park kolejowy, trochę wspomnień. Warto bowiem przypomnieć, że zapowiedź rewitalizacji dworca i zagospodarowania przyległego do niego terenu ma już 10-letnią, dość zawirowaną historię. 

10 lat planowania 

W 2013 roku gmina Wyszków dokonała zakupu pierwszej części tego terenu od PKP. Od tamtej pory miała różne pomysły na zagospodarowanie i wykorzystanie działek wzdłuż ul. Okrzei: centrum gospodarcze, centrum komunikacyjne, bloki, parking "parkuj i jedź", a wreszcie usługi komercyjne. 

- Będziemy prowadzić rozmowy z PKS, aby dokonać rozbiórki budynku a dworzec PKS przenieść do budynku, który właśnie nabyliśmy, czyli skupić w jednym miejscu kasy biletowe, poczekalnię dla pasażerów PKP i PKS. Wyobrażam sobie, że ten teren stanie się małym centrum usług, handlu, gastronomii - zapowiadał w 2013 roku burmistrz.

W kolejnych latach gmina sukcesywnie wykupywała kolejne tereny, w tym obszar dworca PKS. 

Na tym obszarze planowane jest wybudowanie nowego budynku dworca, czy stworzenie parking typu Parkuj i Jedź. Chcemy cały ten teren objąć rewitalizacją, jedną myślą architektoniczną i organizacyjną. W najbliższym czasie będą prowadzone rozmowy i prace koncepcyjne. Następnie zostanie wybrana firma, która przygotuje projekt, a po tym będą przeliczone koszty. Niewykluczone, że poszukamy partnerów biznesowych do tego projektu, ponieważ tam są dobre miejsca na usługi tak, aby nie wszystko, co tam powstanie, musiało kosztować wyszkowskiego podatnika - zapowiadał z kolei w 2018 roku Grzegorz Nowosielski, obiecując: Konkretną propozycję przedstawimy w przyszłym (2019 - red.) roku. 

Projekt na wybory

Koncepcja oczywiście nie została zaprezentowana bo nie była opracowana ani w 2019, ani w 2020 czy 2021 roku. Za to "modernizacja dworca i terenu przy PKP wraz z zagospodarowaniem i nadaniem funkcjonalnego charakteru przyległym terenom" została następnie wpisana jako jeden z głównych punktów do bogatego programu, którym Grzegorz Nowosielski wygrał ostatnie wybory samorządowe

Usługi a nie bloki

Obszar parku kolejowego był kilkukrotnie w ostatnich latach objęty zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, p. w 2017 i 2021 r. 

- Gdy uchwalaliśmy pierwszy plan dla tego terenu, obowiązywało stare studium zagospodarowania przestrzennego z 2006 roku. Wskazywało ono na tym terenie zieleń publiczną z niewielkimi terenami usługowymi - około połowy jednej z działek, tej bliżej pawilonów handlowych. Ówczesne zapisy studium nie pozwalały na przekształcenie terenu w całości pod usługi. Po zmianie studium to przekształcenie i przesunięcie linii zabudowy jest możliwe i dla obu nieruchomości chcemy dopuścić przeznaczenie usługowe - mówiła w 2021 r. Iwona Kozon, ówczesna naczelnik Wydział Zagospodarowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miejskim.

Gmina ostatecznie przekształciła teren w usługowy, ale naczenilk Kozon nie ukrywała, że na etapie zmiany studium gmina miała także ochotę przekształcić ten teren pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Nie było jednak na to zgody PKP.

Park na sprzedaż

Nieoczekiwany zwrot nastąpił w lutym 2021 roku, gdy burmistrz przygotował do uchwalenia przez Radę Miejską projekt uchwały zezwalający na sprzedaż parku kolejowego. Burmistrz chciał uzyskać zgodę radnych na sprzedaż w drodze przetargu dwóch działek, łącznie około 10 tys. m kw. terenu przy ul. Okrzei, za cenę niewiele ponad 3 mln zł. Burmsitrz tłumaczył, że sprzedażą objąć zamierza tylko jedną z działek a drugą zachować w gminnym banku ziemi, niemniej jednak projekt uchwały obejmował zgodę na sprzedaż obydwu działek. Tylko szybka i stanowcza reakcja obywatelska mieszkańców Wyszkowa spowodowała, że burmistrz ostatecznie wycofał się z tych planów i natychmiast zapowiedział, że ma zupełnie inny pomysł na wykorzystanie terenów przykolejowych. Pomysł, jak już pisaliśmy, nie nowy, bo ogłaszany regularnie od kilku lat. 

