REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Wyszków. Podatki mocno w górę

Miasto

O około 16% wzrośnie podatek od nieruchomości w gminie Wyszków w 2023 roku. Opozycja przekonywała, że gmina ma rezerwę, która pozwoli jej przetrwać bez dodatkowych obciążeń dla właścicieli mieszkań, domów oraz przedsiębiorcy. Ale zdaniem burmistrza, urzędników i radnych koalicji, bez tej podwyżki samorządu może nie być stać na podstawowe usługi, jak ciepło i prąd w szkołach.

REKLAMA

Niemal każdego roku w gminie Wyszków podnoszone są podatki od nieruchomości, zwykle o wskaźnik inflacji. Jako, że w ostatnim roku ta wyśrubowała, w związku z tym i proponowane przez burmistrza stawki podatkowe na 2023 rok są wyższe średnio o 16 proc.    

- Podatek od nieruchomości to podatek lokalny, który stanowi największą pozycję dochodową w budżecie gminy. W związku z wysoką inflacją i zakładanymi wzrostami koszów w przyszłym roku prosimy o przyjęcie uchwały na tym poziomie - przekonywał skarbnik Dariusz Korczakowski. 

Budżet potrzebuje

Z czego wynika potrzeba waloryzacji tych stawek?

- Z potrzeb budżetu - mówił skarbnik. - Oto potrzeby budżetowe na przyszły rok, czyli to, co nas czeka: 4,5 mln zł wydajemy na energię elektryczną przy stawce za kWh 300 zł. W przyszłym roku preferencyjnie będziemy mieli 800 zł za kWh, bo normalnie te stawki dla samorządów były nawet do 2 tys. zł. Mimo wsparcia ze strony rządu, nadal dla nas te ceny oznaczają bardzo duży wzrost. Czyli będzie dwukrotność tego, co wydajemy obecnie na oświetlenie uliczne, szkoły i wszystkie placówki. Po drugie, wzrośnie koszt zakupu materiałów i wyposażenia chociażby papieru, którego w urzędzie zużywamy. Ryza kosztowała 10 zł a kosztuje około 30 zł. Wzrost o inflację to w skali gminy jest 0,5 mln zł. No i zakup usług - spodziewamy się wzrostu cen w usługach bieżących jak odśnieżanie, utrzymanie zieleni, czystości. To jest kolejne 2,5 mln zł. Staramy się, żeby poziom usług był znacząco nie pogorszony. Z ciężkim sercem tak proponujemy - mówił o proponowanych stawkach Dariusz Korczakowski.

Dla gminy każdy procent podwyżki podatku to 200 tys. zł więcej dochodu, czyli łącznie około 3,2 mln zł. 

Nie dobijajmy mieszkańców

O to, by nie podnosić stawek, zaapelowali radni klubu Masz Wybór.

- Widzimy co się dzieje w kraju, nie dobijamy naszych mieszkańców podwyżką podatku od nieruchomości - mówiła Monika Bieżuńska, popierając wniosek radnego Adama Szczerby.

- Trzeba solidaryzować się z mieszkańcami, solidarnie razem współpracować, po to jesteśmy powołani, tylko nie wiem, co radny odpowiedziałby tym mieszkańcom, którzy złożyli wnoski o inwestycje i każda była bardzo ważna a nie zostanie zrealizowana? Jest ponad 100 wniosków złożonych przez mieszkańców, sołtysów, radnych. Jak tym mieszkańcom wytłumaczyć, że dane inwestycje nie będą wykonywane? Bardzo duże potrzeby występują w oświacie. Ponad 30 mln zł dokładamy. Bolesne jest to, że trzeba podwyższać, ale ta inflacja od nas nie zależy. Problem dotyczy całej Polski - odpowiadał radny Jan Abramczyk. 

5 mln zł na lokatę

Adam Szczerba przedstawił jednak własne wyliczenia, z których wynika, że sytuacja finansowa gminy nie jest tak zła, jak przedstawia to burmistrz i urzędnicy. 

- Pan skarbnik wskazuje, że wzrost kosztów energii i kosztów usług to będzie około 7,5 mln zł. Skąd wziąć te pieniądze i jak to zrobić bez podnoszenia podatków? Analizując następną uchwałę o zmianach w budżecie, widzimy, że pan skarbnik opiera te szacunki na kwotach przed podaniem 6 mln zł, które otrzymaliśmy (w ostatnim czasie z budżetu państwa - red.) i będziemy je za chwilę do budżetu dokładali. Te pieniądze będziemy dokładać jako wolne środki, które trafią na lokatę. Reasumując, brakuje nam 7,5 mln zł a na lokatę odkładamy 5 mln zł. Czyli brakuje nam już tylko 2,5 mln zł. Wzrost udziału gminy z podatku od osób fizycznych ma nastąpić o 300 tys. zł. Brakuje nam zatem jeszcze około 2 mln 200 tys. zł do znalezienia. Zakładam, że po to jest powołany sztab kryzysowy, który miałby znaleźć oszczędności. Niech nam zabraknie 1 mln czy 1,5 mln zł. Jesteśmy w stanie to znaleźć i zabezpieczyć w budżecie, co się wiąże z tym, że jesteśmy w stanie w tym momencie podjąć decyzję o tym, żeby nie podnosić podatków i pokazać mieszkańcom naszą solidarność z nimi w tym trudnym okresie i wesprzeć choćby niewielkimi pieniędzmi jeśli chodzi o małe przedsiębiorstwa czy rodziny. Byłoby to dodatkowym super narzędziem, które można by promocyjnie wykorzystać na naszych profilach - chodźcie, zachęcamy do zamieszkania u nas, do prowadzenia działalności.