Jest część koncepcji

I oto nadszedł dzień, w którym fragment koncepcji dla części pierwszego etapu całej inwestycji ujrzał światło dzienne. Burmistrz udostępnił nam efekt pracy Studia OGRODY - Pracownia Architektury Krajobrazu Anny Kanclerz, której gmina Wyszków zleciła wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu parku kolejowego przy ul. Okrzei. Dotychczas wykonała ona koncepcję zagospodarowania pierwszej części terenu tzn. wokół dworca PKP i PKS, z wyłączniem budynku dworca. Druga część, obejmująca park kolejowy - jak mówią urzędnicy - wciąż stanowi materiał roboczy. Z kolei prace nad koncepcją zmian samego budynku dworca jeszcze nie zostały zapoczątkowane. Czyli nie udało się już jak widać zrealizować zapowiedzi burmistrza, aby cały ten teren objęty został jedną myślą architektoniczną i organizacyjną.

Koszt wykonania koncepcji zagospodarowania terenu parku wyniósł 25 tys. 522 zł brutto. Ale to nie koniec wydatków na dokumentację inwestycji. W projekcie budżetu gminy Wyszków na 2023 rok burmistrz proponuje zarezerwować 150 tys. zł na wykonanie dokumentacji technicznych pierwszej części terenu (teren wokół dworca) i zamknięcie prac koncepcyjnych dotyczących drugiej części terenu (park kolejowy). Widać zatem, że inwestycja będzie wieloetapowa i zapewne dość kosztowna. 

Jak to ma wyglądać?

Inwestycja ma być realizowana pod hasłem "Kolej na park". Jak zapowiadają władze miejskie, przedsięwzięcie ma na celu stworzenie funkcjonalnej i atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców. Ideą projektu jest powiększanie obszaru terenów zieleni i odpoczynku, stworzenie estetycznego i funkcjonalnego miejsca, w którym mieszkańcy mogą odpoczywać, spotykać się, budować lokalne więzi. Utworzenie parku kolejowego będzie także formą rewitalizacji tych terenów, jak mówią urzędnicy - "otwarciem ich na nowo, ale z zachowaniem ducha, którym była kolej". 

- Chcemy nawiązać do naturalnych walorów i tradycji tego miejsca, jednocześnie nadając mu nowe, atrakcyjne funkcje i wygląd - zapowiedzieli.

Koncepcja zagospodarowania pierwszej części terenu, tzn. wokół budynku dworca, przewiduje wyburzenie byłego obiektu dworca PKS i przeniesienie go do budynku PKP, gdzie działałaby m.in. wspólna poczekalnia, kasa, toalety. Zajezdnia autobusowa miałaby zostać przebudowana i zadaszona wiatą (widać na załączonej wizualizacji). Zabezpieczona ma zostać odpowiednia infrastruktura dla prywatnej komunikacji autobusowej. W planach jest zachowanie istniejącej zieleni oraz nowe nasadzenia, przebudowa istniejących ciągów pieszych, budowa nowych zatok parkingowych, ale wszystko raczej utrzymane jest w dotychczasowym układzie komunikacyjnym. Zachowane mają zostać istniejące pawilony handlowe jednak w zmodernizowanej wersji, gdyż część terenu gmina nadal chce przeznaczyć dla prywatnych przedsiębiorców. W tej części zaprojektowano również mobilną galerię zlokalizowaną w imitacji przeszklonego wagonu. Taka galeria działa już np. w Piasecznie.

Stare wagony kolejowe (dwa gmina już zakupiła) pojawią się również w przestrzeni parku kolejowego. Będą one przeznaczone dla organizacji do prowadzenia różnego rodzaju aktywności np. streetworking, warsztaty dla mieszkańców. Teren ten ma bowiem pełnić funkcje m.in. społeczną, rekreacyjną i gospodarczą. Według wcześniejszych zapowiedzi burmistrza, przygotowywana koncepcja dla parku przewidywać ma usytuowanie w nim np. „podestu", który będzie mógł być wykorzystywany jako mała scena czy galeria na świeżym powietrzu, zaprojektowanie różnych form zieleni np. ogrody deszczowe, zielone ściany, wybiegu dla psów, edukacyjnego placu zabaw, ławek i wiat, ścieżki zdrowia. Gmina chce stworzyć infrastrukturę, która pobudzi istniejące obiekty gospodarcze np. przestrzeń dla ogródków gastronomicznych, a także rozważa wybudowanie kilku obiektów z przeznaczeniem na sprzedaż lokalnych wyrobów. 