- Nie odkrył pan Ameryki. Wszyscy radni widzieli te 5 mln zł, które odkładamy na lokatę i ja też mówiłem, że to pieniądze do wydania w przyszłym roku - odpowiadał skarbnik Korczakowski.

Jak zabraknie ciepła...

Jego zdaniem 3 mln zł z tych podniesionych podatków to ogromne wsparcie dla gminy.

- My nie mamy skąd wziąć tych pieniędzy - mówił. - Jest szereg innych nieprzewidzianych wydatków - np. wzrasta płaca minimalna, to jest kilkanaście procent... Zwróćcie Państwo uwagę, jaki jest sens podatków lokalnych. To pewna danina, którą płacą mieszkańc, obligując nas do pewnego poziomu usług, łożąc na funkcjonowanie gminy. Mówimy o kilku złotych w skali budynku wielorodzinnego. Mieszkaniec bloku nie zapłaci tych 10 zł więcej, a za to będzie miał wyłączone światło (uliczne - red.) czy nie będzie miał usług na takim poziomie, do jakiego był przyzwyczajony. No nie tędy droga. 

- Pieniądze, które zbieramy, one wracają do mieszkańców w formie nowych chodników, dróg, oświetlenia i pewnego bezpieczeństwa wokół nas. Bardzo przyjemnie byłoby nie podnosić tych podatków podczas gdy inflacja jest dużo wyższa niż wzrost tych podatków. Jestem pełen obaw czy inflacja zatrzyma się na 20% Nie jesteśmy w stanie podwyżką tych podatków wpłynąć na politykę państwa, która jest raczej proinflacyjna - polemizował radny Dariusz Glinka. 

- Co to podniesienie podatków ma zaadresować - czy zrobienie inwestycji, czy utrzymanie poziomu usług? Bo przecież za te 3 mln zł wszystkiego nie da się zrobić - pytał radny Szczerba. - Mieszkańcom odpowiedziałbym: jest trudna sytuacja, kryzys, inflacja, a my zaciskamy pasa i nie podnosimy podatków. Powiemy, że nie zrobimy inwestycji, bo nie podnieśliśmy podatku. A tak to mieszkańcy będą oczekiwać inwestycji, bo przecież podnieśliśmy podatki. Nigdy nie starcza na wszystkie potrzeby. Jeśli sąsiednie gminy podniosą podatki, to będzie to dla nas argument promocyjny - możemy powiedzieć: przyjdź i płać u nas, bo mamy niższe podatki, a mimo wszystko coś robimy. Jak nie będzie 3 mln zł w budżecie, który ma 200 mln zł, to nie stanie nagle wszystko i wszystkiego nie powyłączamy. 

- Jak zabraknie ciepła w szkołach, przedszkolach, to wtedy by była promocja Wyszkowa… - ripostował Jan Abramczyk.

- Padły mocne słowa, że jak nie podniesiemy podatków, to nie będziemy mieli na ogrzewanie szkół czy na oświetlenie. No przepraszam, ale tak nie będzie. Co roku jest nadwyżka budżetowa. Chcę zamknąć tę dyskusję, bo nie będzie takiej sytuacji, że nie zabraknie światła czy ciepła w szkole. Najwyżej nie zrobimy jednego chodnika - odpierał zarzuty radny Adam Szczerba. 

- Konkurencja między gminami to jest jakością usług. To jest klucz, który przyciąga mieszkańców, że są szkoły, dom kultury funkcjonujący i my to chcemy mieszkańcom na jak najwyższym poziomie oferować. My musimy myśleć wprzód, podejmować trudne decyzje, ale takie, które nam gwarantują funkcjonowanie gminy - przekonywał skarbnik gminy. 

Trzeba czuwać

- Na dobrym poziomie sytuacja finansowa nie jest dana raz na zawsze. Trzeba to monitorować i nad tym czuwać nie tylko w perspektywie jednego roku. W przyszłym roku siłą rozpędu z lat poprzednich damy radę nie pogarszać znacząco jakości usług, bo nie zaciągaliśmy dużych kredytów, mamy stosunkowo niewielkie zadłużenie. No ale od lat stosujemy praktykę, żeby o stopień inflacji podnosić podatki. Gdyby dziś inflacja była 4-proc., nie byłoby dyskusji. Czytałem, co robią inne samorządy, i ogromna większość podnosi podatki o stopę lub wyżej - włączył się w dyskusję burmistrz. 

- Pułtusk, Ostrów Maz., Łochów w tej chwili mają już podatki wyższe niż u nas będą po podwyżce - zauważył radny Eugeniusz Zaremba.

Radny Radosław Biernacki zapytał o podatek od środków transportu.

- Przez kilka lat nie mówimy o podatkach od środków transportu. Wiem, że gmina podjęła taką politykę, żeby tych podatków nie ruszać, żeby przedsiębiorstwa nie uciekły do innych gmin, gdzie te podatki są niższe. Drugi cel to był nabywać nowych przedsiębiorców. Czy jakieś nowe firmy przyszły i czy te cele są realizowane? - pytał.

- W mojej opinii ta polityka ma sens, ale chciałbym się lepiej przygotować do dyskusji o podatku od środków transportu i możemy do tego wrócić - odpowiedział skarbnik.

Radni przeszli do głosowania. Siedemnastu z nich poparło podniesienie podatków o 16 proc., czworo radnych było przeciw (radni Bogdan Osik, Monika Bieżuńska, Adam Szczerba i Piotr Pokraśniewicz z PiS).
 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Wyszków tonie
Radny Szczerba jak zawsze celnie i w punkt. Zaremba z PiS jak zawsze przeciwko mieszkańcom Wyszkowa, ani nie załatwił tańszego węgla tylko popiera dużo wyższe podatki. Podwyżki od środków transportu nie ma to bogaci będą jeszcze bardziej bogatsi. Żenada pisowcy. Dlaczego podwyższają podatki ciężko pracującym wyszkowianom a z podatków wydają na gówniane neony lub inne głupoty. Co wy przez te 20 lat wybudowaliście sensownego w Wyszkowie ?
Do Wyszków Tonie
Jeśli nie widzisz to idż do okulisty albo przestań udawać głupa . To takie gadanie dla gadania prawdziwej "totalnej " :) prawicowej opozycji spod znaku Szczerby.
Widzący
"Totalna" to jest raczej koalicja, która klepie wszystko jak leci, bez zastanowienia. Radni Szczerba, Osik i Bieżuńska głosują ZA tam gdzie jest to uzasadnione, a PRZECIW tam gdzie mają argumenty, więc nie wiem co tu jest "totalnego". Natomiast radni koalicji głosując chociażby za słynnym NAPISEM, nie wskazali nawet jednego argumentu na jego obronę, a i tak za wszelką cenę przegłosowali jego wybudowanie.
Śmieją się z nas
Przejdźcie się ekspresówką z Warszawy do Białegostoku. Zjazd w Niegowie bardzo ładnie oświetlony, następny w Mostówce też wiele latarń oświetlających zjazd z ekspresówki. Nawet wjazd w Gaju na stację benzynową oświetlony. A na terenie gminy Wyszków ? Na zjeździe w Lucynowie grobowe ciemności, na zjeździe Wyszków Południowy (pojawia się nawet napis Wyszków) czyli zjazd na Sokołów grobowe ciemności, na zjeździe Wyszków Północny (w Turzynie) grobowe ciemności. Tak Wyszków zajmuje się standardami naszymi sprawami i kontaktami z GDDKiA. Jedziemy dalej zjazd w Ojcowiźnie ładnie oświetlony, podobnie następny w Knurowcu. Władza Nowosielskiego nie potrafi załatwić podstawowych standardów jakim powinien odpowiadać odcinek na naszej części ekspresówki.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Kilka lat temu była akcja, żeby oświetlić przejście na pieszych przez Kościuszki na skrzyżowaniu z 11 Listopada, bo pan STOP jest tylko do 16. Wchodzić na przejście wieczorem i pojawia się oświetlenie krawędzi przejścia do drugiej części ulicy, przechodzisz bezpiecznie. Ile gardłował Abramczyk i inni z elitki. Kilka lat minęło i nic się nie zmieniło w temacie a takich bezpiecznych przejść mogło być więcej. Teraz to trzeba wypić kilka produktów waspolu i samo się przejście oświetli.
gburmistrz oszczędny.
Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Wisia? chcesz się pobawić Lemem ? to proszę "Książką można czytelnikowi głowę, owszem przemeblować o tyle, o ile jakieś meble już w niej przed lekturą stały." A faktycznie Wyszków powinien czerpać wzorce z gmin:) :).:)
Ostro
Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Niektórym to chyba na umysł padło, albo na napis. Oświetlenie uliczne w godzinach późnonocnych wyłącza Długosiodło, Rząśnik, Somianka, a tam nie ma ledowego napisu. W Wyszkowie też jeszcze nie ma, a jak będzie, to na pewno nie będzie świecić całą noc. Zacytuję St. Lema: Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
Wisia
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

2
Piątek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny

REKLAMA