Całości inwestycji ma dopełnić przebudowa i modernizacja budynku dworca PKP (tu jak pisaliśmy prace projektowe jeszcze się nie rozpoczęły). Gmina chce połączenia w jednym budynku funkcji dworca PKP i PKS (poczekalnia dla podróżujących, toalety, kasy biletowe, miejsca na biletomaty etc.) oraz nadania budynkowi nowych funkcji np. zlokalizowanie w nim dużej otwartej przestrzeni dla galerii wystawienniczej, pomieszczeń dla realizacji potrzeb społeczno-kulturalnych, uniwersalnego pomieszczenia przeznaczonego dla stowarzyszeń czy organizacji do realizowania ich oferty. Plany obejmują termomodernizację budynku oraz generalną przebudowę jego wnętrza poprawiającą jego funkcjonalność, dodanie antresoli, zewnętrznych tarasów itp., w zależności od możliwości i stanu istniejącego budynku.

Kiedy i za ile?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami burmistrza, projekt inwestycji miał zostać przedstawiony mieszkańcom Wyszkowa do konsultacji. Kiedy i na jakim etapie? Tego urząd nie sprecyzował. Z pewnością do tej pory nie były prowadzone szersze konsultacje co do oczekiwań mieszkańców wobec przeznaczenia i wyglądu tego miejsca. Na razie nie znane są także koszty całego przedsięwzięcia. Jednak biorąc pod uwagę szeroki zakres zadania, będą one z pewnością niemałe. Porównajmy to do budowy placu Miejskiego, gdzie poza fontanną nie ma innych kosztownych urządzeń i obiektów, a pochłonęła ona około 7 mln zł (wartość projektu i budowy, bez wykupu gruntów). Być może dlatego gmina do tej pory nie wskazała konkretnego terminu realizacji inwestycji w parku kolejowym. Na razie wpisała ją do wieloletniej prognozy finansowej na lata 2022-29, nie określając limitu wydatków. Czy inwestycja nie podzieli zatem losu obiecanych w ostatniej kampanii kompleksu odkrytych basenów i nowej siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej w budynku WOSiR, które pozostają jak na razie dalej jedynie kolorową papierową koncepcją? Ostatni przykład właśnie przebudowy WOSiR, z której gmina zrezygnowała z uwagi na wysokie koszty mimo iż otrzymała na nią 5 mln zł dotacji, daje podstawy wątpić w szybką realizację projektu przy ul. Okrzei. Ale może się mylimy i niski stopień realizacji wyborczych obietnic z ostatniej kampanii zmotywuje burmistrza i jego ekipę do działania. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

anonim
znając życie to wszystko zakończy się wykonaniem projektu,bo na to jeszcze stać nasze władze,oczywiście wykona to zapewne jakieś zaprzyjażniona firma
WWY
A potem zbudują coś równie przemyślanego i praktycznego jak plac miejski, po prostu, żeby zbudować.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Kilka lat temu była akcja, żeby oświetlić przejście na pieszych przez Kościuszki na skrzyżowaniu z 11 Listopada, bo pan STOP jest tylko do 16. Wchodzić na przejście wieczorem i pojawia się oświetlenie krawędzi przejścia do drugiej części ulicy, przechodzisz bezpiecznie. Ile gardłował Abramczyk i inni z elitki. Kilka lat minęło i nic się nie zmieniło w temacie a takich bezpiecznych przejść mogło być więcej. Teraz to trzeba wypić kilka produktów waspolu i samo się przejście oświetli.
gburmistrz oszczędny.
Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Wisia? chcesz się pobawić Lemem ? to proszę "Książką można czytelnikowi głowę, owszem przemeblować o tyle, o ile jakieś meble już w niej przed lekturą stały." A faktycznie Wyszków powinien czerpać wzorce z gmin:) :).:)
Ostro
Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Niektórym to chyba na umysł padło, albo na napis. Oświetlenie uliczne w godzinach późnonocnych wyłącza Długosiodło, Rząśnik, Somianka, a tam nie ma ledowego napisu. W Wyszkowie też jeszcze nie ma, a jak będzie, to na pewno nie będzie świecić całą noc. Zacytuję St. Lema: Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
Wisia
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

2
Piątek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny

REKLAMA